Swiatzwierzat.pl
Miauczący kot

unsplash/Loan

Dlaczego kot miauczy w nocy? Odpowiedź nie jest wcale oczywista

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Życie z mruczkiem nie zawsze jest usłane różami. Większość opiekunów mruczków wie, że ich podopieczni uwielbiają późnymi porami urządzać koncerty, przyprawiając wszystkich domowników o wory pod oczami z niewyspania. Warto jednak zastanowić się, co jest powodem uciążliwego zachowania kota i czy możemy mu jakoś pomóc.

Każdy kot jest inny, jednak wszystkich przedstawicieli tego gatunku łączy pewna wspólna cecha - w przeciwieństwie do ludzi są zwierzętami nocnymi. To z pewnością zła nowina dla wszystkich osób o płytkim śnie, które marzą, by nocą nic ani nikt nie zakłócał ich odpoczynku.

Dlaczego kot lamentuje w nocy?

Miauczenie jest podstawową formą komunikacji z otoczeniem - pomaga w wyrażaniu emocji i umożliwia porozumiewanie się z innymi osobnikami. Jednakże bardzo często właściciele mruczków nie rozumieją ukrytych intencji ich podopiecznych.

Osoby, które nie mają dużego doświadczenia w opiece nad kotami zazwyczaj patrzą na zwierzę z dezorientacją, próbując ustalić, co ich futrzak próbuje im przekazać. Problem jeszcze bardziej komplikuje się nocą, gdy zwierzaki zaczynają "budzić się do życia"

Co zatem zwierzaki próbują nam powiedzieć po zmierzchu? Czy oczekują, że będziemy się z nimi bawić? Może nie są gotowe na samodzielność i wołają nas niczym wystraszone dzieci mamę? A może za kocie koncerty odpowiada ruja u kotek?

Eksperci przekonują, że nie istnieje jeden jedyny konkretny powód, dla którego koty miauczą w nocy. Okazuje się, że nawet mistrzowie dedukcji mogą mieć problem z przetłumaczenia kociego języka na nasz.

Przyczyny mogą być różne, dlatego każdy właściciel powinien nauczyć się odróżniać, kiedy w grę wchodzi zwykła nuda, a kiedy wołanie o pomoc. Wśród najczęstszych przyczyn miauczenia nocą wyróżnia się:

  • Nudę

  • Głód

  • Stres

  • Przyzwyczajenie

  • Chorobę lub ból

  • Wahania hormonalne

  • Samotność

Zdjęcie ilustracyjne: york

Marek Sz. usłyszał wyrok za znęcanie się nad psem. Zwierzę trzeba było uśpić

CZYTAJ DALEJ

Problemem może być lęk

Nocą dorosłym kotom może szczególnie doskwierać brak towarzystwa i poczucie osamotnienia, dlatego uciążliwe miauczenie jest nie tylko próbą zawołania człowieka, ale także dania upustu nagromadzonym emocjom i rozładowania stresu.

Jest to jeden z wyraźnym sygnałów na to, że zwierzę jest nadmiernie przywiązane i uzależnione od swojego opiekuna. Jeśli mruczek wyraźnie czuje się nieswojo, gdy domownicy kładą się do łóżek i w efekcie budzi wszystkich w nocy, to w tej sytuacji należy zwrócić się po radę do behawiorysty. Niewykluczone, że Twój kot cierpi na zaburzenie zwane lękiem separacyjnym.

Lęk separacyjny objawia się w sytuacjach, gdy zwierzę, najczęściej adoptowane lub po przejściach, jest odizolowane od właściciela, co w konsekwencji może wywołać u niego atak paniki. Warto nadmienić, że lęk separacyjny u zwierząt wymaga specjalistycznego leczenia, a nieleczony może prowadzić do nasilających się problemów behawioralnych, ale także niekorzystnie odbić się na zdrowiu pupila.

Oczywiście miauczenie nocą może świadczyć też o innej chorobie lub odczuwanym bólu, dlatego jeśli problem nie mija wskazana jest wizyta u weterynarza.

A może chodzi o kocią miłość?

W okresie wiosennym donośne miauczenie kotów dorosłych i niekastrowanych nie powinno nas przesadnie dziwić. Marzec nie bez powodu jest nazywany miesiącem kotów, ponieważ to właśnie wtedy rozpoczyna się okres godowy tych zwierząt.

Kotki w rui, próbując zawołać potencjalnych adoratorów, mogą nocami urządzać głośne koncerty. W odpowiedzi kocury mogą dawać upust nagromadzonej frustracji, doprowadzając swoich opiekunów (oraz sąsiadów) do białej gorączki. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest sterylizacja bądź kastracja!

Pamiętajmy, że większość, o ile nie każdy, problem behawioralny u zwierząt jest możliwy do rozwiązania. Do osiągnięcia efektów potrzebna jest jednak ciężka praca, wytrwałość, motywacja i duże pokłady wyrozumiałości.

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Jak koty zachowują się przed śmiercią?

Czytaj więcej >

Koty

TOP 5 najbardziej uczuciowych ras kotów. To urodzone pieszczochy

Czytaj więcej >

Koty

Puma: największy z małych kotów

Czytaj więcej >

Koty

Powstała aplikacja do odczytywania kocich grymasów. Robi istną furorę

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty śnią tak samo jak my?

Czytaj więcej >
unsplash/
Anton Lochov

Koty

Czy Twój kot ma zimne łapki? Sprawdź, czy coś mu dolega

Czytaj więcej >