Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > 5 najbardziej unikatowych ras kotów. Jeden z nich ma króliczy ogonek
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 24.05.2024 15:05

5 najbardziej unikatowych ras kotów. Jeden z nich ma króliczy ogonek

unikatowe rasy kotów
fot. canva.com/ Seregraff

Rude, puchate, z ogonem lub bez — koty przybierają najróżniejsze formy, zaskakując nas swoją różnorodnością. Każdy mruczek, niezależnie od swojego wyglądu, kryje w sobie niezwykły charakter i historie, które sprawiają, że zwierzęta te stają się nie tylko cieszącymi oko pupilami, ale również pełnoprawnymi członkami rodziny. Oto 5 najbardziej unikatowych kocich ras, jakie powstały na przełomie dziejów.

Majestatyczne maine coony, egzotyczne sfinksy i nie tylko. Natura potrafi być kreatywna

Wyobraź sobie zwierzę, którego futro przypomina miękki w dotyku jedwab albo takie, którego oczy zdają się przenikać do samej duszy. Koty od wieków fascynują ludzi swoją tajemniczością, elegancją i niezależnym charakterem. Interesują ciekawskich miłośników zwierząt, ale także hodowców i badaczy. Rasowe koty możemy podziwiać na kocich targach, podczas których właściciele z dumą prezentują swoich podopiecznych, ale coraz częściej mieszkają z nami pod wspólnym dachem. 

W świecie pełnym różnorodnych kocich ras, nierzadko powstałych w wyniku spontanicznych mutacji genetycznych, niektóre wyróżniają się wyjątkowym wyglądem, rzadkimi cechami osobowości oraz nieoczywistymi okolicznościami rozpoczęcia hodowli. Przedstawiamy 5 najbardziej unikatowych ras kotów. Każda z nich ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.  

Nowy mieszkaniec Warszawskiego ZOO. Przypomina ryjówkę, ale bliżej mu do słonia "Poza widokiem, na skraju lasu". Maja Ostaszewska staje w obronie zwierząt futerkowych

5 najbardziej unikalnych ras kotów. Te mruczki mają w sobie wiele z psów

  • Munchkin 

Munchkiny to koty powstałe przez mutację genetyczną, której rezultatem są ich krótkie kończyny. Jeżeli więc marzycie o jamniku w kociej wersji, to warto przyjrzeć się właśnie temu mruczkowi. Munchiny cechują się nieprzeciętną inteligencją i odwagą, a obecność innych czworonogów zwykle nie stanowi dla nich żadnego problemu. Są wesołe, aktywne i zabawne, a w przypływie energii potrafią stanąć na swoich tylnych nóżkach i udawać surykatkę. Należy jednak pamiętać, że podobnie, jak w przypadku jamników, mutacje genetyczne mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kota i zwiększać ryzyko chorób.

Munchkin
fot. canva.com/ Yonmariii
  • Lykoi, czyli kot wilkołaczy

Czy wśród nas są sympatycy wilkołaków? Jeśli tak, to kocia rasa lykoi z pewnością ich zachwyci. Dzięki krzyżówce genetycznej czarnego kota krótkowłosego i bezwłosego sfinksa powstał mruczek o dużym podobieństwie do wilkołaka. Oprócz unikalnego wyglądu charakteryzują się lojalnością wobec opiekunów i przyjaznym usposobieniem. Mają w sobie trochę psich zapędów, ponieważ merdają ogonami i uwielbiają aportować. To stosunkowo nowo powstała mieszanka genetyczna. W Polsce jak dotąd tylko jedna hodowla oferuje wilkołacze kocięta na sprzedaż.

Lykoi
fot. canva.com/ Angela Emanuelsson

Kot z ogonem czy bez? Najdziwniejsze kocie rasy

  • Cornish Rex

Przedstawiciele tej rasy są kotami średniej wielkości o wyjątkowej urodzie. Smukłe, długie i giętkie ciało z ogromnymi uszami jak u nietoperza w połączeniu z energicznym i lekkim chodem tworzy ich znak rozpoznawczy. Cornish rex mają dobrze zarysowane mięśnie na całym ciele oraz grzbiet lekko wygięty w łuk, zakończony długim i cienkim ogonem. Wyjątkowym czyni je brak podszerstka. Skórę pokrywa im jedynie włos przejściowy, przez co koty te są tak miękkie w dotyku. Nic dziwnego, że ciężko jest przestać je głaskać.

Cornish rex
fot. canva.com/ Angela Emanuelsson
  • Kot japoński Bobtail

Bobtail to najstarsza rasa kotów pochodząca z Japonii. W kraju kwitnącej wiśni zwierzęta te uznawane są za symbol szczęścia. Charakteryzuje je krótki “króliczy” ogonek i zrównoważony, acz silny charakter. Mruczki te nie mają potrzeby wspinania się ani wykonywania gwałtownych skoków. Są więc idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie spokój i nie lubią, gdy kot skacze po meblach lub przesiaduje w szafie.

Japoński Bobtail
fot. canva.com/ slowmotiongli

Ta rasa kotów zachwyca swoją miłością do ludzi

  • Kot Elfi

Kot elfi jest mieszanką sfinksa i amerykańskiego curla, któremu zawdzięcza wywinięte uszy. Wielu miłośnikom mruczków z wyglądu przypomina postać Zgredka z “Harry’ego Pottera”. Jeśli jednak nie urzekła was jego niezwykła sylwetka, to charakter może przekonać do wybrania go na kociego towarzysza życia. Zwierzęta te charakteryzują się uczuciowością, towarzyskością i aktywnością. Zdaniem hodowców z wiekiem wcale nie tracą chęci do zabawy. To bardzo kochające ludzi stworzenia, które wylewnie okazują opiekunom swoje uczucia.

kot elfi