Okres godowy tych rzadkich w Polsce zwierząt wciąż trwa. Apel do wszystkich, uważajcie na drogach!
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na terenie Polski żyją dzikie żółwie. Jedynym naturalnie występującym gatunkiem są żółwie błotne ( Emys orbicularis ). Jak wszystkie gady, są pod ścisłą ochroną. Populacja tych niesamowitych zwierząt jest mała, dlatego gatunek jest objęty ścisłą ochroną. Szczególne działania mające na celu odbudowę populacji dzikich żółwi błotnych przeprowadza się w sezonie lęgowym, który w tym roku trwa wyjątkowo długo. Nadal można natknąć się na ślady samic poszukujących dobrego miejsca na złożenie jaj.
Tajemnicze ślady na piasku mogą być tropem opancerzonego gada
Zdarza się, że podczas spacerów w okolicy bagien lub jezior można natknąć się na nietypowe ślady. Swoim wyglądem mogą prowokować do wyobrażenia sobie jakiejś małej istoty, ciągnącej za sobą ogromny wór.
Rzeczywistość jest jednak nieco bardziej przyziemna. Odciski łap, oddzielone od sobą gładką smugą wskazują na to, że w okolicy są dzikie żółwie. Samice wypełnione jajami, oszczędzając cenne siły, szorują plastronem (brzuszna strona pancerza) po piasku. Stąd dziwny układ wzorów znajdywanych na polnych ścieżkach.
Samice żółwia błotnego w sezonie wiosenno-letnim są bardzo aktywne
W ciągu roku nie ma zbyt wielu okazji na przypadkowe spotkanie z żółwiem błotnym. To bardzo skryte zwierzęta, preferujące tereny wyludnione . Ponadto, jak każdy gad żyjący w polskim klimacie, żółwie w okresie zimowym przechodzą w stan hibernacji. Zimują pod wodą, zakopane w mule.
Dlatego główną okazją do natknięcia się na żółwia błotnego jest sezon lęgowy . Wtedy samice aktywnie poszukują bezpiecznych miejsc, w których ich młode będą miały największą szansę na przetrwanie. To główna motywacja dla tych zwierząt na wędrówki poza dobrze znane im akweny.
Ich zwyczaje śledzi organizacja do spraw ochrony przyrody Na Ratunek Żółwiom. Przedstawiciele na social mediach udostępniają materiały, na których można poznać zwyczaje tych niezwykłych gadów.
Wsparcie człowieka ma dla nich ogromne znaczenie
Jak już zostało wspomniane, żółwie błotne są pod ścisłą ochroną. Niestety, jak wiele innych gatunków, również te gady niezbyt dobrze radzą sobie ze zmianami środowiskowymi, jakie funduje im człowiek.
Dlatego konieczne są działania, mające na celu ochronę dziko żyjącej populacji. Jednym z najbardziej efektywnych procederów jest zabezpieczanie gniazd, w których ukryte są jaja. Dzięki temu jest pewność, że na jeszcze niewyklute maluchy nie połakomi się żaden drapieżnik. To ważne, ponieważ okres inkubacji jaj trwa długo. Na wylęg trzeba będzie poczekać aż do wiosny.
Źródło: lasy.gov.pl, facebook.com/ProgramChelonia