Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Kamera nagrała, co kałamarnica trzyma w mackach. Film prosto z głębin zdumiewa
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 06.07.2024 07:01

Kamera nagrała, co kałamarnica trzyma w mackach. Film prosto z głębin zdumiewa

kałamarnica
fot. YouTube/ MBARI

Na głębokościach, gdzie człowiek już nie ma dostępu, naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia. Specjalistyczne kamery uchwyciły scenę, która zdumiewa swoją rzadkością i pięknem. Kałamarnica przenosiła w mackach bardzo cenną rzecz. Badacze ujawniają, co można znaleźć w oceanicznych otchłaniach.

W głębinach kryją się tajemnicze stworzenia

Głębiny oceanu to najmniej zbadane miejsca na Ziemi. Mroczne i zimne otchłanie skrywają niezliczone tajemnice. W takich warunkach żyją niezwykłe stworzenia, przystosowane do ekstremalnych warunków. Niedawno, dzięki zaawansowanej technologii, udało się uchwycić unikalny moment z życia kałamarnicy głębinowej.

Kałamarnice są jednymi z najbardziej fascynujących mieszkańców oceanów. Ich zdolności adaptacyjne, złożone zachowania i zwinność czynią je obiektami zainteresowania naukowców i miłośników przyrody. Nagranie, które zarejestrowano, pokazuje osobnika obejmującego coś swoimi mackami. To widok, który zapiera dech w piersiach i dostarcza cennych informacji na temat życia tych tajemniczych stworzeń.

kałamarnica
fot. canva/ David_Slater
Kot zaczął wymiotować i tracić siły. Prześwietlenie ukazało przerażającą prawdę Trzy niedźwiadki po jednej stronie bramy, matka po drugiej. Takie sceny w Zakopanem

Niezwykłe nagranie kałamarnicy

Na wideo zarejestrowanym u wybrzeży Meksyku na głębokości 2566 metrów możemy zobaczyć, jak kałamarnica przemierza mroczne otchłanie oceanu, trzymając coś w mackach. Badacze odkryli, że nagranym osobnikiem jest samica nieznanego dotąd gatunku, która obejmuje swoje potomstwo. To zdarzenie uwiecznione tylko i wyłącznie dzięki specjalistycznym maszynom dostarczyło naukowcom kolejnych dowodów na istnienie życia w tak ekstremalnych warunkach.

Kałamarnice, wbrew pozorom, wykazują złożone zachowania opiekuńcze. Samice wielu gatunków pilnują swoich jaj, chroniąc je przed drapieżnikami i zapewniając im odpowiednie warunki do rozwoju. Żyjące zwykle na mniejszych głębokościach osobniki składają około 3 tys. jajeczek. Jednak tylko kilkunastu z nich udaje się przetrwać i osiągnąć dorosłość. Widok głowonoga niosącego w mackach swoje potomstwo jest rzadkością, który pozwala lepiej zrozumieć, jak te dzikie zwierzęta funkcjonują w surowym środowisku głębin.

Dlaczego kałamarnice mają niebieską krew?

Kałamarnice są mistrzami adaptacji. Potrafią zmieniać kolor, aby kamuflować się przed drapieżnikami, a także porozumiewać się za pomocą świetlnych sygnałów. Ich macki są nie tylko narzędziem do chwytania ofiar, ale również precyzyjnymi instrumentami do manipulowania obiektami. Zwierzęta te posiadają wiele fascynujących cech. Na przykład, niektóre gatunki mogą osiągać ogromne rozmiary, jak kałamarnica olbrzymia, która może dorastać nawet do 13 metrów długości. 

kałamarnica
fot. canva/ Francesco Ricciardi

Mają również trzy serca – jedno pompuje krew do całego ciała, a pozostałe dwa do skrzeli. Ich krew zawiera hemocyjaninę, która jest bogata w miedź i nadaje jej niebieski kolor. Białko to jest bardziej efektywne w wiązaniu i przenoszeniu tlenu w warunkach niskiej temperatury i niskiego stężenia tlenu, co jest typowe dla głębin oceanicznych. Dzięki temu kałamarnice mogą osiągać niemożliwe dla ludzi głębokości.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?