Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Owczarek był tak gruby, że ledwo chodził. Wystarczyła odrobina troski, by zmienił się nie do poznania
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 02.10.2022 16:43

Owczarek był tak gruby, że ledwo chodził. Wystarczyła odrobina troski, by zmienił się nie do poznania

Neville
facebook/Available PUPS AT SBC by Cindy Willis

Pies-gigant został zauważony na ulicach San Bernardino, skąd trafił do miejscowego schroniska. Neville - nazwany tak przez pracowników przytułku - został utuczony do tego stopnia, że z trudem się poruszał. Gdy opieka nad psem stała się zbyt kłopotliwa, właściciele pozbyli się "problemu".

Mówi się, że nadprogramowe kilogramy to więcej ciałka do kochania, jednak w przypadku zwierząt domowych nie można mylić otyłości z oznaką dobrostanu. Nadwaga psa skutkuje wieloma chorobami przewlekłymi, utrudnia leczenie innych schorzeń oraz skutecznie obniża jakość jego życia. Kundelek w typie owczarka niemieckiego o imieniu Neville jest żywym przykładem na to, że odchylenie od optymalnej masy ciała przynosi więcej szkody niż pożytku.

Przeraźliwie gruby owczarek błąkał się samotnie po ulicach

Pewien przechodzień zauważył wałęsającego się psa na ulicach San Bernardino w Stanach Zjednoczonych. Trudno się zresztą dziwić - Neville przyciągał uwagę mijających go osób, gdyż ważył ponad 60 kilogramów. Nadwaga wyraźnie przeszkadzała mu nawet w poruszaniu się czy zaspokajaniu podstawowych potrzeb fizjologicznych. Wiele wskazuje na to, że do takiego stanu doprowadził psiaka poprzedni właściciel, który nie kontrolował wagi podopiecznego. Kiedy zwierzę osiągnęła gigantyczne rozmiary, postanowił się go pozbyć. Na szczęście przechodzień zaoferował mu wodę, a następnie zdecydował zabrać go do pobliskiego schroniska.

Pracownicy ustalili, że nowy podopieczny to mieszaniec owczarka niemieckiego z inną rasą. Pies otrzymał imię Neville.

Zwierzak pokonał chorobliwą otyłość

W chwili przywiezienia do schroniska czworonóg ważył dwa lub trzy razy więcej niż psy o podobnej wielkości ciała. Wkrótce odkryto, że Neville miał poważny problem z tarczycą,  dlatego poza regularną aktywnością fizyczną i dopasowaną dietą, wymagał odpowiedniej farmakoterapii.

Początkowo Neville był w stanie przejść tylko parę metrów, jednak po pewnym czasie kuracja odchudzająca zaczęła przynosić spodziewane efekty. Utrata masy ciała zbiegła się w czasie ze znalezieniem rodziny gotowej zaadoptować porzuconego psiaka. Nowi właściciele Neville'a współpracowali z weterynarzem, aby opracować plan działania, który pomoże mu schudnąć. Dzięki poradom ekspertów i zaangażowaniu ze strony członków rodziny pupil zdołał zrzucić 8 kilogramów. 

Przed Nevillem wciąż długa droga, nim odzyska zdrowie i osiągnie idealną wagę, jednak właściciele już teraz są zadowoleni z wyniku. Co więcej, przyznali, że pojawienie się czworonożnego przyjaciela w ich życiu ponownie obudziło w nich pasję do pomagania zwierzętom w potrzebie.

Pamiętajmy, że nawet, jeżeli chcemy dla pupila jak najlepiej, to więcej - nie znaczy zdrowiej. Przekarmianie zwierzęcia to dla niego prawdziwa tortura, która może doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: The Dodo