Mało kto domyśla się, jaki ptak znosi kolorowe jajka. Spod jego pióra wychodzą gotowe pisanki
Okres wielkanocny kojarzy się głównie z kolorowymi pisankami. Nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że istnieją gatunki ptaków, których jajka są równie kolorowe, a nawet ładniejsze, niż niektóre przyozdobione na święta Wielkiej Nocy. To kolejny dowód na to, jak natura potrafi zaskakiwać swoim pięknem.
Choć jajka zdecydowanie kojarzą nam się z białą lub beżową skorupką, okazuje się, że niektóre ptaki znoszą je w zupełnie innych kolorach. Jakby tego było mało, bywa również, że na świcie pojawiają się już takie z gotowymi wzorkami. Wiecie, które to gatunki ptaków?
Wiesz, jaki ptak znosi takie kolorowe jaja?
Matka Natura również nie powstrzymuje się w tworzeniu kolorowych skorupek jajek. W sieci pojawił się film, który stanowi zagadkę adekwatną do obchodzonych akurat świąt wielkanocnych. Na nagraniu widać zielono-niebieską skorupkę jajka, z której właśnie wykluwa się uroczy maluch. Jednak jesteśmy przekonani, że tylko prawdziwi miłośnicy ornitologii będą znali odpowiedź na pytanie, jaki ptak znosi jajka w tym kolorze.
Okazuje się, że jajka niespotykanym kolorze znoszą osobniki kusacze samotne. Taki gatunek można spotkać między innymi w warszawskim zoo.
- Takie ptaki jak kusacze charakteryzują się tym, że każdy gatunek, a jest ich kilkanaście, ma inaczej ubarwione jajka. My mamy na przykład kusacze samotne, te z kolei ptaki mają jajka zupełnie niebieskie, w zasadzie błękitne. Kusacz śniady składa z kolei składa jajka różowe. A kusacz pampasowy składa piękne, zielone jajka, dodaje - opowiada Marcin Chrapowicki z ptaszarni z zoo w Warszawie, cytowany przez RMF FM.
Kolorowe jajka nie tylko na Wielkanoc
To nie jedyny gatunek, którego kolorowa jajka mogą urzekać swoim wyglądem. Okazuje się, że te w nietypowym ubarwieniu składają również strusie emu - ciemnozielone, kazuary hełmiaste - jasnozielone oraz guira i wrona siwa, których jaja mają niemal marmurkowy wzorek.
Kształt i kolor jaj są zależne również od tego, gdzie znajduje się gniazdo i z jakich materiałów zostało ono wykonane. Okrągłe składają zazwyczaj osobniki zamieszkujące dziuple, ponieważ mają pewność, że nie będą w stanie się z nich wytoczyć. Inaczej sprawa wygląda u ptaków morskich, które składają jaja na klifach.
- Chodzi o to, żeby jajko się nie sturlało, więc ma kształt taki bardziej gruszkowaty, to znaczy jest mocno rozszerzone z jednej strony, a z drugiej mocno zwężone - dodaje Chrapowicki.
Warszawska ptaszarnia to raj dla miłośników ornitologii
Z rozmowy Marcina Chrapowockiego z RMF FM wynika, że aby zobaczyć bardzo interesujące gatunki ptaków oraz ich jajka, nie trzeba wyjeżdżać do krajów, w których żyją, a wystarczy udać się do warszawskiej ptaszarni. Mężczyzna zastrzega jednak, że choć niektóre skorupki są przepiękne i marzą o nich wszyscy miłośnicy skrzydlatych stworzeń, ich jajka pozostają do wyłącznej dyspozycji ogrodu.
źródło: facebook; rmf24.pl