Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jak odróżnić pędraki niosące spustoszenie w ogrodzie od tych pożytecznych?
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 20.03.2024 14:18

Jak odróżnić pędraki niosące spustoszenie w ogrodzie od tych pożytecznych?

pędraki w ogrodzie
Fot. canva.com/ Anzhela Shvab

Pędraki to zmora leśników, ogrodników, rolników oraz posiadaczy przepięknych trawników. Larwy potrafią błyskawicznie zniweczyć całą naszą pracę oraz doprowadzić do obumarcia wielu roślin i drzew. Te małe robaczki kryją się przed naszym wzrokiem głęboko w ziemi. Za poczynione szkody mamy ochotę wytępić wszystkie z nich, lecz okazuje się, że niektóre nie są szkodnikami.

Wszystkie pędraki to szkodniki?

Pędraki to larwy niektórych chrząszczy. Żerują zazwyczaj w ziemi, ale również w spróchniałych drzewach oraz kompoście. Większość pędraków jest szkodnikami. Niedostrzegane przez ludzi żywią się korzeniami roślin i drzew. Potrafią dokonać spustoszenia w ogrodzie i szkółce leśnej, a nawet zniszczyć idealnie zadbany trawnik pozbawiając go systemu korzeniowego potrzebnego do odżywiania i pobierania wody.

Istnieją jednak pędraki, które swoim działaniem pomagają ogrodnikom. Warto przyjrzeć się bliżej robakom, zanim przejdziemy do masowego usuwania szkodników z naszego ogrodu. Larwy można łatwo odróżnić. Ocalałe robaczki na pewno odwdzięczą się swoją pracą.

Dramat w mini zoo. Z rąk dziecka zginęły króliki i świnki morskie Co zrobić, gdy część kleszcza pozostaje w skórze? Nie odkładaj tego na później

Nie wszystkie pędraki niszczą rośliny

W naszych ogrodach możemy spotkać larwy chrząszczy takich jak kruszczyca złotawki, a nawet największego chrząszcza Europy, jakim jest jelonek rogacz. Chrząszcze te są niesamowicie pożyteczne. Oprócz klasycznego zapylania roślin poprzez żerowanie na kwiatach pełnią funkcję parasola. Są stworzeniami, dzięki którym inne potrzebne dla ekosystemu robaki mogą żyć w spokoju. Ich larwy, czyli pędraki są jedynymi, które nie żywią się korzeniami roślin, a tym samym nie sieją spustoszenia w naszych ogrodach i lasach. 

Pędraki pożytecznych chrząszczy najłatwiej rozpoznać po… odnóżach. Mają one bowiem krótkie nóżki umiejscowione blisko mięsistego ciała, a czasem wręcz są przylegające do niego. Żywią się martwą materią organiczną, czyli zbutwiałym drewnem oraz suchymi liśćmi. Są więc idealnym mieszkańcem kompostownika i przyczyniają się do szybszego powstawania potrzebnego ogrodnikom kompostu.

Jak pozbyć się pędraków?

Gdy już zadbamy w naszym ogrodzie o pożyteczne pędraki i zapewnimy im bezpieczną lokalizację, warto zająć się szkodnikami. Inaczej z naszych upraw niewiele pozostanie. Pędraki odżywiają się korzeniami roślin, niszcząc przedmiot dumy hodowców. Zamiast pięknego zielonego dywanu pojawiają się żółte placki usychającej trawy. Piękne kwiaty, warzywa i wszelkie rośliny na działce po prostu więdną. Dorosła larwa obgryza korzenie, a nawet wyżera dziury w bulwach warzyw.

Na szczęście są na nie sposoby. Pędraki w ogrodzie chętnie zjadają krety. Lecz nie da się ukryć, że one na trawniku również nie są mile widziane. Na szczęście są jeszcze ptaki- które warto zaprosić do swojego ogródka, budując dla nich budki i karmniki. To oczywiście naturalne sposoby. Jednak najskuteczniejszym pomysłem będzie wykonanie oprysku ze specjalnie przygotowanej mieszanki, którą możemy zakupić w sklepach ogrodniczych. Należy pamiętać, że walka z pędrakami nie kończy się na jednym działaniu. Stosowanie środków przeciw szkodnikom należy stosować cyklicznie. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się pędraków, ale również zapobiegniemy ich ponownemu pojawieniu się. 

Źródło: facebook/ Lasy Państowe