Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Słoń uderzył trąbą swojego opiekuna. Nie żyje 44-letni mężczyzna, władze ZOO: "Jesteśmy w głębokim szoku"
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 27.02.2021 01:00

Słoń uderzył trąbą swojego opiekuna. Nie żyje 44-letni mężczyzna, władze ZOO: "Jesteśmy w głębokim szoku"

Świeczka
unsplash/Prateek Gautam

Do tragicznego incydentu doszło w ogrodzie zoologicznym w Cabárceno na północy Hiszpanii jeszcze przed otwarciem ośrodka dla odwiedzających. Jak podają hiszpańskie media, około 8.30 pracownicy ZOO rozpoczęli codzienne sprzątanie wybiegów. 44-letni Joaquin Gutiérrez Arnáiz stał w przejściu prowadzącym do wyjścia dla zwierząt, gdy nagle jeden ze słoni zaczął wymachiwać trąbą we wszystkie strony.

Nie żyje wieloletni pracownik ZOO

Słonica ważąca około 4 tony uderzyła stojącego przed nim mężczyznę, popychając go w kierunku metalowego ogrodzenia. Władze ZOO zauważają, że w chwili wypadku w pobliżu samicy znajdowało się jej młode. Niewykluczone, że zbliżenie się opiekuna do małego słonia sprowokowało dorosłego osobnika do obrony. 

Według policji mężczyzna doznał silnego urazu głowy. Dwoje współpracowników Arnáiza wezwało pogotowie, a ranny opiekun został przewieziony do szpitala uniwersyteckiego Marqués de Valdecilla. Mimo trzygodzinnej walki lekarzy o jego życie mężczyzna zmarł.

- Mówimy o nieprzewidywalnych zwierzętach - powiedział podczas konferencji prasowej Javier Lopez Marcano, minister turystyki z regionalnego rządu Kantabrii, do którego należy zoo. - Siła uderzenia była ogromna, tego nie można było przeżyć - dodał.

Hiszpańscy funkcjonariusze rozpoczęli śledztwo w sprawie tragicznej śmierci 44-latka. Władze ZOO podkreślają, że śmierć Joaquin Gutiérrez Arnáiz, który od prawie dwóch dekad był przykładnym pracownikiem i przez cały ten czas wkładał serce w opiekę nad zwierzętami, jest ogromnym ciosem i szokiem dla wszystkich osób jego kolegów i koleżanek z pracy. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Kolejny wypadek z udziałem dzikich zwierząt

Władze ogrodu zoologicznego w Cabárceno zauważają, że to pierwszy taki incydent w 31-letniej historii placówki. Żyje tam 20 słoni, jednak dotąd żaden z nich nie zwrócił się przeciwko swoim opiekunom. Nie oznacza to jednak, że do wypadku, w którym ucierpiał opiekun zwierząt hodowanych w ogrodach zoologicznych nie doszło na terenie innych placówek w Hiszpanii. 

Podobna sytuacja miała natomiast miejsce w zeszłym roku. 46-letnia opiekunka została poturbowana przez 200-kilogramowego goryla w ogrodzie zoologicznym w stolicy kraju. Kobieta z poważnymi obrażeniami trafiła do szpitala. Miała złamania kości rąk i urazy głowy, jednak lekarzom udało się ustabilizować stan jej zdrowia. Po kilku tygodniach rehabilitacji wróciła do pracy.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!