Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nowa, "dziwna" moda? Tatuaże ze zwierzętami to coś więcej niż ozdoba, dla wielu są jedyną pamiątką
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 30.01.2024 15:57

Nowa, "dziwna" moda? Tatuaże ze zwierzętami to coś więcej niż ozdoba, dla wielu są jedyną pamiątką

Tatuowanie
Tatuowanie, źródło; pexels.com @Pavel Danilyuk; fot. Dominika Bilińska @instagram.com/bili_ink

Tatuaż to nie tylko modna ozdoba. Zjawisko tak stare jak ludzka cywilizacja to temat, który w dzisiejszym świecie wciąż budzi liczne kontrowersje. Mimo niecichnących głosów krytyki na trwałe ozdabianie ciała decyduje się coraz więcej osób. Stale rosnącym zainteresowaniem cieszą się między innymi artyści specjalizujący się w tatuażach z motywami zwierzęcymi. Powodów, dla których ludzie chcą wytatuować sobie psa, kota, węża lub inne stworzenie, jest co najmniej kilka i nie zawsze chodzi jedynie o aspekty wizualne. Rozmawiamy z tatuażystką Dominiką Bilińską, która swoimi pracami oddaje hołd naszym braciom mniejszym.

Kiedyś nazywano ich kryminalistami, dziś posiadanie tatuaży staje się normą. Wzory ze zwierzętami wiodą prym

Czy tatuaż jest trendem nowoczesności? Historia tego zjawiska sięga czasów antycznych i zarówno współcześnie, jak i w starożytności, tatuaże nie tylko służą ozdabianiu ciała, ale i są ściśle powiązane z tożsamością, religią, społeczeństwem i przekonaniami jednostki. W obecnych czasach akceptacja tatuaży staje się normą, a coraz więcej ludzi decyduje się na tatuowanie swojego ciała, mimo iż jeszcze kilkanaście lat temu grono “wydziaranych” można było zaliczyć do mniejszości. Co więcej, tatuażami zainteresowane są nie tylko młode osoby. Również ci, którzy mają już swoje lata, często postanawiają zaszaleć i spełnić swoje, w wielu przypadkach, od lat skrywane marzenie. 

Motywem przewodnim wielu tatuaży są zwierzęta. Na ludzkich ciałach oglądać można najróżniejsze ilustracje przedstawiające nie tylko psy czy koty, ale również gady, gryzonie, owady, pajęczaki, lwy, a nawet krowy czy świnie. Niektórzy decydują się na tatuowanie zwierząt ze względów wizualnych. Nie da się ukryć, że wiele gatunków stworzeń może poszczycić się imponującym wyglądem, nic więc dziwnego, że ludzie z chęcią inspirują się tworami Matki Natury. Ale czy to jedyny argument przemawiający za modyfikacją wyglądu?

O tatuażach ze zwierzęcymi motywami wypowiedziała się artystka Dominika Bilińska, która zdradziła nam kilka szczegółów na temat swojej pracy. Jak zauważa, tatuaże to dla wielu ludzi coś znacznie więcej, niż tylko oryginalna ozdoba. To forma przekazu, która pomaga w uzewnętrznieniu swoich przekonań, doświadczeń oraz marzeń. 

Pożar pod Bełchatowem, w budynku uwięzione zwierzęta. 29-latek za wszelką cenę próbował je ratować Rolnika poturbowały byki, nie udało się go uratować. Jednak nie tylko on potrzebował interwencji lekarzy

Tatuaż z motywem zwierzęcym może pełnić funkcję upamiętnienia ukochanego pupila

Domowe pupile często stają się członkiem rodziny, traktowanymi na równi z ludźmi. Mało kogo dzisiaj dziwi, że po odejściu ukochanego zwierzaka za Tęczowy Most, opiekunowie przeżywają ciężką żałobę. Okazuje się, że dla niektórych idealną formą na upamiętnienie czworonoga są tatuaże. Dominika przyznaje, że uwielbia wykonywać portrety domowych pupili:

Jednym z powodów, dlaczego zwierzaki tak często pojawiają się w moich projektach, są emocje, jakie w nas wzbudzają. KOCHAM tworzyć tatuaże bazujące na zdjęciach pupili klientów. Zazwyczaj dla klientów jest to szczęśliwy moment. Na sesjach pojawia się wtedy dużo śmiechu i opowieści o danym zwierzaku, ale oczywiście zdarzają się też sesje pamiątkowe, gdzie w formie tatuażu ludzie upamiętniają pupila, który już odszedł. Dzięki temu mogą go mieć przy sobie na zawsze. Wtedy sesje bywają cichsze, spokojniejsze i nie raz pojawiają się łzy wzruszenia.

