Swiatzwierzat.pl
Sarenka

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach

Młode sarny uratowane z płonących traw. Weterynarz dosadnie o podpalaczach: "kretynizm i brak mózgu"

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Strażacy z OSP Brzeziny w powiecie Krasnystaw natrafili na kilkudniowe sarny podczas walki z ogromnym pożarem traw spowodowanym podpaleniem. Zwierzęta omal nie spłonęły żywcem, jednak udało się je uratować. Tymczasem tysiącom innych stworzeń grozi śmierć w płomieniach.

Weterynarze ze Stowarzyszenia Leśne Przytulisko, pełniącego rolę ośrodka rehabilitacyjnego dzikich zwierząt poinformowali o przyjęciu nowych pacjentów. Są nimi bliźnięta sarny, które ucierpiały na skutek wiosennej plagi, jaką są pożary spowodowane wypalaniem łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk. 

Strażacy wyciągnęli z płonącej trawy młode sarny

Na nic zdają się apele policji i strażaków o zaprzestaniu wypalania traw i nieużytków. Fakty dowodzą, że wypalanie traw przynosi same straty – zahamowany zostaje pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza, a to prowadzi do jałowości ziemi. Chociaż zdawałoby się, że niechlubna tradycja sięgająca czasów średniowiecznych nie znajdzie zastosowania we współczesnym rolnictwie, nieprzerwanie notowane nowe przypadki podpaleń przeczą takowym założeniom.

W ostatnich dniach w powiecie krasnostawskim (woj. lubelskie), gdzie podpalone zostały trawy na nieużytkach, miała miejsca kolejna akcja gaśnicza. W jej trakcie strażacy natrafili na młode sarny, które dosięgnął niekontrolowany żywioł.

psy zakochane

Golden retriever codziennie odwiedza swoją dziewczynę zza płotu. "Najlepsza historia miłosna"

CZYTAJ DALEJ

Zwierzęta poważnie ucierpiały w wyniku działania ognia, dlatego zostały przekazane pod opiekę specjalistów z ośrodka rehabilitacyjnego w Skrzynicach. Jak zauważają tamtejsi lekarze weterynarii, "dzieciaki" mają około 2-3 dni.

Weterynarze podjęli walkę o życie kilkudniowych saren

Uratowane stworzenia ledwo zdążyły przyjść na świat, a już doświadczyły bestialstwa z ręki człowieka. Poparzone uszy i drogi oddechowe, głębokie rany po bokach głowy, uszkodzone oczy - to pokłosie podkładania ognia na pozostałościach uschniętej roślinności na polach.

- U jednego obrażenia są bardzo poważne. Spaleniu uległa większość futerka, sarna ma zwęglone uszy - opisują przedstawiciele Stowarzyszenia Leśne Przytulisko, które prowadzi ośrodek. - Mam wrażenie, że gdybym mocniej je dotknęła po prostu by się skruszyły - dodają.

Weterynarze nie są w stanie zagwarantować, czy młode sarny przeżyją, ale obiecują walczyć o nie z całych sił. Chociaż maluchy zostały nakarmione, na obecną chwilę każdy dotyk sprawia im ogromny ból.

- Pomyślcie... ile takich zwierzaków, dzieci, piskląt, małych jeży... ile ginie ich w męczarniach przez kretynizm i brak mózgu części społeczeństwa - pytają retorycznie rehabilitanci z ośrodka w Skrzynicach.

Wypalanie traw szkodzi przyrodzie

Nie bagatelizujmy skutków wypalanie traw, które prowadzą do katastrofy ekologicznej. Każdy przypadek wypalania traw czy pożar lasu to niepowetowane straty w ekosystemach.

W wyniku wypalania traw, zarośli, nieużytków niszczone są schronienia dla młodych dzikich zwierząt oraz miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Zdarza się też, że ofiarami żywiołu stają się też zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru. Nie mają one możliwości ucieczki i przeważnie giną w płomieniach.

Co więcej, dym ogranicza bądź też całkowicie uniemożliwia pszczołom czy trzmielom oblatywanie łąk, co przekłada się na obniżenie plonów roślin. W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele innych pożytecznych zwierząt: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki) czy ssaki (krety, ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie), nie wspominając o bezkręgowcach - naszych sprzymierzeńcach w walce ze szkodnikami.

- Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią - zauważają przedstawiciele Lasów Państwowych.

Mimo, iż nie brakuje osób przeceniających swoje możliwości, warto zapamiętać: wypalanie traw jest zabronione! Przepisy prawne mówią jasno - każdy, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze grzywny sięgającej nawet 5000 zł bądź pozbawienia wolności od roku do lat 10.

unsplash/Nataliia Kvitovska

Rasy psów z zapierającymi dech w piersiach niebieskimi oczami. Zachwyca się nimi cały świat

Chociaż błękitne oczy u ludzi nie występują wcale rzadko, to u psów wyglądają zjawiskowo. U jakich ras pojawiają się te wyjątkowe barwy tęczówek? Przedstawiamy je w naszej galerii. (fot. unsplash/Nataliia Kvitovska)

Zobacz galerię >

Sprawdź swoją wiedzę o dzikich zwierzętach Polski!

Pytanie 1 z 8

Jaka część żyjących w Polsce gatunków dzikich zwierząt jest zagrożona wyginięciem?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach, Lasy Państwowe

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >