Swiatzwierzat.pl
kleszcz

fot. Chalabala / 500px, canva.com

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Wybierając się na spacer do lasu, lepiej zostawić w domu pewien przedmiot. Mowa o smartfonie. Polsko-słowaccy badacze są zdania, że kleszcze mogą być przyciągane przez promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz. Ten zakres fal radiowych jest obsługiwany przez urządzenia mobilne.

Kleszcze, zaraz po komarach, są największym wektorem chorób zakaźnych u ludzi i pierwszym u zwierząt hodowlanych oraz wolno żyjących. Bardzo często atakują także zwierzęta domowe podczas wspólnych spacerów po lesie czy łące. Te niewielkie pajęczaki przenoszą wirusy, bakterie i pierwotniaki, które odpowiadają za zachorowanie na boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu, gorączkę krwotoczną i inne poważne choroby, siejące spustoszenie w organizmie człowieka i zwierzęcia.

Co wabi kleszcze? Polscy naukowcy mają pewną teorię

Jak powszechnie wiadomo, choroby przenoszone przez kleszcze, takie jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, czy gorączka krwotoczna, stanowią poważne zagrożenie dla organizmów żywych - zarówno dla ludzi, jak i ich czworonożnych podopiecznych.

Świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niesie ugryzienie przez kleszcza, z biegiem lat jest coraz większa. Chroniąc siebie i naszych pupili, stosujemy preparaty i obroże dla zwierząt odstraszające te pasożyty. Najnowsze badania wykazują, że pomimo prób przeciwdziałaniu ugryzieniom, wielu z nas nieświadomie nosi przy sobie wabiki na te uciążliwe stworzenia.

Obecnie rzadko się zdarza, aby ktoś wyszedł z domu bez telefonu. Zdecydowana większość ludzi nosi je przy sobie w każdych okolicznościach - i tu pojawia się problem.

Żmija

Leśnicy ostrzegają: uważaj na pełzających mieszkańców lasu

CZYTAJ DALEJ

Nie zabieraj telefonu do lasu

Polsko-słowacka grupa naukowców postanowiła zbadać, czy promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane m.in. przez smartfony, może "przyciągać" kleszcze. Jak się okazuje, promieniowanie elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości ma ogromny wpływ na całe środowisko, w tym na organizmy żywe i ich funkcjonowanie. Badania pokazały, że dla kleszczy także nie jest ono obojętne.

Zakażone kleszcze lgnęły do pola elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz aż dwukrotnie częściej niż te wolne od patogenu. Jak mówi lek. wet. Martyna Frątczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, "to dopiero początek badań."

Na pewno chcielibyśmy sprawdzić, czy w warunkach terenowych – a nie czysto eksperymentalnych – wpływ promieniowania z telefonów i innych urządzeń mobilnych na kleszcze również jest dostrzegalny – mówi jedna z badaczek, cytowana przez medonet.pl.

Zadbaj o ochronę przeciwkleszczową u swojego psa

Chociaż jeszcze dokładnie nie sprawdzono, czy w warunkach naturalnych smartfony rzeczywiście przyciągają kleszcze, to warto jednak mieć świadomość możliwego zagrożenia, wynikającego z zabierania tego urządzenia ze sobą do parku czy lasu. Warto pamiętać o profilaktyce i ochronie zdrowia podczas korzystania z uroków natury.

Warto skupić się na standardowej profilaktyce chorób odkleszczowych – stosowaniu odzieży ochronnej, preparatów odstraszających i sprawdzaniu swojego ciała na przykład po wycieczce do lasu. Ważne jest również, aby zadbać o profesjonalną ochronę przeciwkleszczową u psów i innych wolno wychodzących pupili – podkreśla lek. wet. Martyna Frątczak, cytowana przez portal medonet.pl.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: medonet.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >