Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Niesamowite, co na brzeg wyrzuciły fale Bałtyku. Zazwyczaj żyją znacznie dalej od lądu
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 11.09.2023 11:06

Niesamowite, co na brzeg wyrzuciły fale Bałtyku. Zazwyczaj żyją znacznie dalej od lądu

Tropikalna ryba w Bałtyku,
Tropikalna ryba w Bałtyku, źródło: facebook.com/MeteoLubuskie @Kestas Plauska

Morze Bałtyckie od lat przyciąga wielu turystów. Zdarza się, że wakacje na plaży nie ograniczają się do opalania, kąpieli w słonej wodzie i zabaw w piasku. Niektórym turystom udaje się natknąć na niesamowite gatunki zwierząt żyjące w tych okolicach. Co więcej, okazuje się, że bałtyckie wody kryją w sobie więcej tajemnic, niż dotychczas sądzono. Kilka dni temu, na jednej z plaż znaleziono ogromne zwierzę, które normalnie występuje w głębokich, tropikalnych wodach. Specjaliści nie wiedzą, jak do tego doszło.

Bałtyk potrafi zaskoczyć

Niektórym wydaje się, że nad Bałtyckim Morzem żyje niewiele ciekawych gatunków zwierząt. Okazuje się, że jest to błędne przekonanie. Po sezonie, kiedy na plażach zaczyna robić się pusto, morskie wody są przejmowane przez różne zwierzęta. Z orzeźwiających kąpieli chętnie korzystają między innymi łosie.

Co więcej, w tym sezonie wakacyjnym, niektórzy turyści na własnej skórze przekonali się o tym, że podczas urlopu na plaży natknąć można się na lisy. Natomiast eksperci potwierdzili, że w bałtyckich wodach kryją się rekiny. Okazuje się, że to nie koniec niespodzianek. 

pexels-travis-rupert-1032650.jpg
Źródło: pexels.com @Travis Rupert
Wzruszający finał historii kota Gacka ze Szczecina! Żył na ulicy, teraz "ma o wiele poważniejsze zadanie"

Na plaży nad Bałtykiem znaleziono tropikalną rybę

Kilka dni temu, pewien mężczyzna spacerujący brzegiem Bałtyku natknął się na niecodzienne znalezisko. Okazało się, że fale wyrzuciły na brzeg włócznika, rybę określaną również mianem ryby-miecza. Gatunek ten żyje w głębokich wodach mórz i oceanów, w strefie tropikalnej i umiarkowanej. Zdarzały się sporadyczne obserwacje tych ryb w zachodnich wodach Bałtyku. Jednak to pierwszy tego typu przypadek na terytorium Litwy.

Znalezisko wzbudziło duże poruszenie wśród internautów:

  • “Przepiękny i waleczny gatunek. Szkoda”;
  • “Nie dał rady w tym ścieku”;
  • “Przepiękny i niespotykany gatunek w Bałtyku”.
376755251_857610645928381_227899588110566393_n.jpg
Źródło: facebook.com/MeteoLubuskie @Kestas Plauska

Jest więcej pytań niż odpowiedzi

Znaleziony osobnik był martwy. Eksperci przyznają, że nie można udzielić jednoznacznych odpowiedzi na pytania, które nasuwają się w związku z zaistniałą sytuacją

Dlaczego ryba-miecz padła? Dlaczego zawędrowała tam, gdzie zazwyczaj nie spotyka się tego gatunku? W południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego ryby te nie mają czego szukać. Nie znajdą tu ani wystarczającej ilości pożywienia, ani przestrzeni, która zapewniłaby im komfortowy byt. Dotychczas niespotykane migracje różnych gatunków mogą mieć związek z globalnym ociepleniem lub ze zmianą jakości wód. Jednak równie dobrze przyczyna pojawienia się ryby-miecza na litewskiej plaży mogła być zupełnie inna. 

Źródło: o2.pl