Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak zająć kota, gdy jesteś zajęty? Mruczek nie musi się nudzić. Tak zagwarantujesz mu wspaniałą zabawę
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 03.11.2023 09:28

Jak zająć kota, gdy jesteś zajęty? Mruczek nie musi się nudzić. Tak zagwarantujesz mu wspaniałą zabawę

Co zrobić, kiedy kot się nudzi?
Co zrobić, kiedy kot się nudzi? Źródło: pixabay/Flensshot

Każdy, nawet najbardziej leniwy kot, potrzebuje czasami odrobiny rozrywki. Warto wiedzieć, co może być dla mruczków interesującym urozmaiceniem codzienności. Dzięki temu małym nakładem pracy i energii sprawisz, że życie Twojego pupila stanie się o wiele ciekawsze!

Czy Twój kot cierpi z powodu nudy? Wyjdź naprzeciw kocim potrzebom

Koty większość czasu poświęcaj na sen. Co więcej, zdecydowana większość mruczków nie ma też nic przeciwko spokojnemu leżeniu przez długie godziny. Jednak warto wiedzieć, że każdy czworonóg potrzebuje urozmaiceń w swojej codzienności. Nie ma więc sensu mieć pupilowi za złe, że zaczepia Cię wtedy, kiedy czuje się znudzony. 

Warto znać kilka sposobów, dzięki którym z łatwością urozmaicisz życie swojemu pupilowi, gdyż nowe bodźce prowokują zwierzęta do ruchu i eksplorowania otoczenia. To z kolei pozytywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego należy dbać o to, aby kot nie nudził się zbyt często.

pexels-eva-kubíčková-2083940.jpg
Nawet najbardziej leniwy kot potrzebuje czasami odrobiny rozrywki, źródło: pexels.com @Arina Krasnikova
Jak pozbyć się sierści z domu i auta? Zrób tak, a kłaczki znikną w mig. Nawet zwierzak będzie w szoku

Jak zająć kota? Spraw, aby dom stał się dla zwierzęcia ciekawym miejscem

Posiadając kota, warto zadbać o to, żeby przestrzeń w której przyszło mu żyć, była dla niego ciekawa i stymulująca. Okazuje się, że  mruczki często interesują się zupełnie innymi rzeczami niż ludzie. Dlatego podczas doboru wystroju wnętrza należy myśleć nie tylko o swoich preferencjach.

Koty uwielbiają się wspinać i spędzać czas w miejscach, w których mają dobry widok na wszystko co dzieje się dookoła. Z tego względu warto zadbać o to, aby pupil miał dostęp do wysokiej półki, skąd będzie w stanie obserwować otoczenie. Równie dobrze sprawdzą się różnego rodzaju piętrowe legowiska, które często spełniają też rolę drapaka. Ponadto, mruczki lubią włazić do kartonowych pudełek. Dobrze jest raz na jakiś czas zostawić pusty karton w pokoju i dać mruczkowi się nim nacieszyć. 

Wiele czworonogów lubi spędzać czas obserwując różne obiekty. Sprawdź, czy Twój mruczek lubi oglądać telewizję. Jeżeli tak, to warto to wykorzystać i poszukać materiałów przyrodniczych przedstawiających ptaki, gryzonie czy drapieżnych mieszkańców sawanny. Z perspektywy kota równie cenny może być dostęp do okna. Dlatego wychodząc z domu pamiętaj o odsłonieniu rolet i zrobieniu pupilowi miejsca na parapecie. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo tego, że będzie się nudzić pod Twoją nieobecność.

pexels-arina-krasnikova-7725989.jpg
Nie musisz robić remontu, aby dostosować swoją przestrzeń do kota, źródło: pexels.com @Arina Krasnikova

Posiadanie zwierzęcia to też obowiązki. Pamiętaj o wspólnych zabawach z kotem

Każdy opiekun kota powinien pamiętać o tym, że zwierzęta potrzebują wspólnych zabaw. Nawet 10 minut dziennie spędzone na gonieniu wędki, czy łapaniu piłeczki sprawi, że Twój pupil będzie czuł się znacznie lepiej. Dlatego warto uwzględnić tą czynność w swoim planie dnia. 

Kotu można zorganizować również innego rodzaju aktywności, w których nie trzeba brać aktywnego udziału. Jeżeli wiesz, że Twój pupil się nudzi, poukrywaj w rożnych miejscach mieszkania jego ulubione smaczki. Mruczek z całą pewnością chętnie pobawi się w odkrywce i przy okazji zje coś smacznego. 

Dodatkowo warto raz na jakiś czas kupić kotu nową zabawkę. Zwierzakom, tak jak ludziom, nudzą się rzeczy, które już dobrze znają. Dobrym sposobem na zwiększenie atrakcyjności zabawek dla zwierząt jest ich chowanie i zastępowanie innymi przedmiotami. Jeżeli Twój pupil nie będzie mieć stałego dostępu do wybranego gadżetu, z całą pewnością będzie on dla niego interesujący przez dłuższy czas. 

pexels-cottonbro-studio-6864016.jpg
Każdy kot potrzebuje czasami zabawy z człowiekiem, źródło: pexels.com @cottonbro studio

Źródło: koty.pl