Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czas mocno złapać się za portfel, podatek od psa w górę. To już pewne, będzie rekordowa podwyżka
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 18.08.2023 07:00

Czas mocno złapać się za portfel, podatek od psa w górę. To już pewne, będzie rekordowa podwyżka

Podatek za psa
Podatek za psa, źródło: pexels.com @cottonbro studio, Anna Shvets

Płacenie podatków to obowiązek, który dotyczy każdego dorosłego człowieka. Cykliczne opłaty frustrują wielu ludzi, a wszystko wskazuje na to, że będzie tylko gorzej. Właściciele czworonogów muszą liczyć się z kolejnymi podwyżkami. Podwyżki, które weszły w życie w 2023 roku okazały się nie być ostatnią przykrą niespodzianką w najbliższym czasie. Podatek od psa będzie jeszcze wyższy w 2024 roku. Opiekunowie czworonogów z całą pewnością mocno odczują nadchodzące zmiany. 

Podatek od psa 2024. Utrzymanie zwierząt staje się coraz większym wyzwaniem

Szalejącą inflację, niemalże na każdym kroku, odczuwa wielu Polaków. Problemem są nie tylko absurdalne ceny żywności, transportu, kredytów hipotecznych czy wynajmu mieszkania. Okazuje się, że ci, którzy posiadają zwierzęta muszą pogodzić się ze wzrostem utrzymania pupilów w każdym tego słowa znaczeniu.

Właściciele czworonogów płacą coraz więcej za wizyty w gabinetach weterynaryjnych. Ponadto, karmy dla zwierząt zostały zaliczone przez specjalistów do grupy produktów, które drożej najbardziej. To nie koniec złych wieści. Od 2024 roku za psa będzie trzeba zapłacić jeszcze wyższy podatek, niż dotychczas. 

pexels-samson-katt-5255202.jpg
Źródło: pexels.com @Samson Katt 
Kłusownik polował na tygrysa, ale nie zabił go za pierwszym strzałem. "Bestia" wróciła się zemścić

Podwyżka za podwyżką. Ile wynosi podatek od psa?

Ostatnia podwyżka za podatek od psa miała miejsce kilka miesięcy temu. Od 2023 roku właściciele czworonogów musieli uiścić opłatę w wysokości 150,93 PLN. To kwota wyższa o 15 PLN w stosunku do poprzedniej wartości.

Okazuje się, że na tym nie koniec. Polskie władze podjęły decyzję o kolejnej podwyżce. Od stycznia 2024 roku właściciele psów będą musieli zapłacić jeszcze więcej niż w tym roku. Co więcej, to będzie rekordowy wzrost cen. Opiekunowie czworonogów muszą się liczyć z kwotą wyższą o niemalże 15%. 

pexels-maria-rosenberg-2171583.jpg
Źródło: pexels.com @Maria Rosenberg

Z początkiem 2024 roku podatek od psa wzrośnie o niemalże 23 PLN. Będzie wynosić 173, 55 PLN. Wysokość tej kwoty jest ustalana co roku przez Ministerstwo Finansów na podstawie danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny i inflacji za pierwsze półrocze. 

Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie będzie obowiązywać ta sama kwota. Każda gmina ma prawo samodzielnie ustalić wysokość opłaty. W wielu miejscach zależy ona od takich czynników jak wielkość czy rasa psa. Co więcej, nie może ona przekraczać progu narzuconego przez Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że gmina we własnym zakresie podejmuje decyzję, czy danina będzie u niej obowiązywała.

Kto jest zwolniony z "psiego" podatku?

Warto pamiętać, iż opłaty od posiadania psów nie pobiera się od:

  • członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności;
  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa;
  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego;
  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Niektóre gminy zwalniają też z obowiązku opłaty te osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska, zaadoptowały bezdomnego psa lub posiadają zaczipowanego bądź wysterylizowanego czworonoga.

A co w sytuacji, jeżeli nabyliśmy psa w drugiej połowie roku, czyli po 30 czerwca? Wówczas zapłacimy tylko połowę wyznaczonej przez gminę stawki rocznej. Pamiętajmy jednak, że w przypadku opłaty nieuiszczonej w terminie, grożą nam nieprzyjemne konsekwencje. Przeciwko “zapominalskim” i osobom uchylającym się od obowiązku podatkowane wszczynane jest postępowanie podatkowe, a ściągnięcie opłaty może zająć się komornik skarbowy.

pexels-viridiana-rivera-16623474.jpg
Źródło: pexels.com @Viridiana Rivera

Źródło: Ministerstwo Finansów