Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jeleń nie miał szans, zginął w jednej chwili. Czy można było uniknąć tragedii?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:57

Jeleń nie miał szans, zginął w jednej chwili. Czy można było uniknąć tragedii?

kraksa
PSP w Nowym Sączu

Wszystko wydarzyło się w ciągu sekundy. Kierowca mercedesa prowadził auto drogą w okolicy Podegrodzia. Było już po 22:00, ale nadal jasno. Widoczność była dobra. Niestety, nic nie mogło przygotować mężczyzny na to, co stało się po chwili.

Na drogę tuż przed rozpędzonym samochodem wypadł jeleń. Kierowca nie był w stanie nic zrobić. Odczuł silne uderzenie, usłyszał szczęk giętej blachy. Po chwili było po wszystkim. Na drodze stał zniszczony mercedes, a kawałek przed nim leżał martwy jeleń.

Człowiek przeżył, jeleń nie

Kierowcy mercedesa nic się nie stało, choć na zdjęciach zamieszczonych przez oddział Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu widać, jak poważnym uszkodzeniom uległ jego pojazd. Niestety, jeleń zginał na miejscu.

Zwierzę nie miało szans w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem. Każdego roku na polskich drogach dochodzi do wielu podobnych wypadków. Zwierzęta giną pod kołami aut. Czasem winę ponosi człowiek, który zagapił się nie zauważył, że coś wybiegło na drogę przed nim.

Nie dało się zapobiec zderzeniu

Czasem tragedii - tak jak w tym wypadku - nie da się zapobiec. Jeleń niemal wskoczył na maskę mercedesa i człowiek nie mógł w żaden sposób złagodzić siły uderzeniowej pojazdu. Nie miał czasu na reakcję.

Na miejscu wypadku szybko zjawili się strażacy, którzy udzielili pomocy kierowcy auta i ściągnęli pojazd z drogi. Przenieśli też na pobocze ciało jelenia, który tragicznie rozstał się z życiem.

Czemu jeleń dał się zabić?

Czasem trudno zrozumieć, dlaczego zwierzęta wpadają pod koła samochodów. Czy nie powinny bać się drogi i hałasu silnika?

Niektóre zwierzęta są młode i nie mają jeszcze doświadczenia w kontaktach z ludźmi i tworzonymi przez nie strukturami. Gina pod kołami aut, bo jeszcze się nie nauczyły, że asfaltu trzeba unikać. Czasem padlinożercy padają ofiarą własnej pazerności, gdy żerują na ciałach wcześniej potrąconych zwierząt i sami giną pod kołami.

Jelenie w czasie swoich wędrówek zapędzają się czasem na tereny zamieszkałe przez ludzi. gdy wpadną w panikę, tracą zdrowy rozsądek i rzucają się do panicznej ucieczki. Często wtedy wpadają pod koła samochodów.

Człowiek także ponosi winę w takich przypadkach. Wdziera się coraz głębiej na tereny, na których żerują i migrują dzikie zwierzęta. Wypierani z naturalnego środowiska mieszkańcy lasów siłą rzeczy coraz częściej stają się ofiarami wypadków drogowych.

Pozostaje nam zalecić kierowcom szczególną ostrożność. Jak widać na zdjęciach zamieszczonych przez PSP w Nowym Sączu, kraksa z jeleniem może być bardzo groźna i kompletnie zniszczyć samochód.

Źródło: Super Express Tarnów

jeleń
jelen

Jeleń to piękne zwierzę. Śmierć na drodze nie powinna być jego udziałem. Źródło: pixabay.com.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!