Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Nagranie z polskiego lasu jest ostrzeżeniem. Wcale nie boją się ludzi, nic dobrego z tego nie wyniknie
Kozica w Masywie Śnieżnika, źródło: facebook.com/nadlesnictwo.ladek

Nagranie z polskiego lasu jest ostrzeżeniem. Wcale nie boją się ludzi, nic dobrego z tego nie wyniknie

11 stycznia 2024
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Polskie góry są domem dla rozmaitych gatunków dzikich zwierząt, jednak wiele z nich jedynie nielicznym udaje się obserwować w środowisku naturalnym. Szczęście uśmiechnęło się ostatnio do pana Bartłomieja Dańko, który akurat miał przy sobie kamerę i uchwycił niezwykłe spotkanie w Masywie Śnieżnika. Internauci nie kryją zachwytu nad stworzeniami dostojnie przemierzającymi śnieżne zaspy. Część z nich trafnie zauważa, że utrata lęku przed człowiekiem może się dla nich źle skończyć.

Nagranie z Masywu Śnieżnika obiegło Internet. Przypadkiem natknął się na rzadki gatunek zwierząt

Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Lądek-Zdrój udostępnili wyjątkowe nagranie , na którym zarejestrowano rzadki gatunek przeżuwaczy . Dwa osobniki zupełnie nieprzejmujące się widokiem człowieka z gracją przemierzały las pokryty śniegiem. Ta niesamowita obserwacja miała miejsce w Kletnie, miejscowości znajdującej się w masywie Śnieżnika, jednego z najwyższych szczytów polskich Sudetów.

Filmik został nagrany przez kierowcę, który przejeżdżając leśną drogą, zwrócił uwagę na to, że pomiędzy drzewami przechadzają się duże ssaki. Spotkania tego zazdrości mu niejeden internauta.

rre.JPG
Zwierzęta wyraźnie odznaczały się od białego puchu, źródło: facebook.com/nadlesnictwo.ladek
Polska na ustach świata. "Operation Frost" odbiła się szerokim echem, a lista potrzebujących rośnie

Dostojne przeżuwacze nie wystraszyły się człowieka

Bohaterami amatorskiego filmiku są dwie kozice górskie . Skąd właściwie wzięły się w Sudetach? Okazuje się, że na początku XX wieku zostały sprowadzone z Alp do czeskich Jesioników. Po 15-letnim procesie aklimatyzacji, kiedy stado rozrosło się do pokaźnych rozmiarów, w 1928 roku zdecydowano się wypuścić zwierzęta na wolność. Do Polski przywędrowały dopiero w 1972 roku i na stałe osiedliły się w Masywie Śnieżnika.

Leśnicy nie ukrywają radości wynikającej z tej obserwacji. Podkreślili również nietypowe zachowanie tych zazwyczaj wyjątkowo czujnych zwierząt:

Na nagraniu widać, że mimo bliskiego dystansu kozice zachowują się dość spokojnie (…). W trosce m.in. o ich bezpieczeństwo, pamiętajmy o trzymaniu naszych pupili na smyczy.

Eksperci dodali, że gatunek ten jest objęty w Polsce ścisłą ochroną. Szacuje się, że populacja żyjąca w Masywie Śnieżnika liczy ok. 25 tysięcy osobników.

grt.JPG
Kozice przypominają nieco owce, źródło: facebook.com/nadlesnictwo.ladek

Kozice górskie borykają się z wieloma problemami

Kozice górskie, podobnie jak wiele innych gatunków zwierząt, nie przeżywają obecnie najlepszego czasu. Ci wyjątkowi roślinożercy muszą borykać się z licznymi wyzwaniami związanymi między innymi z turystyką, zanieczyszczeniami środowiska oraz anomaliami klimatycznymi .

Leśnicy podkreślili, że równie dużym zagrożeniem dla dobrostanu tych zwierząt bywają domowe pupile. Psy luzem puszczone w lesie po napotkaniu kozic często rzucają się w pogoń za nimi. W wyniku tego spłoszone zwierzęta często giną pod kołami samochodów lub osiedlają tereny sąsiadujące z ludzkimi zabudowaniami, przez co stają się łatwym celem dla kłusowników, których niestety w Polsce nie brakuje .

Źródło: facebook.com/nadlesnictwo.ladek, lasy.gov.pl

Pies cały czas wąchał brzuch ciężarnej. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby nie poszła do lekarza
Mały dzik zamarzał na śmierć, miał poniżej 30 st. Wpis rozjuszył internautów. "Wszyscy umywają ręce"
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy