Nie bez powodu nazywany jest śmierdzielem. Jego odór przyciąga chmary much, znajdziesz go na grzybobraniu
Wydawać by się mogło, że obiekty tłumnie oblegane przez muchy nie są warte zainteresowania. Okazuje się, że wyjątek potwierdza regułę. Grzybiarze powinni zainteresować się gatunkiem, który śmierdzi i wygląda jak męskie przyrodzenie. Co więcej, mowa o grzybie, który jest jadalny. “Śmierdziel” jest uwielbiany przez wielu smakoszy!
Wygląda jak męskie przyrodzenie
Podczas spaceru po lesie można natknąć się na mnóstwo niesamowitych organizmów. Aby dostrzec wiele z nich, trzeba mocno wytężyć wzrok .
Sromotnik smrodliwy, określany również mianem bezwstydnego, to grzyb, który jest wyjątkowy z co najmniej kilku powodów .
Pierwszą cechą, budzącą duże zainteresowanie wśród miłośników przyrody jest kształt tego grzyba, który łudząco przypomina męskie przyrodzenie.
Co więcej, nie jest to skojarzenie rozpowszechnione niedawno. Słynny przyrodnik, Karol Linneusz nadał temu gatunkowi nazwę naukową nawiązującą do tej cechy: Phallus impudicus.
Śmierdzi tak, że jest uwielbiany przez muchy
W mediach społecznościowych Lasów Państwowych zamieszono filmik, na którym można na własne oczy przekonać się, że słynny sromotnik smrodliwy, nie jest tak nazywany bez powodu .
Ten gatunek grzyba wydziela zapach, który wabi muchy . Wiele osób uważa, że woń wydzielana przez niego łudząco przypomina zapach padliny. Celem tej strategii jest pokrycie owadów zarodnikami, które są przez nie rozsiewane na znaczne odległości. Dzięki temu Phallus impudicus zwiększa swoje szanse na opanowanie kolejnych terenów.
We wczesnym etapie rozwoju jest jadalny
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sromotnik smrodliwy we wczesnym stadium rozwoju jest jadalny . Co więcej, wielu smakoszy uważa, że gatunek ten charakteryzuje się wybitnymi walorami smakowymi .
Młode sromotniki smrodliwe są określane mianem czarciego jaja . We wczesnym stadium rozwoju grzyb ten jest częściowo ukryty pod ziemią, a jego zapach przypomina woń rzodkiewki.
Ponadto specjaliści podkreślają: “ Pomimo podobieństwa w nazwie, sromotnik nie ma nic wspólnego z muchomorem sromotnikowym, który jest śmiertelnie trujący! ”.
Źródło: facebook.com/LasyPanstwowe, browsk.bialystok.lasy.gov.pl