Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Odrobaczanie psa: wszystko, co musisz wiedzieć
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:39

Odrobaczanie psa: wszystko, co musisz wiedzieć

Odrobaczanie psa: wszystko, co musisz wiedzieć
Pixabay.com

Odrobaczanie psa: konieczność i obowiązek

Nie bójmy się tego powiedzieć: psy miewają robaki, i to dość często. Nie jest to miła przypadłość. Pasożyty wewnętrzne – np. psia glista, przywra, tasiemiec, tęgoryjec, nicień, włosogłówka, kokcydia, lamblia – wywołują u psa szereg dolegliwości przewodu pokarmowego, a dla szczeniąt i psich seniorów mogą nawet stanowić zagrożenie życia. W dodatku niektórymi psimi robakami mogą także zarazić się ludzie. To tzw. zoonozy – choroby zakaźne, przenoszone przez psy.

Nic dziwnego, że odrobaczanie psa regularnie jest koniecznością i obowiązkiem każdego właściciela czworonoga.

Odrobaczanie psa: skąd biorą się pasożyty?

Pies najczęściej zaraża się robakami, nieświadomie połykając ich jajka, złożone w zanieczyszczonym pokarmie lub wodzie. Często też zdarza się, że zarażenie nastąpiło w wyniku połknięcia przez zwierzaka pchły, przenoszącej jajka tasiemca. Psy, które spędzają dużo czasu na dworze, mogą też zarazić się robakami po zjedzeniu mięsa upolowanych gryzoni, napotkanych ślimaków, czy też po zlizaniu jajek z roślin.

Niestety, staranne zachowywanie czystości otoczenia psa nie zawsze wystarcza, by zapobiec jego zarobaczeniu. Możliwe, że szczenię urodzi się już zarobaczone. To dlatego, że u wielu psów jajka robaków nie rozwijają się do postaci dorosłych larw lub też larwy hibernują w ich tkankach, nie atakując organizmu. Psy mogą więc być zarobaczone, ale zupełnie bezobjawowo. W organizmach ciężarnych suk zmienia się gospodarka hormonalna i ta zmiana często budzi larwy z hibernacji. Jeśli dostaną się do rozwijającego się płodu, szczenię będzie miało robaki już w chwili narodzin. Możliwe jest też zarażenie się robakami przez szczeniaka w czasie picia mleka zarażonej suki.

Odrobaczanie psa: objawy robaczycy

Psie robaki nie są miłe w żadnej postaci, ani jako jajka, ani w postaci larw, ani w fazie dojrzałej, ani na zdjęciu, ani tym bardziej w kupie Twojego psa.

Pies, który ma robaki, najczęściej sporo wymiotuje, może być apatyczny i niespokojny, zwłaszcza jeśli zarobaczenie jest poważne. W jego wymiotach i kale da się też często dostrzec fragmenty tasiemców, przypominające białawe łuski ziarenek ryżu. Czasem, jeśli psu, zwłaszcza szczenięciu, przytrafiło się zarażenie tasiemcem, zwierzę może odczuwać zwiększony apetyt, a jednocześnie tracić wagę – to pasożyt pozbawia pupila wartości odżywczych pobieranych z pokarmu. Szczeniak może też saneczkować, czyli szorować zadkiem po ziemi, a najchętniej po szorstkim dywanie, w reakcji na silne swędzenie odbytu, wywołane robaczycą.

Jeśli zarobaczenie jest silne i trwa przez dłuższy czas, może dawać dodatkowe objawy, w zależności od tego, jakie robaki zaatakowały który narząd. Przywry atakujące trzustkę i wątrobę mogą wywoływać niedokrwistość, chudnięcie, a nawet doprowadzić do żółtaczki. Szczenięta zmagające się z zarobaczeniem tasiemcami mogą przestać rosnąc i cierpieć z powodu niedrożności jelit, zablokowanych przez masę robaków. Młode pieski zarażone psią glistą czują ból i piszczą, mają wzdęte brzuchy, czasem kaszel, jeśli pasożyt zaatakuje drogi oddechowe.

Wszystkie powyższe objawy, oraz widoczne gołym okiem pchły, to sygnał, że należy bezzwłocznie pokazać psa weterynarzowi i przystąpić do odrobaczenia.

Pamięta jednak, że nawet brak objawów zarobaczenia nie jest dowodem na to, że pies nie ma robaków. Być pasożyty nie rozwinęły się jeszcze wystarczająco by w widoczny sposób zaszkodzić psu. Dlatego nawet psy bez objawów należy regularnie odrobaczać.

Odrobaczanie psa: kiedy odrobaczać szczeniaka?

Jeśli mamy w domu szczenięta, powinny zostać odrobaczone po raz pierwszy już w drugim tygodniu życia, i to wraz z matką, bo, jak wspomniano wyżej, suka może nieświadomie zarażać larwami robaków swoje dzieci.

Szczeniak powinien być odrobaczany co dwa tygodnie aż do odstawienia od matki. Jednocześnie musi przejść cykl szczepień. Szczepienie powinno być wykonywane tydzień po odrobaczeniu.

Kiedy skończy się cykl szczepień u szczeniaka, należy go odrobaczać mniej więcej co miesiąc, aż do czasu, gdy zwierzak skończy rok.

Dobrze jest ustalić z weterynarzem szczegółowy grafik szczepień i zabiegów odrobaczania szczeniaka w czasie jego pierwszej wizyty w przychodni.

Tagi: Polska