Swiatzwierzat.pl
litter-robot-dYnqzfx7Dk8-unsplash (1)

unsplash/Litter Robot

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

11 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Każdy właściciel kota żyjącego w domu wie, jak ważną sprawą jest dobór odpowiedniego żwirku do kuwety. Często zastanawiamy się, w jaki sposób powinniśmy go utylizować. Okazuje się, że podczas sprzątania po naszym milusińskim łatwo o pomyłkę, która może być kosztowna. Podpowiadamy, który ze żwirków można spuszczać w toalecie.

W chwili, gdy zdecydujesz się na kota, należy mieć świadomość, że czeka Cię masa wyborów i obowiązków związanych z prawidłową opieką nad podopiecznym. Jak się okazuje, dużą zagwozdką jest nie tylko wybór pełnowartościowej karmy, ale także żwirku, który jest nieodzownym elementem toalety domowego kota.

Jak często należy wymieniać żwirek dla kota i czy można wyrzucać go do muszli sedesowej. Jeśli nie chcesz wzywać hydraulika w sprawie zapchanej toalety, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi faktami na temat utylizacji podłoża do kuwety.

Czy żwirek można spuszczać w toalecie?

Regularne czyszczenie kuwety pupila to podstawowy obowiązek każdego kociego opiekuna. Oczywiście, czynność ta nie należy do najprzyjemniejszych, jednakże niesprzątnięte odchody to gwarancja namnażania się bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu. Stąd większość z nich szuka sposobów, aby nie przysparzać sobie dodatkowych kłopotów i choć trochę ułatwić sobie zachowanie czystości w domu.

Jak pomóc dziecku, gdy boli je gardło?

Mogłoby się wydawać, że jednym ze sposobów na ogarnięcie kuwety jest wyrzucanie zużytego żwirku bezpośrednio do toalety. Warto jednak mieć świadomość, że zgodnie z polskim prawem istnieje przepis, które zakazuje wrzucania ,,odpadów stałych” do toalety. Tyczy się to nawet mocno rozdrobnionego żwiru i piasku.

Głównym powodem wprowadzenia zakazu jest dbanie o drożność rur oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się pasożyta o nazwie Toxoplasma gondii, którego żywicielem są zwierzęta kotowata. Pierwotniak wywołuje chorobę zakaźną, nazywaną toksoplazmozą, którą można się zarazić na skutek kontaktu z odchodami kotów. Wnioski nasuwają się same - nie warto ryzykować zdrowiem czy zapchaną kanalizacją, aby usprawnić czyszczenie kuwety po swoim pupilu.

maxzzerzz-vrJeY7-8aIE-unsplash (1)

"Ludożerca z Champaran" zastrzelony. Co najmniej 9 osób padło ofiarą tygrysa

CZYTAJ DALEJ

Rodzaje żwirku do kuwety dla kota - czy któryś można spłukiwać w toalecie?

Aktualnie oferta żwirków do kuwety jest naprawdę szeroka, dlatego możemy być pewni, że każdy właściciel kota znajdzie wśród niej coś dla swojego podopiecznego. Najczęściej podłoże do kuwety produkuje się z bentonitu i silikatu, lecz coraz częściej pojawiają się również żwirki pochodzenia roślinnego i naturalnego, np. kukurydziane czy skrobiowe.

Różne materiały przynoszą różne korzyści zarówno dla kota, jaki i jego właściciela. W grę wchodzi m.in. stopień zbrylenia, pochłanialność zapachu i biodegradowalność. Oczywiście, duże różnice można także zaobserwować w cenie produktu.

Ważne jednak, aby pamiętać, że żwirek do kuwety musi przede wszystkim odpowiadać kotu. Bowiem to ona musi załatwiać tam swoje potrzeby. Zaleca się, aby podczas sprzątania zanieczyszczenie wyrzucać do kontenerów na odpady zmieszane, a nie do toalety, mimo, że na opakowaniu może znajdować się taka informacja.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 filmów ze zwierzętami dodających otuchy w chłodne, jesienne wieczory. Bez nich jesień się nie liczy

Jesienią w chłodne, deszczowe popołudnia nic nie poprawia humoru tak, jak film ze zwierzętami w roli głównej. To idealny pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla miłośników czworonogów. Wśród nich znajdziemy komedie, ale także wyciskacze łez, na których mogą wzruszyć się nawet najwięksi twardziele. Większość to propozycje obowiązkowe nie tylko na tę porę roku!

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

źródło: koty.pl, nanowosmieci.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Co zrobić, gdy koty się biją? Nigdy nie stosuj kar, znamy lepszy sposób

Czytaj więcej >
kot

Koty

Czemu służy przycinanie uszu u bezdomnych kotów? To dla ich dobra

Czytaj więcej >

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >