Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Są już w całej Polsce i wydzielają paskudny zapach. Jesienią pchają się do naszych domów na potęgę
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.10.2023 14:10

Są już w całej Polsce i wydzielają paskudny zapach. Jesienią pchają się do naszych domów na potęgę

Krocionóg
Krocionóg, źródło: facebook.com @Terraversum, pixabay/VGC-Group

Jesienią wiele owadów, pajęczaków i innych stworzeń niepostrzeżenie wkrada się do naszych mieszkań, szukając dla siebie bezpiecznego kąta do przetrwania zimy. Wśród nieproszonych gości wymienia się stawonogi tłumnie pojawiające się we wnętrzach polskich domów - i tym razem nie chodzi o pająki. Krocionogi, bo o nich mowa, nie tylko niszczą zapasy żywności, ale wydzielają również nieprzyjemny zapach. Co gorsza, mogą być wektorem różnych patogenów. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie pozbyć się ich ze swojej przestrzeni. 

Zima to trudny czas dla zwierząt. Owady i stawonogi szukają schronienia w naszych domach

Zbliżająca się zima prowokuje wiele zwierząt do wchodzenia do domów. Obecność części z nich nie ma żadnego wpływu na życie lokatorów, aczkolwiek niektórzy nieproszeni goście okazują się być wyjątkowo problematyczni ze względu na wyrządzane szkody w domowej przestrzeni.

W ostatnich latach w sezonie jesiennym w polskich gospodarstwach domowych, głównie w województwie śląskim, pojawił się problem w postaci inwazji niewielkich stawonogów określanych mianem krocionogów. Nie tak dawno mieszkańcy ul. Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej domagali się pomocy ze strony władz miasta, gdyż na osiedlu pojawiła się plaga czarnych wijących stworzeń. Znajdowano je w najróżniejszych zakamarkach domów, a z niektórych posesji wynoszone je wiadrami.

Dlaczego kot woli spać z tobą w łóżku? 3 powody, które sprawią, że poczujesz się wyjątkowo

Krocionogi trują i brzydzą. Niewielkich rozmiarów stawonogi bywają uciążliwe

Czym właściwie są krocionogi? Krocionogi są zwierzętami naturalnie występującymi w Polsce. To stworzenia z rodziny wijów, na których widok wiele ludzi zaczyna odczuwać negatywne emocje. Posiadają ciało o wydłużonym i walcowatym kształcie o ciemnej barwie, osiągającym długość między 2 a 47 mm. Odżywiają się głównie martwą materią organiczną, dlatego są tak zwanymi naturalnymi czyścicielami. Z tego powodu chętnie osiedlają się tam, gdzie mają pod dostatkiem pożywienia, na przykład w nieposprzątanych piwnicach czy spiżarniach

Warto podkreślić, iż te niewielkie stworzenia w zdecydowanej większości przypadków są zupełnie nieszkodliwe, jednak ich obecność staje się problematyczna, kiedy wiele osobników postanowi osadzić się we wnętrzu domu. Nawet ci, którym wygląd tych istot nie przeszkadza, powinni wiedzieć, jak szybko pozbyć się ich ze swojego otoczenia.

Jednym z głównych problemów, jaki tworzą krocionogi, jest zapach przez nie wydzielany. Zwierzęta te kiedy czują się zagrożone wydzielają śmierdzącą substancję, która ma za zadanie odpędzić potencjalne zagrożenie. W jej skład wchodzi m.in. kwas solny oraz cyjanowodór. To naturalny odstraszacz działający na jeże, ptaki, krety czy drapieżne owady. 

Ponadto, duża ilość stawonogów tłoczących się w ciasnych przestrzeniach może stworzyć ryzyko przenoszenia patogenów. Jak argumentuje dr Grzegorz Kania z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, krocionogi stanowią zagrożenie epidemiologiczne poprzez bierne przenoszenie bakterii oraz dermatozy. Dlatego dłuższy kontakt z nimi może być potencjalnie niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia. 

W ten sposób pozbędziesz się krocionogów

Dlatego jeżeli zauważysz, że w Twoich przestrzeniach zaczynają gromadzić się krocionogi, natychmiast zastosuj kilka skutecznych sposobów umożliwiających pozbycie się tego problemu. 

Najlepszą metodą jest niedopuszczenie do tego, aby krocionogi zagnieździły się w Twojej przestrzeni. W tym celu wystarczy regularnie sprzątać nie tylko wewnątrz domu, ale również wokół budynku. Regularne usuwanie opadłych liści i innej martwej materii organicznej sprawi, że krocionogi poszukają innego miejsca na zimowanie. 

computing-3795962_1280.jpg
Prewencja to najlepsza metoda walki z krocionogami. pixabay/Peggychoucair

Jeżeli małe stawonogi pojawią się w Twoim domu, jest kilka sposobów dzięki którym się ich pozbędziesz. Przy wyjątkowo dużych inwazjach najlepiej sprawdzą się opryski chemiczne, które może kupić w profesjonalnych sklepach ogrodniczych. Często wystarczy jednak ograniczyć się do lepów i innego rodzaju pułapek na drobne zwierzęta.

Źródło: medonet.pl, poradnikzdrowie.pl