Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Papież krytykuje osoby wybierające zwierzęta zamiast dzieci. Ich uczucia nazwał "zaprogramowaniem"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 30.08.2022 13:39

Papież krytykuje osoby wybierające zwierzęta zamiast dzieci. Ich uczucia nazwał "zaprogramowaniem"

Papież Franciszek
pixabay/gunthersimmermacher

Papież Franciszek ponownie skrytykował bezdzietne pary, które zamiast dzieci decydują się na adopcję zwierząt domowych. Tym razem kontrowersyjne słowa Głowy Kościoła kierowane do zakonnic wywołały prawdziwą burzę. Uczucia, jakimi darzymy pupile, zostały przyrównane do "zaprogramowania". W piątek papież Franciszek udzielił audiencji dla sióstr ze zgromadzenia kanosjanek. Zwierzchnik Kościoła katolickiego odniósł się do kryzysu demograficznego oraz niskiej dzietności w Europie. Nie zabrakło krytycznych słów względem współczesnego podejścia młodego pokolenia do kwestii rodzicielstwa.

Wolisz kotka czy pieska zamiast dziecka? Papież nazywa miłość do zwierząt "sztuczną"

W trakcie nabożeństwa papież wyraził ubolewanie z powodu trwającej w wielu państwach demograficznej zimy, której przyczyny upatrywał m.in. w zastępowaniu dzieci zwierzętami. Zwrócił on uwagę, że wiele osób nie chce mieć potomstwa, a w zamian posiada psy, koty i inne zwierzątka domowe. W ocenie papieża niechęć do posiadania dzieci umniejsza człowieczeństwo, a uczucia opiekunów zwierząt nazwał "zaprogramowaniem", aniżeli prawdziwą miłością.

- Zamiast dzieci ludzie wolą mieć psy, koty, co jest trochę zaprogramowanym uczuciem; ja programuję uczucie, daję sobie uczucie bez problemu. A jeśli jest ból? Cóż, jest lekarz weterynarii, który interweniuje i kropka - powiedział podczas audiencji, apelując do zakonnic, by "pomagały rodzinom mieć dzieci".

Narasta krytyka papieża Franciszka, chodzi o stosunek do bezdzietnych par

Nie zapominajmy, że to nie pierwszy raz, gdy papież Franiczek krytycznie ocenił pary niedecydujące się na potomstwo. W 2014 roku miał powiedzieć, że posiadanie zwierząt domowych zamiast dzieci jest "kolejnym zjawiskiem degradacji kulturowej".

W styczniu 2022 roku podczas audiencji generalnej w Watykanie wyraził z kolei przekonanie, że obecnie żyjemy w „epoce sieroctwa”, gdzie zwierzęta zajmują miejsce dzieci, co jest przejawem egoizmu. Jego zdaniem osobom, które świadomie nie chcą mieć dzieci, „brakuje czegoś podstawowego”.

- Wiele par, choć nie chce mieć dzieci, ma jednak po dwa psy i koty. Te zwierzęta zastępują dzieci. Jak to nieco żartobliwie powiedziano: a kto teraz kto będzie płacił podatki na moją emeryturę, jak nie ma dzieci? - pytał wówczas papież. - Niechęć do ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo, a także destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo - ocenił.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Polecane