Swiatzwierzat.pl

pixabay/Alexas_Fotos

Jaka będzie wiosna w Polsce? Odpowiedzi szukajmy u bocianów, "To będzie dziwny sezon"

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W związku z tym, że temperatura za oknem wzrasta z dnia na dzień, w głowach wszystkich ciepłolubnych pojawia się kluczowe pytanie: jaka będzie wiosna w tym roku? Okazuje się, że chcąc poznać odpowiedź na tę nurtująca kwestię, wystarczy tylko poobserwować bociany. Niestety nie mamy dobrych wieści w tej sprawie.

Eksperci zajmujący się monitorowaniem bocianów z nadajnikami, mówią wprost: “To będzie dziwna wiosna”. Choć w niektórych miejscach w Polsce pojawiają się już pierwsze ptaki z tego gatunku, nie ma pewności, że to osobniki, które zimę spędziły w ciepłych krajach. Ich podróż stamtąd wyjątkowo się przeciąga.

Bociany zwiastują wiosnę? Nie zawsze

Od najmłodszych lat uczymy się, że jednym ze zwiastunów wiosny w Polsce są wracające z ciepłych krajów, w których spędziły zimę, bociany. W związku z tym nie ma się co dziwić, że wiele osób na widok tego charakterystycznego ptaka z długim dziobem i nogami przepełnia się nadzieją, że tuż za horyzontem pojawiają się coraz cieplejsze dni. 

Niestety okazuje się, że coraz więcej tych ptaków zostaje w naszym kraju na zimę. Co za tym idzie, ujrzenie go wcale nie musi świadczyć o nadciągającej wiośnie. 

- Coraz częściej bowiem się zdarza, że bociany zimują w Polsce, są przetrzymywane w azylach dla osłabionych ptaków, a nawet przez gospodarzy na wsiach - mówi prof. Piotr Tryjanowski, badacz bocianów z Katedry Zoologi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Aby mieć pewność, z jakim bocianem mamy do czynienia, najlepiej zerknąć czy posiada obrączkę. Jedne z nich są tradycyjne, inne natomiast wyposażone w nadajnik GPS, który pozwala śledzić jego ruchy.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

W tym roku bociany nie spieszą się z przylotem do Polski

Dzięki wspomnianym nadajnikom GPS ich badacze bez problemu są w stanie określić ich aktualną lokalizację. Niestety w tym roku nie mają dobrych wieści dla wszystkich zniecierpliwionych na oczekiwaniu wiosny. Większość z nich znajduje się jeszcze w Afryce, a pokonanie tego kontynentu i przylot do Europy zajmuje im dobre kilka tygodni.

- Cóż, należy uzbroić się w cierpliwość, ale sądząc po tym, jak ptaki zachowują się w Afryce, to będzie to dziwny sezon - mówi profesor Tryjanowski.

Ekspert wyjawia również, że może zdarzyć się, iż w tym roku nie zdążą pojawić się w Polsce przed 19 marca, kiedy to obchodzi się święto św. Józefa i wypatruje charakterystycznych ptaków w gniazdach, ani na pierwszy dzień wiosny, który wypada 21 marca.

Bociany
pixabay/MabelAmber

Według niektórych bociany przynoszą pecha

Choć większość Polaków twierdzi, że bociany to szczęśliwa wróżba, niektórzy uważają wręcz odwrotnie. Jednak dotyczy to jednej wyjątkowej sytuacji, a mianowicie, gdy widzimy go czyszczącego swoje pióra. Nastroszony, dbający o higienę ptak w swoim gnieździe może przynieść pecha osobie, która go dostrzeże. To znak, że w najbliższej przyszłości może wydarzyć się coś niedobrego w naszym życiu.

Jednak pozostajemy przy przepowiedni, że przybycie bocianów wraz z wiosną to szczęśliwy czas i zwiastun dobra. Pozostaje tylko wyglądać, kiedy kojarzące się z naszym krajem ptaki dotrą do Polski wraz z promieniami słońca i cieplejszą temperaturą. Oby jak najszybciej!

 

źródło: kobieta.pl; gloswielkopolski.pl

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

CZYTAJ DALEJ
 Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Król polskich lasów dał się "złapać" w fotopułapkę. Taki okaz to prawdziwa rzadkość
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Młody biały tygrys wyrzucony na śmietnik. Istnieje obawa, że jest sparaliżowany
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rybak miał trudności z oddychaniem, prawie się udusił. Lekarz usunął żywe zwierzę z jego przełyku
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Inwazyjny gatunek żółwia schwytany pod Warszawą. "Może nawet odgryźć ludzką rękę w nadgarstku"
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Świat poruszony zdjęciami ostatniego nosorożca. Czy tego gatunku nie da się już ocalić?
Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

O mały włos, a trafiłby do ubojni. Dzięki nietypowemu wzorowi na futrze, cielę dostało drugą szansę
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]