Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 25.09.2022 10:20

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Zdjęcie ilustracyjne: pies
unsplash/Archana Rajendran

Co szkodzi zwierzętom domowym? Istnieje 7 popularnych błędów popełnianych przez właścicieli, które wpływają na nasze pupile. Unikając tych zachowań, poprawimy zdrowie i samopoczucie pupila w dłuższej perspektywie czasowej.

Chcąc dać podopiecznemu wszystko, co najlepsze, często nieświadomie mu szkodzimy. Wiele błędów popełnianych przez niedoświadczonych opiekunów przy wychowaniu i opiece nad zwierzętami jest łatwych do uniknięcia. Wyjaśniamy, jak powinniśmy zajmować się czworonożnymi członkami rodziny i jakiego zachowania należy unikać!

Co skraca życie zwierzaków?

Niezależnie od tego, jakie zwierzęta hodujesz w domu, aby dobrze wypełniać rolę właściciela, konieczne jest poznanie czterech filarów opieki nad nimi. Należą do nich: prawidłowa dieta, regularna pielęgnacja, troska o zdrowie oraz czas poświęcony na wychowanie. Innymi słowy należy skupić się na spełnianiu ich potrzeb oraz właściwym ustalaniu priorytetów, by możliwie najlepiej wygospodarować czas poświęcony zwierzęciu.

Chociaż każdy kochający opiekun ma dobre intencje, pewne wybory, które wydają się proste i nieszkodliwe, mogą w rzeczywistości odbić się na długości życia podopiecznego. Sposób, w jaki opiekujesz się psem, kotem czy innym stworzeniem, najprawdopodobniej zaważy na jego przyszłości. Czego nie powinieneś robić, chcąc zapewnić pupilowi długie życie w zdrowiu i szczęściu?

Nie popełniaj tych 7 błędów w opiece nad zwierzakami

1. Unikanie corocznych wizyt u weterynarza

Wielu opiekunów zabiera zwierzaka do lekarza, dopiero wtedy gdy pupil podupada na zdrowiu. Pewne symptomy nie są jednak widoczne gołym okiem, a ich wczesne wykrycie daje większe szanse na skuteczne leczenie. Polecamy nie zaniedbywać wizyt w klinice weterynaryjnej, nawet gdy Twoi futrzani przyjaciele nie wykazują żadnych oznak choroby. Możemy się przed nimi bronić, stosując profilaktykę i wykonując regularne badania kontrolne.

2. Przekarmianie i nieodpowiedni dobór karmy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w żywieniu zwierzęcia jest podawanie nieodpowiedniej karmy, nieumiejętne jej stosowanie oraz zbyt częste podawanie przysmaków. Dieta oraz porcje powinny być dostosowane do kondycji, wieku, wagi i aktywności pupila, dlatego nie sugerujmy się marką produktu i zwróćmy uwagę na jego skład. Pełnowartościowa karma nie zawiera zbóż, dodatków smakowych oraz GMO. W dodatku jadłospis powinien być wzbogacony o warzywa zawierające wapń. Nie zapominajmy, że nadwaga, a w jej konsekwencji otyłość, to schorzenia przyczyniające się do wielu poważnych chorób i zdecydowanie obniżające jakość życia. Zwierzęta z otyłością żyją średnio 1,8 roku krócej od zwierząt o prawidłowej masie ciała. Nawet jeśli dokarmiasz psa czy kota z dobroci serca, zachowaj zdrowy rozsądek. 3. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej pupila

O zęby trzeba dbać - i to nie wyłącznie ludzkie! Choroby jamy ustnej są częstą przypadłością u zwierząt domowych, a towarzyszący im nieprzyjemny zapach z pyszczka podopiecznego wcale nie umila wspólnie spędzonego czasu. Szacuje się, że 85% psów w wieku powyżej 5 lat cierpi na choroby przyzębia wywołane przez bakterie gromadzące się na linii dziąseł. Zaniedbane zęby skutkują również chorobami w zupełnie innych częściach ciała, m.in. chorobami serca czy infekcjami nerek. Przy pomocy specjalnych płynów, past oraz szczoteczek zmniejszysz ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego oraz oszczędzisz zwierzakowi niepotrzebnego bólu i dyskomfortu.

4. Pozostawianie w domu otwartych okien i drzwi Wielu właścicieli zwierząt zdaje sobie sprawę, że otwarte okno lub niezabezpieczony balkon to ogromne zagrożenie dla pupila, gdyż poza upadkiem z wysokości, może on uciec na ulicę, gdzie grozi mu potrącenie przez samochód czy pogryzienie przez inne zwierzęta. Ale nie każdy wie, że również okno uchylne może być wręcz śmiertelną pułapką dla kota.

W zależności od tego, jaką częścią ciała zaklinują się, wyrywają ze stawów łapy, czasem odrywając je od korpusu. Te, które utkną połową ciała po jednej stronie okna, a drugą połową po drugiej, często uszkadzają sobie organy wewnętrzne i rdzeń kręgowy. Kiedy przyjedzie pomoc, często jest już za późno - koty umierają z wycieńczenia i bólu. 5. Ograniczona aktywność ruchowa Zwierzęta domowe, a zwłaszcza psy potrzebują regularnych spacerów, aktywności fizycznej oraz doświadczania nowych bodźców. Zbyt mała aktywność fizyczna w stosunku do ilości kalorii dostarczanych organizmowi skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej. W dodatku życie w pokoju z niespełnionymi potrzebami i niespożytkowaną energią może doprowadzić do tego, że zwierzę popadnie w marazm, a nawet depresję.

6. Brak zabiegu kastracji lub sterylizacji Wczesna sterylizacja bądź kastracja nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i fizyczny Twojego podopiecznego. Wręcz przeciwnie - niesie szereg zalet z nią związanych. Nie bez znaczenia jest fakt, iż rutynowy zabieg wykonany w gabinecie weterynaryjnym może wpłynąć na zachowanie osobnika, np. ograniczyć agresywne zachowanie czy ucieczki oraz wydłużyć jego życie. Poza regulowaniem kwestii bezdomności zwierząt, sprowadza do zera ryzyko wystąpienia ciąży urojonej, a także zapobiega chorobom nowotworowym i ropomaciczu.

7. Narażanie na dym papierosowy

Substancje chemiczne zawarte w dymie z wypalanych papierosów sieją spustoszenie nie tylko w organizmie palacza. Problem ten dotyczy również zwierząt mieszkających w domach z osobami uzależnionymi od nikotyny. Skutki przebywania w pomieszczeniach, gdzie ktoś pali to m.in. zwiększone ryzyko nowotworów, problemy z oddechem, choroby płuc. Choroba wywoływana biernym paleniem może dotknąć także świnki morskie, chomiki, a ponieważ nikotyna jest rozpuszczalna w wodzie – także rybki akwariowe.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: kochamyzwierzaki.pl, zpazurem.pl,