Swiatzwierzat.pl

fot. smrm1977, canva.com

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

1 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Wraz z latem rozpoczął się w Polsce sezon burzowy, który oficjalnie będzie trwał do końca września. Chociaż ludziom zwykle potężne wichury i grzmoty nie są straszne, to u naszych pupili mogą już wywoływać lęk. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak pomóc zwierzęciu, gdy boi się burzy.

Dla naszych zwierzaków burza może być powodem ogromnego stresu, wywoływanego głównie przez głośne dźwięki. Lęki powodować mogą również nagłe błyski, porywisty wiatr, a nawet obniżone ciśnienie. Gdy wiemy, że zbliża się ulewa, lepiej przygotować na nią naszego pupila.

Przygotuj zwierzaka przed burzą

Aby zwierzę lepiej przetrwało okres burzowy, warto rozpocząć pracę z nim dużo wcześniej. Można skorzystać tu z habituacji, czyli metody polegającej na budowaniu przyzwyczajenia. Stosuje się ją przy pomocy nagrania z odgłosami grzmotów, które stopniowo puszczamy zwierzęciu. Przy każdym treningu podgłaśniamy dźwięk, jednocześnie dbając o zachowanie komfortu naszego pupila.

Alternatywą dla habituacji jest przeciwwarunkowanie. Sprawdzi się ono szczególnie wtedy, gdy nasz zwierzak już wytworzył w sobie silny lęk przed burzą. Metodę tę również rozpoczyna się przy nagraniach dźwięków burzy, które stopniowo podgłaśniamy. Tutaj jednak przy każdym uderzeniu pioruna dajemy naszemu pupilowi jakiś smakołyk czy nagradzamy go w inny sposób. Dzięki temu grzmoty zaczynają kojarzyć się zwierzakowi z czymś miłym.

Jak pomóc zwierzęciu w trakcie burzy?

Jeśli jednak nasz pupil bezustannie boi się burzy, warto go wesprzeć, gdy już ona nastąpi. Kiedy uderzą pierwsze grzmoty, opiekun powinien zachować spokój i nie dawać zwierzęciu żadnych powodów do niepokoju. Później najlepiej jest zasłonić okna i przygotować dla pupila bezpieczną "kryjówkę".

By zamaskować dźwięki burzy, można włączyć telewizor lub radio. Ponadto uwagę zwierzęcia odwrócą zabawki czy różne smakołyki. Najważniejsze, by nigdy nie zostawiać go w takim momencie samego. Byłby to poważny błąd, gdyż w lękowej sytuacji zwierzak potrzebuje wsparcia i czułości.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: karmimypsiaki.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]