Zdjęcie podglądowe - pies
Źródło: unsplash/Suyash Tajane

65-latek pastwił się nad psem. Sąd właśnie wydał wyrok, najbliższe miesiące spędzi w więzieniu

22 Lutego 2021

Pies umierał w ogromnym cierpieniu wskutek rozległych obrażeń zadanych z broni pneumatycznej. Niestety, ostatecznie przegrało walkę o życie. Winnym jego śmierci jest 65-letni mieszkaniec Podkarpacia, który właśnie usłyszał wyrok za popełniony czyn. Decyzja sądu może zszokować miłośników zwierząt.

65-letni mężczyzna stanął przed sądem po tym, jak zostały mu postawione zarzuty doprowadzenie do śmierci zwierzęcia. Nie ulega wątpliwości fakt, iż starszy mężczyzna wykazał się szczególnym okrucieństwem, raniąc psa z wiatrówki i pozostawiając go na pewną i bolesną śmierć.

Pies nie przeżył postrzału

Zwierzę zostało postrzelone z karabinu pneumatycznego. Jego organy wewnętrzne, w szczególności wątroba, uległy nieodwracalnemu uszkodzeniu, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci psa. Ratunek był niestety niemożliwy.

W toku śledztwa ustalono, że 65-letni mężczyzna celowo strzelał do czworonoga, chcąc pozbawić go życia. Jego karabin pneumatyczny oraz amunicja zostały skonfiskowane i przekazane na rzecz skarbu państwa.

Rozprawa odbyła się przed sądem w Ropczycach (woj. podkarpackie). Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt 65-latek został oskarżony o uśmiercanie zwierząt z naruszeniem przepisów. Sąd uznał oskarżonego seniora za winnego i skazał go na 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Na czas zawieszenia kary mężczyzna znajdzie się pod nadzorem kuratora. sądowego.

Sąd przewidział dla winnego dodatkową karę. Jest nią podanie wyroku do publicznej wiadomości. Z tego tytułu finał wstrząsającej sprawy sądowej został opublikowany w ropczyckim tygodniku "Reporter".

Oprócz tego mężczyzna jest zobowiązany do wpłacenia 2 tysięcy złotych na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Kundelek" w Rzeszowie. Został także obciążony kosztami sądowymi w wysokości 1058 złotych.

Śląsk: Tragiczny finał interwencji ws. zaniedbanego psa. Napastnicy pobili narzeczonego wolontariuszkiŚląsk: Tragiczny finał interwencji ws. zaniedbanego psa. Napastnicy pobili narzeczonego wolontariuszkiCzytaj dalej

Czy kary za znęcanie nad zwierzętami są za niskie?

Zważając na okoliczności i skalę okrucieństwa, postanowienie sądu może wydawać się wielu miłośnikom zwierząt nieadekwatne do popełnionej winy. Prawdą jest jednak, że na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej oprawców zwierząt zaczęło ponosić odpowiedzialność za wyrządzone krzywdy, a w ich sprawach zapadły skazujące wyroki.

Nadzieję na poprawę sytuacji w naszym kraju daje projekt kolejnej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. Piątka dla zwierząt. Niestety wstępny projekt trafił do sejmowej zamrażarki, co może oznaczać, że na rzeczywiste zmiany prawne oraz wymierzenie sprawiedliwości winnej wszystkim zaniedbanym, pokrzywdzonym i skatowanym stworzeniom, będzie trzeba jeszcze poczekać.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł