Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne

pixabay/5033181

Niech w upał zwierzętom nie doskwiera pragnienie. Rusza akcja „Micha zwierz usycha”

14 Maja 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Ruszyła coroczna oraz ogólnopolska kampania „Micha zwierz usycha", która ma na celu zachęcić nie tylko właścicieli zwierząt, ale wszystkich Polaków do wystawiania misek ze świeżą wodą. Upalne dni ciężko znoszą zarówno ludzie jak i zwierzęta włóczące się po betonowej dżungli w poszukiwaniu ratunku.

Ogólnopolska inicjatywa "Micha Zwierz Usycha" jest organizowana przez Patrol Dla Zwierząt i Opolską Delegaturę Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt. Propagatorem akcji jest Leszek Pawlak, były raper z Opola, który przed laty podbił serca Polaków swoim "freestylem". Dziś twórca "Żelipapą" przywdziewa mundur inspektora i walczy w obronie naszych braci mniejszych.

Nie tylko Tobie chce się pić. Wystaw miskę z wodą dla spragnionych zwierząt

Według prognoz w nadchodzących tygodniach czekają nas bardzo wysokie temperatury. W centrum kraju temperatura może przekroczyć 30 stopni Celsjusza. Warto więc pamiętać, czego potrzebują nasi czworonożni przyjaciele, którzy bez naszej pomocy nie poradzą sobie z odpowiednim nawodnieniem.

W odróżnieniu od ludzi, psy dysponują bardzo ograniczonym spektrum regulacji termicznej. Nie usuwają nadmiaru ciepła z organizmu poprzez obfite pocenie. Regulują temperaturę swojego ciała zupełnie inaczej, a mianowicie poprzez dyszenie. Jama ustna to stosunkowo niewielka powierzchnia w odniesieniu do masy ciała psa, stąd też skłonności do przegrzewania są niewspółmierne w porównaniu z człowiekiem. 

Dla naszego futrzastego czworonoga stosunkowo niewysoka temperatura, np. 25-30 stopni Celsjusza może stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest zapewnienie zwierzętom dostępu do miski z wodą w miejscach publicznych - podczas spacerów, wyjść do restauracji i nie tylko. Z wodopoju podczas upałów mogą skorzystać czworonogi, ptaki czy koty.

Monitoring

Pies zaatakował trzech przechodniów, w tym 8-letnie dziecko. Nagranie obiegło sieć

CZYTAJ DALEJ

Pomóż zwierzętom, to proste!

Propagator kampanii społecznej zachęca, by na każdym osiedlu w różnych miejscach zostały wystawione miski z wodą. Dzięki tak prostej czynności jesteśmy w stanie ulżyć zwierzętom, a nawet uratować ich życie. Zwierzęta będą mogły zaspokoić pragnienie w ciepłe dni, tym samym unikając udarów cieplnych.

- Często zdarza się, że idziemy koło sklepu, przez miasto czy też przez parki, zapominając o wzięciu ze sobą miseczki albo butelki z wodą dla swojego pupila. Wiele sklepów dołączyło do akcji już na poziomie pierwszej edycji. Nam zależy na tym, żeby coraz więcej sklepów, klinik, a także ludzi prywatnych włączyło się w tę akcję i wystawiło w widocznym miejscu miskę z wodą dla zwierząt - apeluje Leszek Pawlak, inspektor wojewódzki Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt w Opolu.

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Slajd 1 z 9

Kot burmski

Kot burmski pochodzi z Birmy w Tajlandii i powstał w wyniku rozmnożenia kotki z Azji z kotem syjamskim. Ma wielkie oczy i futro koloru orzechowego, jest przy tym krępy i mocno zbudowany. Mruczki mają z natury duży temperament, są ruchliwe i do późnego wieku chętne do zabawy. Co ciekawe, wiele kotów tej rasy uwielbia aportować.(fot. Gary_McCloud, canva.com)

Jak dobrze znasz kocie zwyczaje? SPRAWDŹ swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 8

Dlaczego kot kopie w swojej kuwecie?

Bądź z nami

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Lubelska Straż Ochrony Zwierząt w Opolu, cbdzoe.pl/

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Zagrożenie wścieklizną objęło całą Warszawę. Wprowadzono restrykcje

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Białe gołębie na ślubie: romantyczny zwyczaj czy okrutna praktyka?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dirofilarioza nowym zagrożeniem w Polsce. Jak chronić zwierzęta?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Dzień Gołębia. Poznaj pierzastych szpiegów służących w wojsku

Czytaj więcej >