Swiatzwierzat.pl
Papież Franciszek

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Papież Franciszek skrytykował bezdzietne pary? „Psy i koty zamiast dzieci"

6 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Papież Franciszek odniósł się do osób, które poprzestają "tylko" na jednym dziecku bądź zamiast potomstwa, wolą adoptować zwierzęta. Jego zdaniem, świadoma rezygnacja z z dzieci i zastępowanie ich zwierzętami domowymi jest przejawem egoizmu i zaprzeczeniem człowieczeństwa.

Zwierzchnik Kościoła katolickiego podczas środowej katechezy w Rzymie poruszył temat rezygnacji z rodzicielstwa na rzecz opieki nad zwierzętami domowymi. W trakcie nabożeństwa stwierdził, że „ojcostwo i macierzyństwo to pełnia życia człowieka” i krytycznie odniósł się do niżu demograficznego panującego w niektórych krajach.

Papież skrytykował zastępowanie dzieci zwierzętami

Papież Franciszek ubolewał nad faktem, że coraz więcej ludzi świadomie decyduje się na bezdzietność. W jego ocenie współcześnie żyjemy w "epoce sieroctwa", zaś problem osamotnienia dotyka nawet dzieci mające pełne rodziny.

Nie wystarczy wydać dziecko na świat, by móc powiedzieć, że jesteśmy jego rodzicami. Nikt nie rodzi się ojcem, ale się nim staje. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz dlatego, że podejmuje za nie odpowiedzialną troskę. Za każdym razem, gdy ktoś bierze odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo - mówił Franciszek.

Głowa Stolicy Apostolskiej zasugerowała, że miejsce dzieci zajmują zwierzęta domowe. Franciszek podkreślał, że pary, które nie chcą mieć dzieci, "zastępują" potomstwo psami, kotami i innymi domowymi pupilami. Zaznaczył przy tym, że adopcja jest jedną "z najdoskonalszych form miłości", a wiele dzieci czeka na znalezienie nowej rodziny.

- Dzisiaj z tym powszechnym sieroctwem wiąże się egoizm. Mówiłem niedawno o zimie demograficznej, o tym, że ludzie nie chcą mieć dzieci, albo tylko jedno. Ale wiele par, choć nie chce mieć dzieci, ma jednak po dwa psy i koty. Te zwierzęta zastępują dzieci. Może się to wydawać zabawne, ale taka jest rzeczywistość. Niechęć do ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo, a także destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo - powiedział.

pies w lustrze

Dlaczego pies szczeka na własne odbicie? Twój pupil widzi w lustrze o wiele więcej niż myślisz

CZYTAJ DALEJ

- Mężczyźnie i kobiecie, którzy dobrowolnie nie rozwijają w sobie ojcostwa i macierzyństwa, brakuje czegoś podstawowego, czegoś bardzo ważnego. Proszę się nad tym zastanowić - podsumował.

Brytyjski serwis informacyjny BBC poinformował, że to nie pierwszy raz, kiedy papież Franciszek odniósł się krytycznie do ludzi, którzy zapraszają pod swój dach zwierzaki, niżby sami decydują się na powiększanie rodziny w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. W 2014 r. miał powiedzieć, że posiadanie zwierząt domowych zamiast dzieci jest "kolejnym zjawiskiem degradacji kulturowej" i że emocjonalne relacje ze zwierzętami są "łatwiejsze" niż "złożone" relacje między rodzicami a dziećmi.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

ZIMOWY QUIZ: Czy znasz wszystkie tajemnice zwierząt?

Pytanie 1 z 8

Które zwierzęta NIE zapadają w sen zimowy?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >