Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Kto powinien przejąć opiekę nad psem po rozstaniu? Praktyczne porady
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 12.06.2024 15:39

Kto powinien przejąć opiekę nad psem po rozstaniu? Praktyczne porady

z kim powinien zostać pies
fot. canva.com/ evablancophotos

Wspólne posiadanie psa może być ważnym doświadczeniem wnoszącym w życie wiele radości i pięknych chwil. Problem pojawia się, kiedy związek się rozpada, a ludzie nie potrafią dogadać się w kwestii podziału opieki nad czworonogiem. Pomocne mogą okazać się wtedy przepisy prawa. Adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska wyjaśnia zasady dotyczące własności psa w związku. 

 

Z kim powinien zostać pies po rozstaniu?

Rozstania są trudne, nie tylko dla ludzi, ale i dla ich czworonożnych przyjaciół. Kiedy para postanawia zakończyć związek, pojawia się wiele kwestii do rozwiązania, w tym ta najważniejsza: z kim powinien zostać pies? Decyzja ta wymaga nie tylko zrozumienia potrzeb zwierzęcia, dojrzałości i współpracy, ale również wyjaśnienia aspektów prawnych. 

Niestety, nie zawsze rozstajemy się pokojowo, a w takich przypadkach pomocne mogą okazać się odpowiednie przepisy prawa, które mogą pomóc w ustaleniu, do kogo należy pies. Prawniczka Agnieszka Łyp-Chmielewska tłumaczy, na jakiej podstawie ustala się własność, jaką stanowi pupil i jak dowieść, że czworonóg jest nasz jeśli został zakupiony i podarowany przez byłego partnera w prezencie. 

Kłótnia o psa
fot. canva.com/ GoodLifeStudio
Marzena Kipiel-Sztuka nie żyje. Już wiadomo, co stało się z jej ukochanym psem W poznańskim ZOO przyszło na świat wyjątkowe zwierzę. Nie wiadomo, jakiej jest płci

Kiedy stajemy się właścicielem psa?

W większości krajów pies jest traktowany jako własność, podobnie jak inne przedmioty nabyte podczas związku. Prawo często nie uznaje zwierząt za członków rodziny, co oznacza, że spory o opiekę nad czworonogiem rozstrzygane są na podstawie przepisów dotyczących własności. W przypadku braku współpracy między byłymi partnerami decyzję o tym do kogo należy futrzak, może podjąć sąd. 

W stosunku do psa zastosowanie znajdują przepisy odpowiednio jak o rzeczach. Dlatego też pies stanowi pewnego rodzaju składnik majątkowy danej osoby. Znajdują tu zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego - art. 140 i następne - podkreśla przepisy adwokatka na swoim blogu. 

Właściciela psa
fot. canva.com/ Gpoint Studio

Kluczowym dokumentem w takim procesie jest dowód własności psa. Może to być umowa zakupu, dokumenty adopcyjne, książeczka zdrowia, a także dowody w postaci opłaconych rachunków weterynaryjnych i innych wydatków związanych z opieką nad zwierzęciem. Jeśli wszystkie te dokumenty są wystawione na jedną osobę, to zazwyczaj jest ona uznawana za właściciela czworonoga.

Właścicielem psa jest wyłącznie osoba, która nabyła go na podstawie umowy sprzedaży. Nawet jeśli zdarzy się, że jeden z partnerów jest wpisany np. do paszportu, rodowodu psa, to pamiętajcie, że kluczowym dowodem na wykazanie własności jest umowa sprzedaży. Partner który nie jest wskazany na umowie nie posiada praktycznie żadnych środków prawnych umożliwiających mu opiekę nad psem - tłumaczy przepisy prawa na psiparagraf.pl prawniczka.

Sąd może podjąć decyzję na podstawie dowodów

Jeżeli dowody własności są rozdzielone, niejednoznaczne lub zwierzę zostało podarowane w prezencie, sąd może również wziąć pod uwagę, kto głównie zajmował się psem. Chodzi tutaj o to, kto regularnie go karmił, wyprowadzał na spacer, zapewniał opiekę weterynaryjną oraz ma większe możliwości czasowe i finansowe, aby zadbać o zwierzę.

Osoba, która została obdarowana powinna wykazać, że intencją byłego partnera, który zakupił psa było jego podarowanie. Rozwiązanie tej sytuacji uzależnione jest od posiadania materiału dowodowego - objaśnia trudności w tego typu sporach adwokat Agnieszka Łyp-Chmielewska.

Warto jednak dążyć do rozwiązania sprawy poza sądem. Mediacja może być skutecznym narzędziem do wypracowania porozumienia, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron i korzystne dla psa. W ich ramach można ustalić, jak będą wyglądały odwiedziny, podział opieki oraz inne szczegóły dotyczące przyszłego życia czworonoga. 

W sporach dotyczących psów nie powinno się wzywać policji i stać pod domem byłego partnera. Policja nie jest władna do podejmowania działań w sprawach, które są sporami o charakterze cywilnym - doradza prawniczka.

Opieka nad psem
fot. canva.com/ RossHelen

Niezależnie od wybranej drogi kluczowe jest, aby nie traktować futrzastego przyjaciela jako przedmiotu w rozgrywkach między byłymi partnerami. Jego dobrostan powinien być zawsze na pierwszym miejscu. W końcu pies jest istotą czującą, która zasługuje na miłość i opiekę bez względu na to, co dzieje się między jego opiekunami. Dla zwierzaka, który dotąd miał dwóch ludzi do swojej dyspozycji rozstanie i dokonywanie wyboru jest niezrozumiałą sytuacją, która może powodować w nim niepokój, lęk i ogromny smutek. 

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?