385778319_6184800011625453_3463943958006785037_n.jpg
Tatuaże dla wielu ludzi mają ogromne znaczenie emocjonalne, fot. Dominika Bilińska @instagram.com/bili_ink

Ludzie chcący posiadać pamiątkę po zwierzaku w formie tatuażu, mogą to zrobić na wiele sposobów. W zasadzie jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia. Niektórzy decydują się na wytuszowanie na skórze portretu ukochanego pupila, inni decydują się na coś mniej oczywistego, np. na odcisk łapki. Stosunkowo często praktykowanym pomysłem jest też tatuowanie imienia lub pierwszej litery imienia ukochanego zwierzaka, daty jego urodzenia lub czegoś, co się z nim kojarzy. 

Snapinsta.app_356247063_269254065782425_4386283651265028383_n_1080.jpg
Uwiecznienie domowego pupila na ciele to pomysł, na który decyduje się coraz więcej ludzi, fot. Dominika Bilińska @instagram.com/bili_ink

Zwierzęta są nam bardzo bliskie, a ich symbolika pozostawia szerokie pole interpretacyjne

Poruszając temat tatuaży z motywami zwierzęcymi, nie sposób nie wspomnieć o symbolicznym znaczeniu istot, których wizerunki dumnie prezentujemy na własnym ciele. Dzieła tworzone na ludzkiej skórze przedstawiające zwierzęce sylwetki czy elementy ich ciała mogą pełnić funkcję metafory mającej szczególne znaczenie dla posiadacza tatuażu. W zależności od indywidualnych przekonań i gustu ten sam wzór pozostawia dużą swobodę interpretacji.

Doskonałym przykładem na to, jak wiele symbolicznych znaczeń może mieć wybrane zwierzę, jest chociażby wąż. Piękno leży w oku patrzącego, dlatego w zależności od uwarunkowań kulturowych czy religii, w jakiej został wychowany obserwator, odczucia względem gadów mogą się diametralnie różnić. Według chrześcijan węże są symbolem grzechu i zła, natomiast buddyści są przekonani, że stworzenia te są metaforą szczodrości, podczas gdy hinduiści węże kojarzą z płodnością. 

Snapinsta.app_329238325_625518872701454_2439212275288887304_n_1080.jpg
Nie tylko domowe stworzenia nadają się na bohaterów tatuaży, fot. Dominika Bilińska @instagram.com/bili_ink

Oczywiście znaczenie symboliczne może wynikać z subiektywnych upodobań. To, w jaki sposób rozumiemy sztukę, również tę na ciele, może wynikać z osobistych doświadczeń, a nasze wyobrażenie na dany temat nie musi pokrywać się z powszechnymi nurtami. Wszak tatuaże przedstawiające zwierzęta gospodarskie mogą ukazywać ich piękno, ale również być wyrazem sprzeciwu wobec spożywania mięsa. 

Nasza rozmówczyni nie ma najmniejszych oporów przed eksperymentowaniem w procesie twórczym. Projektując nowe dzieła, niejednokrotnie dała się ponieść fantazji, dzięki czemu jej twórczość często przybiera zaskakujące formy:

Osobiście uwielbiam dodawać zwierzakom słodyczy, ale też i takich irracjonalnych, ludzkich motywów. Zwierzaki są nam bardzo bliskie. Mam na myśli przeróżne gatunki: maleńkie gryzonie, kotki i pieski, czy znacznie większe stworzenia, w tym również zwierzęta gospodarskie. Każde z nich ma w sobie coś wyjątkowego, co można pokazać na różne sposoby.

A Ty co sądzisz na temat tatuaży? Masz lub chciałbyś mieć jakiś z motywem zwierzęcym? 

385780213_6184800164958771_9152977952492202492_n.jpg
Artystka uwielbia tworzyć projekty z różnymi zwierzętami, fot. Dominika Bilińska @instagram.com/bili_ink
345908960_958850272234181_8782744666147947626_n.jpg
Niektóre tatuaże są symbolem, kryjącym za sobą np. przekonania dotyczące tego, w jakim stylu powinno się żyć, fot. Dominika Bilińska @instagram.com/bili_ink
Snapinsta.app_342876220_1283108442623769_3609018720498714894_n_1080.jpg
Połączenie abstrakcji i motywów zwierzęcych to coś, co zachwyca wielu ludzi, fot. Dominika Bilińska @instagram.com/bili_ink

Źródło: materiał autorski stworzony we współpracy z Dominiką Bilińską, instagram.com/bili_ink