Swiatzwierzat.pl
Terapia z koniem

instagram/audriespake

Koń terapeutyczny odwiedza schorowanego mężczyznę. Nagrano pełne wzruszeń spotkanie

29 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

W mediach społecznościowych rozprzestrzeniło się bardzo emocjonalne wideo z jednego ze szpitali w Brazylii. Koń terapeutyczny o imieniu Paçoca złożył wizytę sparaliżowanemu pacjentowi. Spotkaniu towarzyszyły silne emocje, łzy i uśmiech.

Poznajcie klacz o imieniu Paçoca, która zasiliła szeregi organizacji charytatywnej Coletivo Inclusão. Zwierzę znane z przyjaznego usposobienia i doskonałej intuicji ma bardzo ważną misję - pomaganie osobom o szczególnych potrzebach.

Chory mężczyzna rozpłakał się, gdy odwiedził go koń terapeutyczny

Audri Espake podzieliła się na swoim profilu na Instagramie filmikiem, ukazującym moment, w którym jej ojciec przyjął niezwykłego gościa. Przez ostatnie półtora roku pan João zmagał się z problemami zdrowotnymi. Mężczyzna wracający do zdrowia po wypadku został poddany wyjątkowej formie terapii z udziałem zwierzęcia.

Na filmie można zobaczyć, jak koń podchodzi do mężczyzny, którego nie zna i nigdy wcześniej nie widział. Zwierzę instynktownie wyczuwa, że pacjent skrywający swoje emocje potrzebuje wsparcia i pomocy.

Pomimo swoich imponujących rozmiarów, Paçoca z zaskakującą delikatnością wtula się w jego pierś i delikatnie obejmuje ustami rękę mężczyzny. Wzruszające zachowanie stworzenia sprawia, że do oczu pana João zaczynają napływać łzy, a z jego ust wydobywa się szloch.

- To był nieopisany moment - przyznaje córka mężczyzny.

Szczenięta

Oszustka sprzedawała mieszańce jako psy rasowe. Chętnych do zakupów nie brakowało

CZYTAJ DALEJ

Koń na receptę, czyli jakie korzyści niesie kontakt ze zwierzętami

Zwierzęta stanowią ogromne wsparcie emocjonalne dla dorosłych i dzieci, a zwłaszcza osób doświadczających niepełnosprawności czy poważnych trudności na tle psychicznym, fizycznym oraz społecznym. Zwierzęta aktywują w naszym organizmie hormon, który wywołuje u nas szczęście, dlatego rehabilitacja przy udziale psów, kotów, alpak czy koni dają zupełnie nowe i niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości.

Hipoterapia jest jedną z form terapii, w której wykorzystuje się leczniczy wpływ kontaktu ze zwierzęciem na poprawę funkcjonowania pacjenta. Kontakt z koniem wywiera wielokierunkowy pozytywny wpływ na organizm oraz psychikę człowieka – poczynając od czerpania przyjemności z aktywności fizycznej, skończywszy na podziwianiu piękna przyrody i samych zwierząt. Oczywiście proces usprawniania przy pomocy konia jest przede wszystkim piękną przygodą i okazją do nawiązania wspaniałej przyjaźni. 

- Terapia wspomagana przez zwierzęta może znacznie zmniejszyć ból, lęk, depresję oraz zmęczenie u osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, to nie tylko chorzy czerpią z tego korzyści. Również członkowie rodziny i przyjaciele pacjentów czują się wtedy lepiej – zapewniają specjaliści z amerykańskiego szpitala Mayo Clinic, oferującego zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne z wierzchowcami.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Archiwum Grażyny Rutowskiej

Można się zdziwić, jakie zwierzaki skradły serca Polaków w PRL-u. Dziś mało kto pamięta

Przed pięćdziesięcioma laty na podwórkach i w parkach próżno było szukać piesków rasy chihuahua, szpiców miniaturowych czy golden retrieverów. Naszym rodzicom i dziadkom towarzyszyły za to owczarki niemieckie, pudle, boksery oraz kundelki. Tematem fotografii z tamtych czasów byli także mruczący przyjaciele człowieka - w archiwach zachowały się dziesiątki zdjęć z kotami we wszystkich możliwych umaszczeniach. Pozwól zabrać się w podróż w czasie i na nowo odkryć, jakim zwierzętom Polki i Polacy deklarowali swoją miłość.

Zobacz galerię >

Sprawdź, ile wiesz o rybach z polskich wód. Nie tylko wędkarze mogą popisać się ich znajomością

Pytanie 1 z 9

Najstarsza hodowana przez człowieka ryba to...

Źródło: kochamyzwierzaki.pl, fizjoplaner.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Pani Anna dostrzegła przemykającego po plaży rysia. Wpadł przelotnie czy zadomowi się na stałe?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >