Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Niezwykła umiejętność karakala. Tego nagrania nie da się zobaczyć tylko raz
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 28.04.2024 11:03

Niezwykła umiejętność karakala. Tego nagrania nie da się zobaczyć tylko raz

karakal
fot. Facebook/Cafe Nauka

O tym, że karakale to niezwykle zwierzęta wiedzą wszyscy. Swoim unikatowym wyglądem przykuwają uwagę niejednego miłośnika zwierząt. Znane są również ich wyjątkowe umiejętności łowieckie, ale to, co ze swoimi uszami wyczynia ten zwierzak, jest niepojęte. Tego nagrania nie da się zobaczyć tylko raz.

Karakal - co to za zwierzę?

Karakal to drapieżny ssak pochodzący z podrodziny kotów. Nazywany jest również rysiem stepowym. Występuje głównie na suchych terenach Afryki oraz środkowej i zachodniej części Azji. Przez wielu uważany jest za najładniejszego kota na świecie. Zwierzę porusza się pewnie, a przy tym z niebywałą gracją.

Umaszczenie niezwykle miękkiej sierści karakali jest w kolorze piaskowym. Przedstawiciele tego gatunku osiągają długość ciała między 62 a 105 centymetrów i ważą nawet do 20 kilogramów. Charakteryzują się stosunkowo małą głową, długimi kończynami oraz uszami zakończonymi pędzelkami.

karakal
Fot. Canva/wrangel
Jak w bezpieczny sposób odstraszyć szerszenie? Oto sprawdzone triki “My je odbieramy, żeby bezsensownie nie umierały”. O zwierzętach ocalonych z laboratoriów mówi się za mało

Czy karakal może być hodowany w domu?

Karakale nie są objęte ochroną i od wielu lat są udomowiane, dlatego można je mieć w swoich czterech kątach. Wymagana jest jednak specjalna zgoda - certyfikat CITES potwierdzający pochodzenie kota, który zapobiega nielegalnym przemytom kotów. Co więcej, musimy się liczyć także z wysoką ceną, która waha się między 15, a nawet 30 tysiącami euro.

Karakale są dość przyjazne i potrafią nawiązać więź z człowiekiem. Należy jednak pamiętać, że dzikie zwierzę może być nieprzewidywalne i nagle stać się niebezpieczne zwłaszcza w stosunku do najmłodszych. Według ekspertów karakale najlepiej czują się w swoim naturalnym środowisku, czyli na wolności.

Uszy karakala odgrywają ważną rolę

Uszy karakala to bez wątpienia jego atrybut. Są charakterystycznie zakończone pędzelkami z sierści, zdecydowanie dłuższej niż w przypadku pozostałych kotów. Poza walorami estetycznymi pełnią również ważną rolę w jego życiu codziennym. Podczas pobytu ssaka na terenie sawanny służą jako kamuflaż wśród traw. W przypadku pozostałych formacji zwierzę ma zwykle ułożone swoje czarno-białe uszy poziomo, aby pozostać niezauważonym. 

karakal
Fot. Canva/slowmotiongli

Uszy dodatkowo mają za zadanie wykrywać odgłosy, a za pomocą kępek na ich końcach kierować te dźwięki bezpośrednio do nich. Należy nadmienić również, że narząd ten służy karakalom do komunikacji między sobą. Potrafią one nadawać do siebie sygnały poprzez poruszanie uszami. Moment ten uchwycono na nagraniu, zapewniamy, że nie da się go zobaczyć tylko raz. Przekonajcie się sami:

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?