Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Utonął ratując psa. Nie żyje znany polski polityk
Oktawian Góral
Oktawian Góral 22.02.2021 01:00

Utonął ratując psa. Nie żyje znany polski polityk

Jan Lityński
Wikimedia.com/Senat Rzeczypospolitej Polskiej/Zdzisław Iwanicki/CC3.0

Nie żyje Lat Lityński. O zgonie polityka poinformował dziennikarz i były działacz opozycyjny w czasach PRL-u, Eugeniusz Smolar. Napisał on na Twitterze: - Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze - czytamy w portalu społecznościowym. Przyczyna śmierci jest naprawdę wstrząsająca.

Nie żyje polski polityk

Jan Lityński nie żyje. Polityk urodził się w 1946 roku. Był organizatorem wystąpień podczas marca 1968 roku. W wyniku działalności opozycyjnej został skazany przez PRL-owski aparat władzy na 2,5 roku więzienia. W 1976 roku założył Biuletyn informacyjny, czasopismo, które omijało urząd cenzury. W 1980 roku Lityński został doradcą władz NSZZ "Solidarność". W stanie wojennym internowany. Brak aktywny udział w rozmowach okrągłego stołu.

W wyniku swoich politycznych działań był wielokrotnie aresztowany. W wolnej Polsce Jan Lityński został współpracownikiem Bronisława Komorowskiego, pracował w roli prezydenckiego doradcy. W III RP zasiadał w Sejmowych ławach. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Jan Lityński to polityk, bohater antykomunistycznej opozycji, komandor Orderu Odrodzenia Polski. A dla mnie – mentor z czasów młodości. To on w 1989 r. wypisywał mi w «Niespodziance» zwolnienia ze szkoły. Panie Janku, nigdy o Panu nie zapomnimy - napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.

Zmarł ratując psa

Polityk zmarł we wstrząsających okolicznościach. Jak poinformowała Lena Kolarska-Bobińska, Lityński utopił się w rzece Narew. - Janek Lityński utonął ratując psa. Janek, kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę, godność robotników. Straszny smutek - napisała polityczka na Twitterze.

Jak doszło do tragedii? Polityk podczas spaceru, najprawdopodobniej puścił swojego psa wolno. Ten wbiegł na lód, który załamał się pod zwierzęciem. Lityński rzucił się na ratunek zwierzęciu, niestety, lód pękł pod politykiem. Jak przekazał Błażej Makarewicz, ciała polityka nie udało się odnaleźć. To, niestety, nie pierwsza tego typu tragedia. O niebezpieczeństwie, jakie grozi osobom spuszczającym psy ze smyczy, pisaliśmy w tym artykule.

W żałobie pogrążeni są znajomi, przyjaciele oraz bliscy polityka. W mediach, oraz socialmediach pojawiają się wspomnienia o zmarłym - Był człowiekiem obdarzonym niezwykłą inteligencją, a jednocześnie z olbrzymim poczuciem humoru, a co najważniejsze, taką zupełnie bezinteresowną, ogromną miłością do ludzi - powiedział Władysław Frasyniuk w TVN24.

Zobacz wpisy:

``

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Tagi: Śmierć