Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Po czym poznać, że pies się starzeje? Niektóre oznaki łatwo przeoczyć
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 10.05.2024 09:06

Po czym poznać, że pies się starzeje? Niektóre oznaki łatwo przeoczyć

pies
Fot. Canva/jodie777

Zarówno dla ludzi jak i zwierząt czas przemija nieuchronnie. Jak wiadomo, czworonogom nie jest dane żyć tyle, co nam, a proces ich starzenia jest bardzo indywidualną kwestią. Po czym więc poznać, że pies jest już seniorem, aby zapewnić mu należytą dla wieku opiekę? Niektóre z oznak jego starzenia widoczne są już na pierwszy rzut oka, inne natomiast łatwo przeoczyć.

Jak prawidłowo określić wiek psa?

Aby prawidłowo określić wiek psa, najlepiej znać datę jego urodzenia. I o ile w przypadku zwierząt z hodowli jest to łatwe do ustalenia, to u bezpańskich czworonogów może okazać się dużo trudniejsze. Wtedy świetnie posłużą nam poniżej opisane sposoby na podstawie naszych obserwacji.

U każdego pupila należącego nawet do tej samej rasy proces starzenia się przebiega bardzo indywidualnie. Na przestrzeni lat, wyróżniono jednak kilka metod, które pomagają określić przybliżony psi wiek. Oto one:

1. Sprawdź uzębienie:

 • kilkumiesięczne szczeniaki mają zęby mleczne, które z czasem zastępowane są stałymi;
 • szczeniaki mają pełne uzębienie, bez nalotu;
 • psy w wieku seniorskim mają starte kły, często ich zęby mają widoczny kamień oraz mogą wypadać.

2. Sprawdź futro:

 • u seniora zauważymy siwą sierść, zwykle początkowo w okolicy pyska, następnie grzbietu oraz łap.

3. Obserwuj zachowanie:

 • zwykle psy są bardziej nadpobudliwe do 3. roku życia, później ich aktywność spada.
 • zwierzęta dojrzałe bardzo dużo śpią, są spokojniejsze i szybciej się męczą.
pies
Fot. Canva/Michel Geovanni Fonseca Vergara
Majówka weszła za mocno? Widok wielbłąda przy drodze zaskoczył kierowców Zabawka z Action dla kota idealna na ciepłe dni. Nie tylko bawi, ale i chłodzi

Czy wszystkie rasy psów starzeją się jednakowo?

W wieku szczenięcym nie jest zauważalna znacząca różnica w dorastaniu poszczególnych osobników. Wraz z upływem czasu uwidacznia się pewną zależność — psy małych ras szybciej dojrzewają, niż tych dużych. Później sytuacja ulega zamianie, większe czworonogi starzeją się szybciej, niż te mniejsze.

Psy dużych ras osiągają dojrzałość około 6. roku życia, a dożywają maksymalnie 10 lat. Ze względu na swoje spore gabaryty, ich kości czy stawy zużywają się szybciej. Niejednokrotnie pojawiają się też schorzenia serca i inne choroby towarzyszące. To wszystko sprawia, że duże psy starzeją się znacznie szybciej od małych.

Z kolei mniejsze rasy czworonogów otrzymują miano seniora dopiero około 11. roku życia i potrafią żyć nawet przez 18 lat. Pamiętajmy, że dużo jednak zależy od indywidualnych predyspozycji pupila oraz od tego jak właściciel o niego dba.

Po czym poznać, że pies się starzeje?

Rozpoznanie procesu starzenia się czworonoga jest niezwykle istotne. Należy pamiętać, że psi seniorzy wymagają od nas zmian i dostosowań na wielu płaszczyznach tj. rodzaj aktywności, opieki, żywienia. Co ważne, bądźmy świadomi, że starzeje się nie tylko ciało pupila, ale także jego mózg. Zjawisko to znane jest pod nazwą „psiej demencji”.

Jakich więc symptomów starości należy wypatrywać u szczekającego podopiecznego? Poniżej przedstawiamy kilka oznak, po których można poznać, że pies się starzeje:

 • dezorientacja w terenie (nierozpoznawanie właścicieli, zaklinowanie się między przedmiotami, błędny wzrok, zagubienie nawet we własnym domu);
 • zaburzenia cyklu dnia (nocne pobudzenie, szczekanie);
 • problemy z pamięcią (zapominanie komend, sygnalizowania potrzeb fizjologicznych);
 • zaburzenia w relacjach z innymi (mniejsza ochota na interakcję z czworonogami, brak ochoty na bliższy kontakt z człowiekiem)
 • niepokój (nadwrażliwość na dźwięki, strach przed nieznanymi miejscami, lęk separacyjny);
 • zmiana upodobań (brak ochoty na eksplorację, zabawę zabawkami, a za to częstsze wylizywanie łap, kręcenie się w kółko).

Życie z psim staruszkiem z pewnością nie należy do najłatwiejszych i może kosztować właścicieli wiele nerwów oraz zmartwień. Niejednokrotnie okres ten nadwyręża także domowy budżet za sprawą leków oraz częstszych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Pamiętajmy, że jeśli któraś z oznak wydaje nam się być niepokojąca, zwróćmy się bezzwłocznie po pomoc do specjalisty, który pomoże nam w załagodzeniu dokuczliwych oznak starzenia się, aby nasz czworonóg spędził możliwie jak najlepiej swoje ostatnie lata u naszego boku.