Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Bladym świtem przyłapała go kamera. Bieszczadzki król wychylił się z groty, zimą jest jeszcze piękniejszy
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 30.11.2023 17:15

Bladym świtem przyłapała go kamera. Bieszczadzki król wychylił się z groty, zimą jest jeszcze piękniejszy

Dziki kot
Dziki kot, źródło: facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe

Mimo że temperatury są coraz niższe, za oknami panuje zimowa aura, część zwierząt leśnych wciąż pozostaje aktywna. Pracownicy Nadleśnictwa Baligród opublikowali w mediach społecznościowych wyjątkowe nagranie. Dzięki fotopułapce udało się podejrzeć jedno z najbardziej tajemniczych drapieżników żyjących w Polsce. Co więcej, stworzenie mianowane bieszczadzkim królem zostało uwiecznione w wyjątkowo malowniczej scenerii. Internauci nie kryją zachwytu: “wspaniały widok”.

Ukryta kamera nagrała jedno z najbardziej tajemniczych zwierząt żyjących w Polsce

Pracownicy Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Baligród chętnie publikują ciekawostki przyrodnicze w mediach społecznościowych. Dzięki nim wielu internautów zarówno pasjonatów dzikiej przyrody, jak i zwyczajnych laików, coraz bardziej zachwyca się polską florą i fauną. Nie ma w tym nic dziwnego — specjaliści, bowiem specjaliści raczą obserwatorów prawdziwymi perełkami. 

Ostatnio ukryta kamera rozstawiona w podkarpackim lesie nagrała jedno z najbardziej tajemniczych zwierząt żyjących w Polsce. Na filmie widać zwierzę w całej okazałości. Co więcej, otaczająca je sceneria jedynie podbiła majestatyczną sylwetkę dzikiego drapieżnika. 

Leciała z Oslo do Warszawy. Służby nie wpuściły jej z psem do samolotu. "To dlatego, że jestem Polką?"

Ryś zachwycił internautów. Wiadomo już, gdzie ukrywają się dzikie koty żyjące w Polsce

Na wyjątkowym nagraniu autorstwa Kazimierza Nóżki został uwieczniony jeden z dwóch gatunków dzikich kotów występujących w Polsce. Nie chodzi tym razem o żbika. Mowa oczywiście o rysiu euroazjatyckim. Te piękne drapieżniki mogą ważyć nawet 30 kilogramów i osiągać nawet 110 cm długości ciała. Niestety, szacuje się, że w naszym kraju występuje jedynie około 200 przedstawicieli tego gatunku. Dlatego każda obserwacja rysia w Polsce jest przyrodniczym rarytasem. 

Osobnik widoczny na filmie został przyłapany na poszukiwaniu miejsca na odpoczynek. Okazuje się, że te drapieżniki nawet w okresie mrozów zadowalają się drzemką w szczelinach pomiędzy skalami. Dziki kot prawdopodobnie postanowił odpocząć po nocnej wędrówce, której celem było znalezienie pokarmu. 

ytuyt.JPG
Ryś zimą to jeden z najpiękniejszych widoków, na jaki można się natknąć w polskich lasach, źródło: facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe

"Bezpieczeństwo przede wszystkim" - to motto każdego rysia

Zwierzę, które spogląda z logo Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest prawdziwą wizytówką Bieszczadów. Niewiele osób ma okazję oglądać te zwierzęta na żywo. Dziko żyjące kotowate są bardzo płochliwe, uważne i sprytne. Podkreślił to jeden z internautów komentujących wyjątkowe nagranie: 

Bezpieczeństwo przede wszystkim, każdy powrót rysia do groty poprzedzony jest sprawdzeniem najbliższego otoczenia. Wspaniały filmik ukazujący ostrożność, zwinność oraz lekkość ruchów rysia.

Inny miłośnik przyrody miał podobne wnioski po obejrzeniu majestatycznego kota:

Ryś po powrocie z nocnych łowów sprawdza teren wokół “posesji”.

Źródło: facebook.com/NadlesnictwoBaligrodLasyPanstwowe, o2.pl