Swiatzwierzat.pl > Psy > Wiosenne linienie u psa. Jak nie oszaleć, gdy sierść jest wszędzie?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:53

Wiosenne linienie u psa. Jak nie oszaleć, gdy sierść jest wszędzie?

Samoyed
pexels/Tanya Gorelova

Zbliża się wiosna, a wraz z nią rozpocznie się coroczna wymiana futra u czworonogów. To mało estetyczny widok, kiedy pies gubi sierść niemalże garściami, a kłębki włosów fruwają w powietrzu, wpadają do kawy czy osadzają się na meblach oraz ubraniach. Podpowiadamy, jak jak zminimalizować wypadanie sierści oraz usunąć włosie z dywanu, odzieży, tapicerki lub fotela.

Z pewnością nie jeden właściciel psa zastanawiał się, jak ograniczyć wypadanie sierści u swojego podopiecznego, widząc zalegające w każdym kącie mieszkania kłębki sierści. Niektóre rasy, takie jak bernardyn, labrador czy owczarek niemiecki, zrzucają więcej futra niż inne, a wiosną ich opiekunowie oraz alergicy muszą zmierzyć się z prawdziwym futrzanym kataklizmem.

Na szczęście nie trzeba rezygnować z posiadania psa, by pozbyć się problemu linienia i związanych z tym porządków. Istnieją pewne sposoby, by w tym uciążliwym okresie zminimalizować ilość kłaków latających po domu.

Czym jest linienie i dlaczego psy linieją?

Linienie to naturalny proces fizjologiczny, dostosowany do zmieniającej się pory roku i przygotowujący zwierzę na zmieniające się warunki atmosferyczne. Polega na zrzucaniu zewnętrznej, martwej okrywy włosowej i nadmiaru niepotrzebnego już podszerstka.

Nie każdy pies linieje tak samo. U większości czworonogów okres intensywnego linienia występuje dwa razy do roku: po zimie (wiosną) i przed zimą (jesienią), ale są też takie psiaki, które w niewielkim stopniu tracą sierść przez cały rok. Wszystko zależy od rasy, a dokładniej rodzaju sierści, jaki dany pies posiada. Dla przykładu rasy posiadające włosy, a więc yorki czy maltańczyki, nie tracą ich w ogóle, ale w zamian za to wymagają codziennej pielęgnacji.

Należy zaznaczyć, że sezonowa wymiana sierści zazwyczaj nie ma nic wspólnego z chorobą - jest "złem koniecznym" i nie da się temu zapobiec w żaden sposób. Dopóki nie przekracza pewnych granic, właściciel nie powinien mieć powodów do zmartwień.

Jak zmniejszyć linienie u psów i usunąć włosie?

Skoro już wiadomo, że linieniu nie można w żaden sposób zapobiec, warto poszukać sposobów, które nieco złagodzą intensywne wypadanie sierści u pupila. Pierwszą, a zarazem najważniejszą metodą utrzymanie domu w czystości jest regularne dbaniu o sierść psa: szczotkowanie i kąpiele to podstawa. Każdego dnia właściciel powinien poświęcić kilka minut na staranne wyszczotkowanie podopiecznego, najlepiej przy pomocy miękkich szczotek, rękawic z wypustkami bądź profesjonalnych trymerów. Pamiętaj, by w przypadku tych ostatnich być ostrożnym, aby nie sprawić psiakowi bólu!

Szczotkowanie i usuwanie martwej sierści nie tylko pozwala na zachowanie porządku w domu, ale służy również pogłębieniu więzi i zaufania pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Czynność ta powinna kojarzyć się psu z czymś przyjemnym, dlatego po wykonanym zadaniu podaruj swojemu przyjacielowi nagrodę. Jeśli zaś mowa o regularnych kąpielach, należy pamiętać, by używać wyłącznie specjalnych produktów przeznaczonych dla psów, gdyż skóra psa ma zupełnie inne pH niż skóra ludzka.

Oprócz wymienionych wyżej metod, opiekun nie powinien zapominać o podawaniu psu suplementów, zawierających kwasy tłuszczowe omega 6 i 3, oraz biotynę i cynk. Drożdże browarnicze i żółtko jajka wzmocnią strukturę nowo wyrastających włosów. Trzeba też zadbać o to, by zwierzak miał zbilansowaną karmą, zgodną z jego potrzebami. W końcu sierść i skóra to naturalne bariery ochronne organizmu, dlatego gdy będą odpowiednio nawilżone i zdrowe, istnieje szansa na to, że pies nie będzie obficie liniał. W jaki inny sposób możemy zapanować nad futrzanym chaosem w domu? Podstawa to regularne odkurzanie i zamiatanie sierści – najlepsze działanie mają fryzjerskie miotły, rękawice wykonane z gumy czy ściereczki do mycia naczyń. Chropowata struktura ściereczki wyłapie sierść już po 5-10 minutach, natomiast płyn antystatyczny dodany do prania z łatwością odczepi włosie od ubrań. Niektórzy polecają również rolki i taśmy samoprzylepne. Warto mieć je pod ręką! Pamiętaj, że linienie to nie koniec świata! Jeśli szukasz pozytywnych stron tego irytującego zjawiska, warto zastanowić się, czy istnieje alternatywny sposób na powtórne wykorzystanie kłębków wirujących po podłodze. Otóż tak! Przędzenie i wyroby dzianinowe z psiej sierści zdobywają coraz większą popularność. Wielu internautów postanowiło połączyć miłość do psów z talentem do tworzenia artystycznych wyrobów z wełny, sprzedając swetry, szaliki, kapelusze i torebki z psiego włosa.

Źródło: fera.pl, zpazurem.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Pies Porady
Polecane