Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Koszmarne robaki sieją postrach. Ich jad może być niebezpieczny dla zwierząt, po przecięciu mnożą się
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 03.08.2023 09:26

Koszmarne robaki sieją postrach. Ich jad może być niebezpieczny dla zwierząt, po przecięciu mnożą się

Koszmarne robaki panoszą się po kraju. Ich trucizna jest śmiertelna dla zwierząt
Koszmarne robaki panoszą się po kraju. Ich trucizna jest śmiertelna dla zwierząt, fot. Mohammed Rafiq, CC BY-SA 4.0

Oślizgłe robaki opanowują ogródki. Wyglądają jak dżdżownice z koszmarów – mierzą nawet pół metra. Wytwarzana przez nie tetrodotoksyna jest znana z śmiertelnie trujących ryb rozdymek i powoduje paraliż mięśni. Te egzotyczne robaki z Azji przywędrowały do ocieplającej się Europy. Czy mamy się czego obawiać?

Plaga oślizgłych robaków opanowała ocieplające się środowisko. Ich jad może zabić

Zmiany klimatyczne nie przestają mieszać w naszych ekosystemach. Skuszone cieplejszymi warunkami organizmy poszerzają swój obszar występowania o dotychczas nieznane tereny. Mieszkańcy Wschodniego Wybrzeża USA muszą się przez to mierzyć z plagą ciepłolubnych płaskich robaków, które szybko rozprzestrzeniają się także w innych regionach.

Panika wiąże się nie tylko z oślizgłym, mało zachęcającym wyglądem robaków, ale też z faktem, że zwierzęta te są jadowite. Wydzielają tetrodotoksynę, która w wysokim stężeniu występuje u rozdymek i jest odpowiedzialna za śmiertelne przypadki spożycia źle przygotowanych ryb przez ludzi.

Wytwarzana przez robaki trucizna szkodzi ślimakom, co można by uznać za użyteczne w opanowanym przez te mięczaki ogrodzie, jednak szkodzi to kruchemu ekosystemowi. Poza tym ofiarą jadu mogą zostać także zwierzęta domowe, które są na niego wrażliwe. Na szczęście, żeby robaki mogły zaszkodzić człowiekowi, musiałby je zjeść – a najlepiej kilka sztuk, co wydaje się mało prawdopodobne.

robak młot (1).jpg
Oślizgły płaziniec może wzbudzać odrazę, jednak to jego jad jest największym problemem, fot. Scadgrad, CC BY-SA 4.0
Dał się oszukać weterynarzowi bez uprawnień. Wpadł w rozpacz, gdy obejrzał film z operacji swojego psa

Kiedy je utniesz, wyrasta im kolejna głowa. Tak właśnie się rozmnażają

Bipalium sp. to rodzaj płazińców, czyli robaków płaskich. Swoją łacińską nazwę zawdzięczają podobieństwu do kilofa, jednak zarówno w nomenklaturze angielskiej, jak i w potocznym nazewnictwie polskim przyrównuje się kształt ich głów do młotka. Ten inwazyjny bezkręgowiec występuje w wielu barwach i wzorach. Potrafi osiągnąć nawet 30-40 centymetrów długości.

Przerażającą cechą robaków-młotów jest to, że kiedy przecinasz je w jakimś miejscu, nie umierają. Zamiast tego, rośnie im nowa głowa i powstaje kolejny organizm. Wystarczy chwila na regenerację. 

robak młot.jpg
Robak-młot po przecięciu nie umiera. Z przeciętych części powstaje nowy organizm, fot. Eduard Solà, CC BY-SA 3.0

Robak-młot wywodzi się z Azji, ale dotarł już do Europy. Jest szkodnikiem ogrodu

Jak wiele innych płazińców, np. tasiemce, wirki czy przywry, robaki-młoty są pasożytami. Na szczęście mimo groźnego dla zwierząt jadu, zadowalają się mniejszymi zwierzętami. Chociaż możemy odetchnąć z ulgą, bo nie jesteśmy ich potencjalnymi gospodarzami, te inwazyjne płazińce mogę dokonać ogromnych szkód w ogrodzie. Ich głównym pokarmem są mięczaki – zjadają ślimaki, ale też pożyteczne dżdżownice. Jeśli rozpanoszą się u kogoś na podwórku, mogą negatywnie wpłynąć na żyzność gleby i jakość upraw.

Robak-młot jest coraz bliżej Polski. Chociaż wywodzi się z cieplejszych rejonów Azji, powoli opanowuje cały świat. Widywane są także w Europie. Pierwsze wzmianki o ich obecności we Francji pojawiły się w 2013 roku. Od tamtego czasu zanotowano tam ponad 100 przypadków płazińców Bipalium. W ocieplającym się klimacie i zglobalizowanym świecie to jedynie kwestia czasu, zanim te inwazyjne robaki dotrą do Polski.

Źródło: wydarzenia.interia.pl, rmf24.pl, wsieci24.pl

Wszyscy zostawili staruszka, mógł liczyć tylko na swojego psa. Pomaga mu nawet poruszać się na wózku
Staruszek z psem
Nie od dziś wiadomo, że psy niejednokrotnie zasłużyły sobie na miano najlepszego przyjaciela człowieka. Niektóre robią wszystko, żeby uratować życie swojemu opiekunowi, inne poświęcają się dla ludzi na służbie policyjnej lub asystują osobom niepełnosprawnym. Okazuje się, że niektóre czworonogi nie potrzebują wielu miesięcy specjalistycznych szkoleń, żeby być w stanie pomagać swoim starzejącym się właścicielom w stawieniu czoła codzienności. Pewien owczarek niemiecki o imieniu Magnus stał się doskonałym kompanem, który każdego dnia starał się, żeby jego człowiekowi dobrze się żyło.
Czytaj dalej
Był Gacek w Szczecinie, teraz Cząber w Przemyślu. Miasto chwali się kocim celebrytą, internauci bezlitośni
Rudy kocur
Na Podkarpaciu pojawiła się nowa atrakcja turystyczna w postaci… kota. To nie pierwsza tego typu historia w Polsce. Swojego kociego celebrytę, Gacka, miał już Szczecin. Teraz czas na Przemyśl. Na terenie tego miasta żyje rudy kocur o imieniu Cząber, który każdego dnia dużą ilość czasu spędza w samym centrum. Określono go mianem króla starówki i ogródków gastronomicznych. Czworonóg bez oporu korzysta ze swojej popularności i kiedy tylko jest ku temu okazja, robi wszystko, aby dostać kolejną turę głaskania lub dodatkową porcję kurczaka. Zwierzakiem pochwalili się nawet pracownicy prowadzący social media miasta Przemyśl. Jednak ich post nie spotkał się z pozytywnym odbiorem internautów. 
Czytaj dalej