Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Koń terapeutyczny odwiedza schorowanego mężczyznę. Nagrano pełne wzruszeń spotkanie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.08.2022 14:48

Koń terapeutyczny odwiedza schorowanego mężczyznę. Nagrano pełne wzruszeń spotkanie

Terapia z koniem
instagram/audriespake

W mediach społecznościowych rozprzestrzeniło się bardzo emocjonalne wideo z jednego ze szpitali w Brazylii. Koń terapeutyczny o imieniu Paçoca złożył wizytę sparaliżowanemu pacjentowi. Spotkaniu towarzyszyły silne emocje, łzy i uśmiech.

Poznajcie klacz o imieniu Paçoca, która zasiliła szeregi organizacji charytatywnej Coletivo Inclusão. Zwierzę znane z przyjaznego usposobienia i doskonałej intuicji ma bardzo ważną misję - pomaganie osobom o szczególnych potrzebach.

Chory mężczyzna rozpłakał się, gdy odwiedził go koń terapeutyczny

Audri Espake podzieliła się na swoim profilu na Instagramie filmikiem, ukazującym moment, w którym jej ojciec przyjął niezwykłego gościa. Przez ostatnie półtora roku pan João zmagał się z problemami zdrowotnymi. Mężczyzna wracający do zdrowia po wypadku został poddany wyjątkowej formie terapii z udziałem zwierzęcia.

Na filmie można zobaczyć, jak koń podchodzi do mężczyzny, którego nie zna i nigdy wcześniej nie widział. Zwierzę instynktownie wyczuwa, że pacjent skrywający swoje emocje potrzebuje wsparcia i pomocy.

Pomimo swoich imponujących rozmiarów, Paçoca z zaskakującą delikatnością wtula się w jego pierś i delikatnie obejmuje ustami rękę mężczyzny. Wzruszające zachowanie stworzenia sprawia, że do oczu pana João zaczynają napływać łzy, a z jego ust wydobywa się szloch.

- To był nieopisany moment - przyznaje córka mężczyzny.

Koń na receptę, czyli jakie korzyści niesie kontakt ze zwierzętami

Zwierzęta stanowią ogromne wsparcie emocjonalne dla dorosłych i dzieci, a zwłaszcza osób doświadczających niepełnosprawności czy poważnych trudności na tle psychicznym, fizycznym oraz społecznym. Zwierzęta aktywują w naszym organizmie hormon, który wywołuje u nas szczęście, dlatego rehabilitacja przy udziale psów, kotów, alpak czy koni dają zupełnie nowe i niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości.

Hipoterapia jest jedną z form terapii, w której wykorzystuje się leczniczy wpływ kontaktu ze zwierzęciem na poprawę funkcjonowania pacjenta. Kontakt z koniem wywiera wielokierunkowy pozytywny wpływ na organizm oraz psychikę człowieka – poczynając od czerpania przyjemności z aktywności fizycznej, skończywszy na podziwianiu piękna przyrody i samych zwierząt. Oczywiście proces usprawniania przy pomocy konia jest przede wszystkim piękną przygodą i okazją do nawiązania wspaniałej przyjaźni. 

- Terapia wspomagana przez zwierzęta może znacznie zmniejszyć ból, lęk, depresję oraz zmęczenie u osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Co więcej, to nie tylko chorzy czerpią z tego korzyści. Również członkowie rodziny i przyjaciele pacjentów czują się wtedy lepiej – zapewniają specjaliści z amerykańskiego szpitala Mayo Clinic, oferującego zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne z wierzchowcami.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: kochamyzwierzaki.pl, fizjoplaner.pl

Tagi: Koń Nagranie