Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Wyłowili z oceanu tajemnicze czarne jaja. Naukowcy w miesiąc rozwiązali zagadkę, to może być przełom
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 04.02.2024 16:34

Wyłowili z oceanu tajemnicze czarne jaja. Naukowcy w miesiąc rozwiązali zagadkę, to może być przełom

Podwodne odkrycie
Podwodne odkrycie, źródło: pexels.com @Emiliano Arano, Royalsocietypublishing, aut. Keiichi Kakui, Aoi Tsuyuki

Oceaniczne głębiny wciąż kryją wiele tajemnic. Naukowcy badający dno Oceanu Spokojnego odkryli na głębokości ponad 6000 metrów tajemnicze obiekty. Czym są czarne jaja przyczepione do skał? Dopiero po szczegółowych analizach laboratoryjnych specjaliści z Uniwersytetu Hokkaido zdali sobie sprawę z tego, z czym mają do czynienia. To odkrycie na miarę naukowej sensacji.

Naukowcy badający dno oceanu dokonali zdumiewającego odkrycia

Natura wciąż zaskakuje swoją różnorodnością nawet najwybitniejszych naukowców. Specjaliści zajmujący się badaniem podwodnych gatunków jeszcze do niedawna byli przekonani, że życie toczące się na dużych głębokościach “zamiera”. Ekstremalne warunki, na które składają się między innymi niska temperatura i bardzo wysokie ciśnienie, sprawiają, że zdecydowana większość znanych nam gatunków nie jest w stanie przetrwać w głębinach. Oczywiście istnieją też takie stworzenia, które doskonale radzą sobie tam, gdzie człowiek nie przetrwałby chociażby kilku sekund.

W styczniu 2024 roku naukowcy z Japonii zajmujący się eksplorowaniem dna Oceanu Spokojnego znaleźli dziwne obiekty, które przypominały czarne jaja. Połyskujące w świetle kokony znajdowały się na głębokości ponad 6000 metrów.

Przez 6 dni pies był uwięziony na rwącej rzece. Wciąż odmawiano pomocy, w końcu walczyli o niego 16 godzin Zaginął pies. Skrył się w miejscu, do którego nie każdy ma wstęp. "Zabawiała go grupa młodych kobiet"

Znaleźli czarne jaja na głębokości ponad 6000 metrów

Specjaliści z Uniwersytetu Hokkaido postanowili dowiedzieć się czegoś nowego o dnach oceanicznych. Do badań wykorzystali zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV). Dzięki temu mogli bezpiecznie eksplorować miejsca, do których nie sposób dostać się bardziej tradycyjnymi sposobami. Nie spodziewali się jednak tego, że podczas zdalnie prowadzonej wyprawy odkryją nowy gatunek.

Ku zaskoczeniu ekspertów, pojazd podwodny, będąc na głębokości ponad 6000 metrów, natknął się na niewielkie, czarne obiekty, wyglądające jak jaja. To niezwykłe znalezisko, ponieważ do tej pory specjaliści badający głębiny oceaniczne nie natknęli się na podobne dowody świadczące o tym, że w tej tajemniczej, podwodnej krainie są w stanie rozmnażać się jakiekolwiek zwierzęta. 

Jaja były przyczepione do skały, część z nich była zniszczona, jednak kilka stwarzało wrażenie nieuszkodzonych. Naukowcy przekazali znaleziony materiał do badań z nadzieją na to, że uda się ustalić, czym on dokładnie jest. Przełomowego odkrycia dokonali Keiichi Kakui i Aoi Tsuyuki.

Płazińce na dnie oceanu. To gatunek nieznany nauce

W kilku jajach znaleziono rozwijające się płazińce, otoczone mlecznym płynem. To prymitywny typ zwierząt, na które można natknąć się w wielu miejscach na świecie, jednak nigdy wcześniej nie potwierdzono, by mogły one występować w tak ekstremalnych warunkach, jakim jest dno oceaniczne. Przed tym odkryciem płazińce zamieszkujące ocean znajdowano na głębokości 3232 metrów. Stan rozwoju płazińców oraz położenie jaj wskazują na to, że zostały one złożone w miejscu ich odnalezienia, dlatego naukowcy powątpiewają, by opadły one samoistnie na dno.

Znalezione stworzenia są prawdopodobnie blisko spokrewnione z dobrze znanymi gatunkami należącymi do typu platyhelminth, zamieszkującymi znacznie płytsze wody. To jeden z dowodów świadczących o tym, że na Ziemi wciąż istnieją jeszcze nieznane nam nisze środowiskowe, gdzie występuje wiele gatunków zwierząt, których nie potrafimy sobie wyobrazić

pexels-pawel-kalisinski-1076758.jpg
Wiele zwierząt żyjących w oceanach wygląda, jakby pochodziły z innej planety, źródło: pexels,com @Pawel Kalisinski

Źródło: dziendobry.tvn.pl