Mieszkaniec Szczecina zamówił przez internet spodnie, szybko pożałował. Grozi mu 5 lat za kratkami
Robienie zakupów w sieci stało się w ostatnich latach częścią naszej codzienności. Za pomocą jednego kliknięcia możemy zamówić paczkę z drugiego końca świata. Obok wszechobecnych oszustw na klientów sklepów internetowych czyhają także inne zagrożenia, o czym przekonał się mieszkaniec Szczecina. Chciał tylko zamówić spodnie, ale nieodpowiedzialna decyzja zakupowa sprawiła, że mężczyzna może zostać skazany na pozbawienie wolności do lat 5. Celnicy przechwycili podejrzaną paczkę.
Mieszkaniec Szczecina zamówił spodnie. Paczkę przechwycili celnicy
Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie opisała na swoim portalu przypadek mężczyzny, który jeszcze na długo będzie uprzedzony do internetowych zakupów. Jego paczką zainteresowali się bowiem funkcjonariusze w Oddziale Celnym w Szczecinie Miejsce Wyznaczone Poczta Polska.
Podobno o gustach się nie dyskutuje. Jednak gust jednego ze szczecinian nie przypadł nam do gustu – pisze Krajowa Administracja Skarbowa.
Nie poszło jednak tylko o upodobania modowe, a o złamanie bardzo ważnych europejskich przepisów . Pozostaje pytanie, czy szczecinianin wiedział, co dokładnie kupuje w internecie, czy też padł ofiarą oszustwa?
Zrobił zakupy przez internet. Kupione spodnie mogą posłać szczecinianina do więzienia
Zaczęło się niewinnie, mężczyzna chciał kupić spodnie . Nie odpowiadały mu jednak klasyczne jeansy czy chinosy, chciał czegoś bardziej szykownego, by wyróżniać się w tłumie. Postanowił, że do jego kolekcji muszą trafić spodnie z unikalnego materiału, które należało sprowadzić do Polski aż z Indonezji .
Podczas rutynowej kontroli wybrano do otwarcia akurat jego przesyłkę. Sprzedawca deklarował, że w środku znajdują się spodnie. Nie kłamał, jednak pominął istotne szczegóły . Spodnie, które szczecinianin upolował w internecie, nie były wykonane z byle jakiego materiału, a z dobrej jakościowo… skóry pytona .
Gatunek ten jest objęty ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej ( CITES) , która reguluje przewożenie żywych i martwych osobników przez granicę. Impulsowy zakup może skończyć się nawet więzieniem. Co dokładnie grozi mieszkańcowi Szczecina?
Skóra pytona jest zabroniona według konwencji CITES
Spodnie nigdy nie trafiły do nabywcy. Wylądowały w Magazynie Depozytowym Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, gdzie czekają na dalsze dochodzenie . Mężczyzna będzie miał czas do refleksji nad własnymi priorytetami, jeśli skończy w więzieniu. Jaka kara grozi mu za kupienie spodni okupionych cierpieniem zagrożonych węży?
Za zamówienie ubrań ze skóry pytona grozi grzywna lub pozbawienie wolności. Art. 128 Ustawy o ochronie przyrody mówi, że za taki występek grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia . Czy wierzymy, że mężczyzna trafi za kratki, kiedy na wolności w Polsce nadal chodzą liczni przestępcy? Niekoniecznie, aczkolwiek sądząc po licznych próbach przemytu egzotycznych gatunków do Polski, jakie opisywaliśmy w przeszłości, Konwencja Waszyngtońska nadal nie jest traktowana poważnie.
Źródło: zachodniopomorskie.kas.gov.pl, next.gazeta.pl