Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Leśnicy pokazali, kto podkrada czereśnie z leśniczówki. Futrzasty złodziej wcina aż mu się uszy trzęsą
Wiewiórka i czereśnie, źródło: facebook.com/nadlesnictwo.szczecinek, pixabay.com @MrGajowy3

Leśnicy pokazali, kto podkrada czereśnie z leśniczówki. Futrzasty złodziej wcina aż mu się uszy trzęsą

11 lipca 2023
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Na świeże owoce prosto z drzewa lub krzaków zawsze jest dużo chętnych. Zdarza się, że właściciele nie mają okazji skosztować wyhodowanych owoców, bo uprzedza ich w tym niespodziewany gość. Sadownicy oraz posiadacze pojedynczych drzewek najbardziej obawiają się inwazji szpaków oraz innych ptaków uwielbiających słodkości. Okazuje się jednak, że nie tylko pierzaste stworzenia mają w zwyczaju podkradać dojrzałe owoce. W Nadleśnictwie Szczecinek na gorącym uczynku przyłapano istotkę, której nikt się tam nie spodziewał.

Czereśnie to smakowity kąsek dla wielu zwierząt

Czereśnie to jedne z najsłodszych owoców uprawianych w polskim klimacie. Nic dziwnego, że ochotę na ten pyszny produkt mają nie tylko ludzie. Wiele gatunków zwierząt uwielbia uzupełniać swoją dietę o słodkie i soczyste kąski.

Z reguły na owocujących drzewach najczęściej można natknąć się na ptaki: szpaki, gołębie oraz paszkoty. Ma to związek przede wszystkim z tym, że latającym stworzeniom łatwiej jest dostać się na wysokie partie drzew.

Okazuje się jednak, że chętnych na czereśnie jest znacznie więcej, niż wydaje się wielu ludziom.

Gad wpełznął prosto do domu i ukąsił dziecko. Rodzice pognali na SOR, a nim zajęli się strażacy

Nie samym orzechem wiewiórka żyje. Rudy złodziejaszek ma ogromny apetyt

Pracownikom Nadleśnictwa Szczecinek udało się nagrać uroczy materiał, na którym pokazane jest, kto ma w zwyczaju odwiedzać teren leśniczówki w celu posilenia się dojrzałymi czereśniami.

Wśród najwyższych gałęzi drzew dostrzec można zajadającą się wiewiórkę pospolitą . To wszystkożerny gatunek , który w sezonie letnim z wielką przyjemnością rozszerza swoją dietę o to, co może znaleźć wśród przydomowych roślin.

Zdobycie najsmaczniejszych, bo najlepiej nasłonecznionych czereśni nie jest dla tego zwierzaka wyzwaniem . Wiewiórki bardzo sprawnie poruszają się po drzewach a ze względu na swoje niewielkie rozmiary mogą bezpiecznie przemieszczać się nawet po bardzo cienkich gałęziach.

My jesteśmy zachwyceni nagraniem i mamy nadzieję, że rudemu gościowi smakował sezonowy posiłek.

Wiewiórki mają wiele zaskakujących zwyczajów

Każdy doskonale wie jak wygląda wiewiórka, oraz gdzie można ją spotkać. Jednak pracownicy Nadleśnictwa Szczecinek, korzystając z okazji postanowili obalić kilka mitów dotyczących tego gatunku.

Jak się okazuje, zwierzęta te nie spędzają całego roku w dziuplach . Na tego typu kryjówki decydują się jedynie w okresie zimowym. W ciepłych miesiącach wiewiórki wykorzystują to, co stworzyły inne zwierzęta.

Specjaliści z Lasów Państwowych informują: “Zasadniczym lokum wiewiórki jest gniazdo. Najczęściej wybierają mieszkanie po srokach lub gawronach, wyściełają je mchem i maskują gałęziami i liśćmi. Wiewiórki mają kilka gniazd, z których jedno to lokum zasadnicze, inne pełnią funkcję spiżarni lub służy do zmylenia drapieżników".

squirrel-g15abb5678_1280.jpg
Wiewiórka pospolita na drzewie, źródło: pixabay.com @ Alexas_Fotos

Źródło: facebook.com/nadlesnictwo.szczecinek

Kot w schronisku błagał, by ktoś się przy nim zatrzymał. Był gotowy na wszystko, by sięgnąć po miłość
Nie jeden, a trzy owczarki zamknięte w aucie, brakowało już tlenu. Właściciel nie odbierał telefonu
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy