Swiatzwierzat.pl

Straż Miejska w Mosinie

Poszła na spacer do lasu i znalazła plastikowe pudełko. W środku kryło się 21 ptaszników

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Strażnicy miejscy w Mosinie otrzymali nietypowe zgłoszenie od zaniepokojonej spacerowiczki. Jak wynikało z relacji kobiety, podczas przechadzki leśnymi szlakami natrafiła ona na plastikowe pudełko o tajemniczej zawartości. Nieświadoma kryjącego się w środku zagrożenia, postanowiła je otworzyć. Szybko zrozumiała, że popełniła fatalny błąd.

Do zdarzenia doszło w środę, 2 czerwca około godziny 20 w okolicach "Czerwonki" w Mosinie (woj. wielkopolskie). Na miejsce został wysłany patrol Straży Miejskiej.

Ktoś porzucił w lesie 21 ptaszników

Z komunikatu zamieszczonego na stronie lokalnych służb wynikało, że kobieta odkryła porzucony pojemnik z pająkami. Było to 21 okazów ptaszników.

Po konsultacji z ekspertami z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ustalono, że zwierzęta są prawdopodobnie jadowite. Strażnicy zebrali i zabezpieczyli plastikowe pojemniki, a pająki zostały przekazane pod opiekę hodowcy.

Z uwagi na porzucenie zwierząt, co stanowi przestępstwo, zawiadomiono Policję.

Niektóre z pojemników posiadały naklejone karteczki z nazwami pisane odręcznym pismem. Może to przyczynić się to do ustalenia sprawcy i jak zaznaczyli strażnicy - pozwoli wyciągnąć konsekwencje za ten niechlubny występek.

Czy ptaszniki stanowią zagrożenie dla człowieka?

Ptaszniki należą do grupy prymitywnych pająków, które nierzadko hodowane są w domach przez miłośników tych zwierząt. Najmniejsze okazy mają 3 cm wielkości, natomiast największe dochodzą nawet do 30 cm. 

Chociaż jednych napawają lękiem, czy wstrętem, w Polsce i na świecie istnieje pokaźne grono wielbicieli tych owadów. Jednakże, przed zakupem pająka warto pamiętać, że niektóre gatunki ptaszników mogą stanowić duże zagrożenie dla innych zwierząt domowych, a nawet ludzi.

Wszystkie pająki są jadowite, aczkolwiek jad tylko niektórych ptaszników może wyrządzić krzywdę innym stworzeniom. Ukąszenie gatunków azjatyckich czy afrykańskich może spowodować najgorsze skutki.

Skutkiem wstrzyknięcia jadu przez ptasznika jest oczywiście intensywny ból i opuchlizna. Może jednak dojść do przyspieszonej akcji serca, potliwości, gorączki, skurczy mieści, wymiotów, a nawet utraty świadomości. W przypadku jednego z najbardziej jadowitych ptaszników, zwanych atraksami, ukąszenie może okazać się śmiertelne. Na szczęście od 1979 r. istnieje skuteczne antidotum.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami.

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >

Pozostałe

Japończyk spełnił marzenie swojego życia. Wydał krocie, żeby zamienić się w wilka
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]