Nietypowy alert RCB. Z samolotów zostanie zrzucony niebezpieczny preparat, pilnuj zwierzęta i dzieci
Setki tysięcy osób otrzymało SMS-a z niepokojącą treścią. Rozesłano alerty mające na celu poinformowanie o realizowanych działaniach dotyczących groźnej choroby wirusowej. W najbliższych dniach z samolotów będą zrzucane substancje, których pod żadnym pozorem nie należy dotykać. Szczególną ostrożność powinni zachować właściciele psów oraz rodzice spacerujących ze swoimi pociechami.
Rozesłano alerty, akcja szczepień rozpocznie się za chwilę
Rząd wysyła pilne ostrzeżenie skierowane do mieszkańców województwa lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Część z nich otrzymała na swoje telefony komórkowe ważne alerty. Rozesłane wiadomości informują o zrzucie szczepionek przeciwko wściekliźnie lisów. Akcja będzie realizowana na przełomie października i listopada bieżącego roku.
W razie znalezienia szczepionki pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać . Właściciele psów i gotów powinni zadbać o to, aby ich pupile nie miały możliwości spożycia rozrzuconych medykamentów.
Warto wiedzieć też, jak wyglądają rozrzucane szczepionki . Mają one postać dysków o rybim zapachu. Ma to zachęcić lisy do spożycia szczepionek.
Szczepienie lisów w Polsce - kiedy i w jakich województwach?
W oficjalnym komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii zawarto informacje na temat wszystkich zrzutów szczepionki dla lisów przeciw wściekliźnie, które mają zostać zrealizowane w najbliższym czasie.
Jeszcze w październiku szczególną ostrożność będą musieli zachować nie tylko mieszkańcy województwa lubelskiego. Zrzut w dniach 21-27.10 br. będzie realizowany również w województwie świętokrzyskim, natomiast w dniach 4-15.11 br. szczepionki zostaną rozrzucone w województwie mazowieckim, a w dniach 9-11.11 br. w województwie podkarpackim.
Nie wolno dotykać szczepionek
W oficjalnym komunikacie zawarto również instrukcje zapewniające bezpieczeństwo ludziom i zwierzętom właścicielskim w czasie zrzutu szczepionek:
W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.
Ponadto, podkreślono też, że szczególną ostrożność należy zachować przez dwa tygodnie od zakończenia zrzutów na danym obszarze. Należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką.
Źródło: wetgiw.gov.pl, twitter.com/RCB_RP