Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Psi oficer pomaga walczyć o wolność Ukrainy. Poznajcie Lorda
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 23.03.2022 01:00

Psi oficer pomaga walczyć o wolność Ukrainy. Poznajcie Lorda

Ukraiński żołnierz
twitter/MFA_Ukraine

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podzieliło się zdjęciami oficera ukraińskiej policji. Ma cztery łapy, bystre spojrzenie i jest maskotką oddziału specjalnej Policji Państwowej w obwodzie chmielnickim - oto pies do zadań specjalnych o imieniu Lord.

Szerokim echem w internecie odbiło się zdjęcie jack russell terriera, którego żołnierze nazwali Patron. Niewielkich rozmiarów piesek służy czernihowskim pirotechnikom jako ekspert od wykrywania min i ładunków wybuchowych. To jednak nie jedyny zwierzak działający w obronie Ukrainy.

Do nogi, oficerze! Lord pomaga ukraińskim żołnierzom

W sieci pojawiło się kolejne zdjęcie przedstawiające czworonożnego sprzymierzeńca naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Pies należący najprawdopodobniej do rasy owczarek belgijski wabi się Lord i dzielnie pracuje u boku swojego opiekuna Romana.

- To jest Lord, oficer sił specjalnych. Od półtora roku służy wraz ze swoim przyjacielem Romanem w jednostce specjalnej Policji Państwowej w obwodzie chmielnickim - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych za pośrednictwem Twittera.

Bohaterskie czworonogi w obronie kraju

Pies służbowy to zwierzę używane do najrozmaitszych zadań przez żołnierzy, policjantów bądź innych funkcjonariuszy służb mundurowych i specjalnych. Czworonożni funkcjonariusze dzielą się na różne specjalizacje i odgrywają kluczową rolę w systemie ochrony, m.in. przy bezpośrednim ujawnianiu przestępstw i wykroczeń.

Do ich obowiązków należy pomaganie w tropieniu osób zaginionych, poszukiwanych czy uwięzionych w ruinach zawalonych budynków, patrolowanie ciężko dostępnych terenów, sprawdzanie bagaży na lotniskach czy szukanie narkotyków na przejściach granicznych.

Niełatwo opisać uczucia inne niż strach, który towarzyszy ludziom uciekającym z owładniętej wojną Ukrainy. Wśród milionów ludzkich dramatów można jednak dostrzec ogrom dobra. Mamy nadzieję, że historie zwierząt zaangażowanych w obronę kraju dadzą pokrzepienie i iskrę nadziei na lepsze jutro.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: twitter/MFA_Ukraine