Swiatzwierzat.pl > Psy > Jedni je kochają, innych przerażają. Po brutalnych atakach chcą zakazać tej rasy, "śmiertelne zagrożenie"
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 12.09.2023 15:38

Jedni je kochają, innych przerażają. Po brutalnych atakach chcą zakazać tej rasy, "śmiertelne zagrożenie"

American bully XL
American bully XL, źródło: wikipedia/Juan. botti, CC BY-SA 3.0

W związku z tragiczną sytuacją, która wydarzyła się kilka dni temu, wiele wskazuje na to, że hodowla niektórych ras psów może wkrótce podlegać penalizacji. To skutek kolejnego ataku psa rasy american bully XL. Tym razem agresywne zwierzę pogryzło 11-letnią dziewczynkę, a następnie dwóch dorosłych mężczyzn usiłujących jej pomóc. Wszystkie ofiary trafiły do szpitala. Minister spraw wewnętrznych kraju zapowiedziała walkę o zdelegalizowanie rasy odpowiadającej za większość śmiertelnych pogryzień w Wielkiej Brytanii.

Wykaz ras psów uznawanych za agresywne

FCI podaje, że obecnie istnieje około 340 różnych ras psów. Większość z nich jest ogólnodostępna dla każdego, kto jest zainteresowany posiadaniem pupila o konkretnych cechach wyglądu i charakteru, jednak w przypadku odmian oficjalnie uważanych za niebezpieczne sprawa się komplikuje. Każdy, kto zastanawia się nad posiadaniem psa należącego do rasy powszechnie uznawanej za agresywną, przed zakupem czworonoga musi uzyskać zezwolenie na posiadanie takiego zwierzęcia. Sprawę tą można załatwić w urzędzie miasta lub gminy oraz w urzędach miast na prawach powiatu. Procedury te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

Żeby uzyskać zezwolenie, trzeba przekonać organy państwowe, że jest się w stanie zapewnić psu warunki gwarantujące bezpieczeństwo zwierząt oraz ludzi.

W Polsce za agresywne rasy psów uznawane są:

 • rottweiler
 • akbash dog
 • tosa inu
 • pies kanaryjski
 • dog argentyński
 • amerykański pit bull terrier
 • owczarek kaukaski
 • pies z Majorki
 • moskiewski stróżujący
 • buldog amerykański
 • anatolian karabash

Niewykluczone, że niebawem na powyższą listę trafi również american bully XL. Przedstawiciele tej odmiany nie cieszą się sympatią społeczeństwa ze względu na wyraźny wzrost liczby ataków dokonywanych przez psy tejże rasy. Według danych policyjnych, w 2022 roku w Anglii i Walii było 21,9 tys. ataków psów, które spowodowały obrażenia u ludzi, co jest 34-procentowym wzrostem w ciągu pięciu lat. Z kolei, jak ustalił “The Sun”, American XL Bully były odpowiedzialne za dziewięć przypadków śmiertelnego pogryzienia ludzi w ciągu ostatnich dwóch lat, z czego w trzech przypadkach ofiarami były dzieci. O jednym z nich zrobiło się głośno za sprawą nagrania dokumentującego przebieg ataku zwierzęcia na 11-letnią dziewczynkę oraz broniących ją mężczyzn.

hghd.jpg
Źródło: twitter.com/5_News
Straciła panowanie nad samochodem i uderzyła w sygnalizator. Wszystkiemu winne okazało się to stworzenie

American Bully XL to rasa, z którą nie wszyscy sobie poradzą

W sobotnie popołudnie jedenastoletnia dziewczynka o imieniu Ana udała się ze swoją siostrą na zakupy na lokalny targ w Brimingham. Niestety, natknęła się tam na biegającego luzem psa rasy American bully XL, który ją zaatakował. Na pomoc dziewczynce rzuciło się dwóch mężczyzn. Oni również zostali poważnie pogryzieni przez agresywnego psa. Wszystkie trzy ofiary agresywnego czworonoga wylądowały w szpitalu. 

Pies został schwytany przez funkcjonariuszy policji i przekazany pod opiekę specjalistów z zakresu weterynarii. Dotychczas nie ustalono, co stanie się z agresywnym czworonogiem. Z całą pewność, właściciel zwierzaka odpowie za niedopilnowanie swojego pupila.

Zakazane rasy psów - wiele wskazuje na to, że ta lista się powiększy

Dramatyczna historia wydarzyła się w Wielkiej Brytanii. Tamtejsza Minister Spraw Wewnętrznych, Suella Braverman, jest za zmianami w prawie, które doprowadziłyby do delegalizacji hodowli psów rasy amercian bully XL. Wiele wskazuje na to, że są to zwierzęta, które mogą być “zagrożeniem dla zdrowia i życia wielu ludzi, w tym dzieci oraz osób starszych czy niepełnosprawnych”.

Społeczeństwo w zdecydowanej większości popiera to podejście. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez “Daily Mail”, ponad 90. procent mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa, że hodowla i posiadanie psów rasy american bully powinno być zakazane. Dostęp do psów niebezpiecznych ras powinni mieć tylko ci, którzy wiedzą jak w prawidłowy sposób wyszkolić zwierzęta. Co więcej, osobniki należące do ras uznawanych za agresywne powinni zawsze być zabezpieczone tak, aby czworonóg nie miał możliwości zaatakowania ludzi oraz innych zwierząt. 

Warto nadmienić, iż popularność rasy american bully XL uczyniła z nich cenny towar, co przełożyło się na pazerność pseudohodowców i skutkuje nieodpowiedzialną hodowlą, wychowaniem oraz zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów behariowalnych związanych z agresją. Podczas gdy ich apetyt na zysk stale rośnie, najbardziej poszkodowane pozostają zwierzęta. 

Źródło: twitter.com/5_News, biznes.gov.pl