Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Niedźwiedzica latami żyła w niewoli. Jednak wychodząc na wolność nie odczuła radości
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 27.03.2024 13:11

Niedźwiedzica latami żyła w niewoli. Jednak wychodząc na wolność nie odczuła radości

niedźwiedź
fot. pixabay/JillWellington

Niedźwiedzica o imieniu Ina nie ma za sobą łatwej przeszłości. Długie lata, które przeżyła w niewoli w nieodpowiednich warunkach, odcisnęły na niej swoje piętno. Choć zwierzę udało się uwolnić z ciasnej klatki, spędzony w niej czas nie pozwolił jej cieszyć się wolnością.

Niedźwiedzica spędziła 20 lat w ciasnej klatce

Ina to przedstawicielka gatunku niedźwiedź brunatny. Przez 20 lat żyła w niewielkiej klatce w zoo w Rumunii w mieście Piatra Neamt. Choć mogłoby się wydawać, że placówka powinna zadbać o zapewnienie odpowiednich warunków dla wszystkich swoich podopiecznych, niestety tym razem tak się nie stało.

Niedźwiedzica przez lata mogła liczyć tylko na niewielkich rozmiarów klatkę. A jej codzienność ograniczała się jedynie do kilku kroków, które była w stanie wykonać między kratami. Gdy nadeszła pomoc i jej smutna rzeczywistość miała dobiec końca, nie wszystko potoczyło się tak, jak miłośnicy zwierząt by tego pragnęli.

Ta grupa krwi zniechęca kleszcze. Eksperci jasno wskazują, kto ma szczęście Zbliżała się pora na kąpiel. Reakcja owczarka rozłożyła wszystkich na łopatki

Dzikie zwierzę wróciło na wolność

Gdy nadszedł kres męki niedźwiedzia w ciasnej klatce, trafił on do rezerwatu AMP Libearty — Bear Sanctuary w Zarnesti. Choć wielu z nas mogłoby się wydawać, że to początek pięknej części życia Iny, nic bardziej mylnego. Jej zachowanie wyraźnie pokazywało, że życie w niewoli odcisnęło na niej mocno swoje piętno.

Do sieci trafiło nagranie, na którym widać, że pomimo żadnych ograniczeń, niedźwiedzica wciąż porusza się jedynie po niewielkim fragmencie przestrzeni, którą ma do dyspozycji. Wydreptana ścieżka ogranicza się do rozmiaru przybliżonego do klatki, w której przebywała w zoo.

Zachowanie niedźwiedzia poruszyło internautów

Ina, mimo że nie jest już w niewoli, wyuczone schematy sprawiają, że nie zna innego funkcjonowania. Ogranicza się do przestrzeni, w której żyła przez lata, a nowa przestrzeń może budzić w niej nawet strach. Nagranie mocno poruszyło internautów, którzy licznie zabierali głos w komentarzach.

  • “Innego życia nie znał, żył w nieświadomości. Dla niego to był dom i bezpieczeństwo... Wielu ma podobnie...”,
  • “Łamie serce”,
  • “To takie przykre”,
  • “Ile ludzi ma dokładnie tak samo”.

źródło: facebook/Fotopułapki - Trail Cameras