Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Nie uwierzysz, co robią samice żab, by odeprzeć zaloty samców. Badacze odkryli 3 sposoby
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.10.2023 11:48

Nie uwierzysz, co robią samice żab, by odeprzeć zaloty samców. Badacze odkryli 3 sposoby

Ampleksus
Ampleksus, źródło: pexels.com @Petr Ganaj

Grupa naukowców analizująca zachowania płazów doszła do zaskakujących wniosków. Specjaliści odkryli, że samice żab trawnych potrafią oszukiwać natrętne samce. Umiejętność ta przydaje im się w okresie rozrodczym. Bezogoniaste płazy opracowały aż trzy strategie pozwalające im uwolnić się od niechcianych adoratorów.

Bezogoniaste płazy zaskoczyły naukowców

Żaby są zwierzętami na które wielu ludzi nie zwraca zbyt wiele uwagi. Jednak okazuje się, że stworzenia te wykazują szereg ciekawych zachowań, które mogą świadczyć o tym, że potrafią celowo dążyć do tego, czego chcą. 

Samice żab trawnych, które w ciepłych miesiącach można spotkać w Polsce w okresie rozrodczym często borykają się z dużą ilością bardzo natrętnych samców. Do niedawna sądzono, że samice są uległe samcom i jeżeli zostaną wybrane na partnerkę, po prostu pozwalają się zapłodnić. Jednak okazało się, że niektóre przedstawicielki żab trawnych stosują triki, które pozwalają im uniknąć niechcianej kopulacji. 

pexels-oliver-morgan-media-18453598.jpg
Żaby trawne występują w Polsce, źródło: pexels.com @Oliver Morgan Media
Znalazł kota w ogrodzie i odkrył tajemnicę sprzed 12 lat. Nikt nie mógł uwierzyć, że to dzieje się naprawdę

Samice żab są dobrymi aktorkami

Grupa badaczy obserwująca zachowanie żab trawnych w sezonie rozrodczym zaobserwowała u wielu osobników zaskakujące zachowania. Trzy zupełnie różne metody miały jeden cel: uwolnienie się od niechcianych adoratorów. 

Najbardziej zaskakująca strategia umożliwiająca uniknięcie kopulacji wymaga od niewielkich płazów posiadania iście aktorskich umiejętności. Okazało się, że niemalże połowie samic zdarza się udawać martwe, kiedy w ich pobliżu pojawiał się samiec skory do godów

pexels-roman-biernacki-18551885.jpg
Nie wiadomo ile tajemnic kryją jeszcze żaby trawne. Źródło: pexels.com @Roman Biernacki

Żaby opracowały też inne strategie na uniknięcie adoratorów

Samice żab trawnych zaskoczyły naukowców swoją kreatywnością. Okazało się, że niektóre z nich potrafią udawać odgłosy wydawane przez samce, żeby odstraszyć od siebie nachalnego adoratora. 

Z kolei tym samicom, które zostały zaniepokojone przez niechcianego samca w wodzie zdarza się przewracać się na plecy. Przez to samiec uczepiony jej grzbietu znajduje się pod wodą i czy to mu się podoba, czy nie - musi odpuścić. W przeciwnym razie utopiłby się. 

pexels-pixabay-70083.jpg
W Polsce występuje 6 gatunków żab. Źródło: pexels.com @Pixabay

Źródło: national-geographic.pl