Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Jaka będzie wiosna w Polsce? Odpowiedzi szukajmy u bocianów, "To będzie dziwny sezon"
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 16.03.2023 16:44

Jaka będzie wiosna w Polsce? Odpowiedzi szukajmy u bocianów, "To będzie dziwny sezon"

None
pixabay/Alexas_Fotos

W związku z tym, że temperatura za oknem wzrasta z dnia na dzień, w głowach wszystkich ciepłolubnych pojawia się kluczowe pytanie: jaka będzie wiosna w tym roku? Okazuje się, że chcąc poznać odpowiedź na tę nurtująca kwestię, wystarczy tylko poobserwować bociany. Niestety nie mamy dobrych wieści w tej sprawie.

Eksperci zajmujący się monitorowaniem bocianów z nadajnikami, mówią wprost: “To będzie dziwna wiosna”. Choć w niektórych miejscach w Polsce pojawiają się już pierwsze ptaki z tego gatunku, nie ma pewności, że to osobniki, które zimę spędziły w ciepłych krajach. Ich podróż stamtąd wyjątkowo się przeciąga.

Bociany zwiastują wiosnę? Nie zawsze

Od najmłodszych lat uczymy się, że jednym ze zwiastunów wiosny w Polsce są wracające z ciepłych krajów, w których spędziły zimę, bociany. W związku z tym nie ma się co dziwić, że wiele osób na widok tego charakterystycznego ptaka z długim dziobem i nogami przepełnia się nadzieją, że tuż za horyzontem pojawiają się coraz cieplejsze dni. 

Niestety okazuje się, że coraz więcej tych ptaków zostaje w naszym kraju na zimę. Co za tym idzie, ujrzenie go wcale nie musi świadczyć o nadciągającej wiośnie. 

- Coraz częściej bowiem się zdarza, że bociany zimują w Polsce, są przetrzymywane w azylach dla osłabionych ptaków, a nawet przez gospodarzy na wsiach - mówi prof. Piotr Tryjanowski, badacz bocianów z Katedry Zoologi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Aby mieć pewność, z jakim bocianem mamy do czynienia, najlepiej zerknąć czy posiada obrączkę. Jedne z nich są tradycyjne, inne natomiast wyposażone w nadajnik GPS, który pozwala śledzić jego ruchy.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

W tym roku bociany nie spieszą się z przylotem do Polski

Dzięki wspomnianym nadajnikom GPS ich badacze bez problemu są w stanie określić ich aktualną lokalizację. Niestety w tym roku nie mają dobrych wieści dla wszystkich zniecierpliwionych na oczekiwaniu wiosny. Większość z nich znajduje się jeszcze w Afryce, a pokonanie tego kontynentu i przylot do Europy zajmuje im dobre kilka tygodni.

- Cóż, należy uzbroić się w cierpliwość, ale sądząc po tym, jak ptaki zachowują się w Afryce, to będzie to dziwny sezon - mówi profesor Tryjanowski.

Ekspert wyjawia również, że może zdarzyć się, iż w tym roku nie zdążą pojawić się w Polsce przed 19 marca, kiedy to obchodzi się święto św. Józefa i wypatruje charakterystycznych ptaków w gniazdach, ani na pierwszy dzień wiosny, który wypada 21 marca.

Bociany
pixabay/MabelAmber
 

Według niektórych bociany przynoszą pecha

Choć większość Polaków twierdzi, że bociany to szczęśliwa wróżba, niektórzy uważają wręcz odwrotnie. Jednak dotyczy to jednej wyjątkowej sytuacji, a mianowicie, gdy widzimy go czyszczącego swoje pióra. Nastroszony, dbający o higienę ptak w swoim gnieździe może przynieść pecha osobie, która go dostrzeże. To znak, że w najbliższej przyszłości może wydarzyć się coś niedobrego w naszym życiu.

Jednak pozostajemy przy przepowiedni, że przybycie bocianów wraz z wiosną to szczęśliwy czas i zwiastun dobra. Pozostaje tylko wyglądać, kiedy kojarzące się z naszym krajem ptaki dotrą do Polski wraz z promieniami słońca i cieplejszą temperaturą. Oby jak najszybciej!

 

źródło: kobieta.pl; gloswielkopolski.pl

Tagi: Ptaki Polska
Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich
Will Atherton to behawiorysta i trener psów z Wielkiej Brytanii, który swoimi doświadczeniami z czworonogami i wiedzą, jaką udało mu się zgromadzić przez lata, chętnie dzieli się z internautami za pośrednictwem swojego TikToka. Tym razem ekspert zdradził, jakie rasy psów uważa za najwierniejsze. Te zwierzaki dla swoich opiekunów byłyby w stanie zrobić niemal wszystko.Znany psi trener Will Atherton postanowił pomóc przyszłym właścicielom czworonogów. W krótkim materiale na TikToku wyjawił, na jakie rasy należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zyskać wiernego i lojalnego stróża rodziny.
Czytaj dalej
Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać
Pewna Amerykanka przygarnęła z ulicy małego kota o czarnym umaszczeniu. Wtedy była przekonana, że urocza kulka wyrośnie na pięknego mruczka z nieco dłuższym futerkiem, jednak po upływie kilku tygodni z jej podopiecznym zaczęło dziać się coś dziwnego. W życiu by się nie spodziewała, że pyszczek zwierzęcia zmieni się nie do poznania.Kobieta o imieniu Erin przygarnęła swojego pupila, kiedy miał zaledwie osiem tygodni. Mruczek wyszedł z krzaków nieopodal domu jej byłego chłopaka, a ona od razu wiedziała, że to nie przypadek. Tak między nią a zwierzakiem narodziła się miłość od pierwszego wejrzenia.
Czytaj dalej