Swiatzwierzat.pl
Papież Franciszek

pixabay/gunthersimmermacher

Papież krytykuje osoby wybierające zwierzęta zamiast dzieci. Ich uczucia nazwał "zaprogramowaniem"

30 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Papież Franciszek ponownie skrytykował bezdzietne pary, które zamiast dzieci decydują się na adopcję zwierząt domowych. Tym razem kontrowersyjne słowa Głowy Kościoła kierowane do zakonnic wywołały prawdziwą burzę. Uczucia, jakimi darzymy pupile, zostały przyrównane do "zaprogramowania".

W piątek papież Franciszek udzielił audiencji dla sióstr ze zgromadzenia kanosjanek. Zwierzchnik Kościoła katolickiego odniósł się do kryzysu demograficznego oraz niskiej dzietności w Europie. Nie zabrakło krytycznych słów względem współczesnego podejścia młodego pokolenia do kwestii rodzicielstwa.

Wolisz kotka czy pieska zamiast dziecka? Papież nazywa miłość do zwierząt "sztuczną"

W trakcie nabożeństwa papież wyraził ubolewanie z powodu trwającej w wielu państwach demograficznej zimy, której przyczyny upatrywał m.in. w zastępowaniu dzieci zwierzętami. Zwrócił on uwagę, że wiele osób nie chce mieć potomstwa, a w zamian posiada psy, koty i inne zwierzątka domowe.

W ocenie papieża niechęć do posiadania dzieci umniejsza człowieczeństwo, a uczucia opiekunów zwierząt nazwał "zaprogramowaniem", aniżeli prawdziwą miłością.

- Zamiast dzieci ludzie wolą mieć psy, koty, co jest trochę zaprogramowanym uczuciem; ja programuję uczucie, daję sobie uczucie bez problemu. A jeśli jest ból? Cóż, jest lekarz weterynarii, który interweniuje i kropka - powiedział podczas audiencji, apelując do zakonnic, by "pomagały rodzinom mieć dzieci".

Pies i lew morski

Młody lew morski dołącza do rywalizacji z psem o piłkę. Filmik wzbudził zachwyt

CZYTAJ DALEJ

Narasta krytyka papieża Franciszka, chodzi o stosunek do bezdzietnych par

Nie zapominajmy, że to nie pierwszy raz, gdy papież Franiczek krytycznie ocenił pary niedecydujące się na potomstwo. W 2014 roku miał powiedzieć, że posiadanie zwierząt domowych zamiast dzieci jest "kolejnym zjawiskiem degradacji kulturowej".

W styczniu 2022 roku podczas audiencji generalnej w Watykanie wyraził z kolei przekonanie, że obecnie żyjemy w „epoce sieroctwa”, gdzie zwierzęta zajmują miejsce dzieci, co jest przejawem egoizmu. Jego zdaniem osobom, które świadomie nie chcą mieć dzieci, „brakuje czegoś podstawowego”.

- Wiele par, choć nie chce mieć dzieci, ma jednak po dwa psy i koty. Te zwierzęta zastępują dzieci. Jak to nieco żartobliwie powiedziano: a kto teraz kto będzie płacił podatki na moją emeryturę, jak nie ma dzieci? - pytał wówczas papież. - Niechęć do ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo, a także destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo - ocenił.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >