Swiatzwierzat.pl
Łosie

facebook/Fotopułapki - Trail Cameras

Klępa usiłowała bronić potomstwo przed wilkami. Doszło do bolesnej pomyłki

15 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Wataha wilków napadła na samicę łosia z młodym. Niestety w ferworze walki i nagłym przyrośnie adrenaliny klępa nieumiejętnie broni swoje potomstwo i popełnia pomyłkę. To, co zarejestrowała fotopułapka jest doskonałym dowodem na to, że natura bywa bezlitosna. Pod zaledwie kilkusekundowym nagraniem pojawiło się wiele komentarzy wstrząśniętych internautów.

Fotopułapki to najskuteczniejsze narzędzie do walki z zaśmiecającymi lasy i tereny zielone, jednakże zamontowane w lasach kamery pozwalają również zaobserwować naturalne zachowania dziko żyjących zwierząt. Dzięki nim można dowiedzieć się wielu fascynujących ciekawostek z ich życia. To także dobry sposób, aby nakryć dzikie stworzenia podczas wybryków.

Tym razem, nie będzie to zabawne wideo, na którym niedźwiedź zajada się jabłkami, lecz przykład desperackiej walki klępy z drapieżnikami w obronie potomstwa. Atak ze strony watahy głodnych wilków był dla niej niemałym zaskoczeniem.

Samica łosia usiłowała bronić potomstwo

Nagranie z fotopułapki, które pojawiło się w sieci, jest zdecydowanie przeznaczone dla widzów o mocnych nerwach. Otóż można na nim zaobserwować klępę z łoszakiem. Z pozoru relaksująca scena zaczyna się ujęciem, w którym zwierzęta w spokoju się pożywiają. W najmniej oczekiwanym momencie ich sielankę przerywa wataha wilków, które grasują w pobliżu.

Wiedziona instynktem macierzyńskim samica stara się odeprzeć atak naturalnych wrogów i uratować towarzyszącego jej łoszaka. Niestety nie udało jej się dobrze wykalkulować ciosu. Chociaż chciała uderzyć drapieżnika, to rykoszetem trafiła w swoje małe. Obolały, a zarazem zszokowany łoszak od razu pada na ziemię i macha kopytami w powietrzu, a zdezorientowana matka nie jest w stanie mu pomóc. Na dodatek całej sytuacji towarzyszą okrążające je wilki.

Aresztowanie

Zabiła sąsiada i poćwiartowała jego ciało, bo przetopił jej psa na smalec. Sąd złagodził karę

CZYTAJ DALEJ

Niestety nie wiadomo, jak potoczyły się dalsze losy rodziny łosi. Co prawda, zwierzę podniosło się z ziemi, lecz jego ruchy zdecydowanie nie należały do prawidłowych. Możemy przypuszczać, że otrzymany kopniak doprowadził do złamania. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że młode wraz z matką oddaliło się z miejsca przykrego zdarzenia, a wilki odpuściły ich pogoń.

Udostępnione w sieci nagranie skłoniło internautów od wyrażenia własnych opinii o zarejestrowanej scenie w lesie. Wiele z nich wyraża smutek i współczucie matce, która chcąc bronić swoje małe, sama niechcąco je skrzywdziła. Część użytkowników sieci zdaje sobie jednak sprawę, że natura jest skonstruowana w ten sposób, że czasem któryś z gatunków musi być poszkodowany, by inny miał szansę przeżyć.

- Równowaga w przyrodzie musi być, ale trudno i przykro na to patrzeć - czytamy w jednym z komentarzy.

- Mam za słabe nerwy żeby to oglądać - dodaje inny internauta.

- Przyroda to nie kino familijne - słusznie zauważa kolejny.

W tym kontekście warto przywołać darwinowską teorię dotyczącą walki o byt oraz zasadę selekcji naturalnej: silniejszy wygrywa.

Kopnięcie łosia może nawet zabić

Łosie to potężne ssaki kopytne z charakterystycznym porożem. Mimo, że można spotkać je w polskich lasach, wciąż pozostają jednymi z mieszkańców, o których wiadomo najmniej. Przedstawiciele tego gatunku preferują dyskrecję w swoim życiu codziennym. Nie pchają się w kierunku ludzi, a jeśli już znajdą się w ich niedalekiej odległości, najczęściej dzieje się to przez przypadek.

Zwierzęta te żywią się wyłącznie roślinami, także tymi wodnymi i błotnymi. Co ciekawe, doskonale radzą sobie w wodzie, a także pod nią. Podobnie jak konie, łosie kopią z ogromną siłą. W ten sposób najczęściej chcą bronić się przed czyhającym zagrożeniem. Uderzenie ich kończyną może prowadzić do potężnego uszczerbku na zdrowiu i to nie tylko u zwierzęcego przeciwnika. Kopniak otrzymany od tego stworzenia może nawet zabić człowieka.

richard-lee-VUoiPp6ljsk-unsplash (1)

unsplash/Richard Lee

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

facebook/Aarnikotka Exotics

Najbrzydsze zwierzęta świata: ranking prawdziwych brzydali. Urodą nie grzeszą, ale mają supermoce

Nie da się ukryć, że Matka Natura nie była równie hojna dla wszystkich zwierząt, jeśli chodzi o kwestię urody. Niektóre z nich są wyjątkowo szkaradne, co nie znaczy, że można traktować je w gorszy sposób lub z nich szydzić. Choć rzadko docenia się ich wygląd zewnętrzny, w ramach rekompensaty mogą pochwalić się super mocami. Przedstawiamy ranking prawdziwych brzydali w świecie zwierząt!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: facebook/Fotopułapki - Trail Cameras; posadzimy.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Na belgijskim lotnisku zamarzły trzy niedźwiedzie. Na całym świecie pozostało ich 5-10 tysięcy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Stwór wynurzył się z wody, trzymając zwłoki 4-latka w szczęce. Paraliżujące sceny w Indonezji, ludzie nie dowierzali

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Niedźwiedzica zawstydziła niejedną influencerkę. Zrobiła sobie 400 selfie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Chłopiec chciał nakarmić żyrafę. Zwierzę nie zamierzało puścić. Rodzice dostali srogą nauczkę

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Usłyszała skomlenie dobiegające z ogrodu. W krzakach baribal mościł się do snu zimowego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pijana kobieta weszła na wybieg dla lwa w rosyjskim zoo. Zwierzę podbiegło i chwyciło ją za kończynę

Czytaj więcej >