Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Już wkrótce ich nie zobaczysz. Ostatnie niedźwiedzie polarne żegnają się z Polską. Znamy powód
fot. facebook/Warszawskie Zoo

Już wkrótce ich nie zobaczysz. Ostatnie niedźwiedzie polarne żegnają się z Polską. Znamy powód

11 maja 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Niedźwiedzie polarne to zwierzęta nierozerwalnie związane z Biegunem Północnym. Nie trzeba jednak pokonywać blisko 14 tysięcy kilometrów, by ujrzeć “białe misie” na własne oczy. Chętnym zalecamy pośpiech, bo już niebawem Gregory i Aleut opuszczą Polskę. Ostatni przedstawiciele tego gatunku w naszym kraju ruszają w zagraniczną podróż. To przykra wiadomość dla wielbicieli niedźwiedzi z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.

"Białe misie" ruszają w świat. Tych zwierząt wkrótce już nie zobaczysz w warszawskim zoo

Niedźwiedź polarny to król drapieżników z mroźnej Północy, a zarazem zwierzę niezwykłe pod wieloma względami. Na wolności występuje wyłącznie na obszarze Ziemi otaczającym Biegun Północny, mimo iż pod pewnymi względami Arktyka i Antarktyda są podobnymi siedliskami. Chociaż niedźwiedź polarny znajduje się na samym szczycie łańcucha pokarmowego, to badania sugerują, że gatunkowi grozi wyginięcie — i będzie to śmierć głodowa.

Niedźwiedzie polarne są wszystkożercami, ale gustują przede wszystkim w surowym mięsie. Zanikanie naturalnego terenu polowań tych zwierząt na skutek globalnego ocieplenia powoduje, że niedźwiedzie polarne mają problemy ze zdobyciem pokarmu. Żeby przeżyć i nie stracić zbyt wiele masy, muszą spożywać bogate w tłuszcze foki. Jednakże w obliczu topnienia arktycznego lodu morskiego drapieżniki są zmuszone do wycofania się w głąb lądu i poszukiwania innego źródła pożywienia . Zjadają padłe ptaki, karibu oraz trawy i wodorosty, a także coraz częściej szukają pokarmu wokół ludzkich siedzib.

Niepokojące wieści o populacji niedźwiedzi polarnych zmuszają naukowców do szukania nowych rozwiązań pod kątem prowadzonych w ogrodach zoologicznych programów hodowlanych. Decyzja podjęta przez koordynatora gatunku w ramach działań Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów - EAZA sprawiła, że Polacy już niebawem pożegnają się z ostatnimi przedstawicielami niedźwiedzi polarnych w naszym kraju.

Wystarczy uchylone okno. Kociarze nagminnie popełniają ten błąd, skutki mogą być opłakane
Podczas zaćmienia przyszło na świat wyjątkowe cielę. Niesamowite, co ma na czole

Niedźwiedzie polarne z warszawskiego zoo opuszczają Polskę

To ostatni moment, aby pożegnać się z Gregorym i Aleutem, niedźwiedziami polarnymi, które przez lata zamieszkiwały wybieg na terenie stołecznego zoo. To bracia bliźniacy, którzy przyszli na świat 2 grudnia 2010 roku w Norymberdze, gdzie przebywały przez ponad 2 lata. Przeprowadzka do Warszawy nastała 17 kwietnia 2013 roku, a fakt ten wzbudził wielkie zainteresowanie wśród Polaków.

Już w przyszłym tygodniu drapieżniki opuszczą warszawską Pragę i ruszą do swojego nowego domu w czeskiej Pradze. Decyzja koordynatora gatunku o relokacji bliźniąt jest nieprzypadkowa i ma ścisły związek z planem programem rozmnażania gatunku, w ramach której planowane jest wyswatanie niedźwiedzich kawalerów. Czeskie zoo posiada specjalny kompleks przeznaczony do hodowli tego gatunku, a doświadczeni opiekunowie obiecują dołożyć wszelkich starań, by Gregory’emu i Aleutowi żyło się tam jak najlepiej.

Domyślamy się, że ta wiadomość może zasmucić miłośników polarnych braci, nam też nie jest łatwo - poinformowali pracownicy stołecznego zoo.

Ostatnie pożegnanie z niedźwiedziami polarnymi. Pracownicy zapraszają na specjalne wydarzenie

Osobom, które chcą po raz ostatni zobaczyć niedźwiedzie polarne przed wyjazdem do Czech, zostało bardzo mało czasu. Już w najbliższy poniedziałek, 13 maja, o godz. 10:00 odbędzie się oficjalne pożegnanie Gregora i Aleuta.

Czekamy na Was przy Alei Głównej, nieopodal wybiegu fok. Będziecie mogli spotkać się z dyrektorem Warszawskiego ZOO – dr. Andrzejem G. Kruszewiczem, a także z opiekunami niedźwiedzi - Kasią i Maćkiem, którzy przez ostatnie 11 lat dbali o nasze miśki - informuje warszawska placówka.

Od 11 do 13 maja można także przynieść zdjęcia i laurki, które zostało wysłane wraz z niedźwiedziami do Pragi. Podarunki dla Gregora i Aleuta można pozostawić w wiklinowym koszu, przy wejściu do Warszawskiego ZOO od ul. Ratuszowej.

Warto podkreślić, że niedźwiedzie polarne już wcześniej przebywały w polskich ogrodach zoologicznych. Pierwsze osobniki pojawiły się na warszawskim wybiegu w 1949 roku i w połowie lat 70. doczekały się potomstwa. Przerwa w hodowli zagrożonego wyginięciem gatunku w Polsce nastała wraz ze śmiercią samicy o imieniu Tuya, która odeszła 24 września 2009 roku we wrocławskiej placówce.

Źródło: bearproject.pl

U ocalonej kotki uwagę przyciągają przednie łapy. Mówią wiele o jej przeszłości
Dwukrotnie próbowali oddać starego psa do schroniska. Bulwersujące, co zrobili za trzecim razem
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy