Swiatzwierzat.pl

facebook/Przychodnia Weterynaryjna " Cztery koty i pies piąty " s.c.

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

28 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Każdy opiekun psa doskonale zdaje sobie sprawę, że choć z reguły to prawdziwe łakomczuchy, z podawaniem tabletki wcale nie jest tak łatwo. Podczas tego zadania trzeba wykazać się nie lada sprytem i cierpliwością. Okazuje się jednak, że istnieje kilka sposobów, by oszczędzić nerwów nie tylko sobie, ale i zwierzakowi. Oto 5 z nich!

Najczęściej na nic zdają się tłumaczenia pupilowi, że zażycie leku przysłuży się do jego zdrowia . Choć to mądre stworzenia, w tej kwestii mają odmienne zdanie, niż właściciel. Jeśli borykasz się z podaniem psu tabletki, przy następnej okazji koniecznie wypróbuj jeden z naszych sposobów.

Jak podać psu tabletkę?

Psy, podobnie jak niektórzy ludzie, nie zawsze chętnie połykają przepisane im leki. O ile człowiek może zrozumieć, że to wszystko dla ich dobra, zwierzaka nie są w stanie przekonać nawet najlepsze argumenty. Jednak aby jego stan uległ poprawie, konieczne jest zażycie odpowiednich środków.

Zdarza się, że czworonogi muszą przyjąć tabletkę zapobiegawczo lub nawet jeśli nic im nie dolega. Niektóre psiaki cierpią na alergię, chorobę lokomocyjną lub muszą suplementować zalecone przez specjalistę witaminy. Jak nakłonić je do zażycia medykamentu i uniknąć przy tym niepotrzebnej złości i oporu? Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!

5 sposobów, aby pies zjadł tabletkę

1. Jeśli Twój pies wyjmuje tabletkę z karmy, włóż do niej dwie

Swoją historią podzielili się właściciele psa o imieniu Sundae. Kiedy na jaw wyszło, że szczeniak jest alergikiem i musi przyjmować tabletki w określonych porach, zaczęli zachodzić w głowę, jak sprawić, by ich czworonożny przyjaciel nie wypluwał leku. W ich przypadku na nic zdawały się próby ukrycia medykamentu w posiłku. Sprytny zwierzak albo zupełnie tracił zainteresowanie karmą, albo wyjadał z miseczki wszystko oprócz tabletki.

Wtedy jego opiekunka wpadła na niebanalny pomysł. Wiedząc, że pies nauczył się szukać tabletki w jedzeniu, zaczęła wkładać do niego dwie - jedną wmieszaną w posiłek, drugą ledwo nim przykrytą. Sundae szybko znajdował tę z wierzchu, po czym myślał, że nie musi skupiać się nad wywęszeniem drugiej i wylizywał miseczkę do ostatniego okruszka.

- Nigdy się nie orientuje - powiedziała opiekunka psa dla The Dodo. - Jest to metoda, którą nadal stosuję, ilekroć potrzebuje leków.

2. Ukryj lek w misce z karmą

Podanie leku z posiłkiem jest jednym z najczęstszych sposobów wykorzystywanych przez opiekunów psów. Mimo wszystko zawsze należy się upewnić, czy można wymieszać go ze wszystkimi składnikami karmy.

3. Schowaj tabletkę w ulubionym przysmaku

Niektóre psie łakomczuchy nie wyczują jej również, gdy opiekun ukryje ją w ulubionym smaczku. Ucieszone przysmakiem zwierze najpewniej chapsną go na raz, a kiedy zorientują się, że smakował inaczej, niż zazwyczaj, będzie już za późno.

Jak podać psu tabletkę 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz (1)
unsplash/Ayla Verschueren
4. Wymieszaj lek z czymś, co lubi Twój pies

Niektórzy polecają również rozkruszenie leku i wymieszanie go z masłem orzechowym, twarogiem i uformowanie z nich kuleczek, które pozostawione w chłodnym miejscu stwardnieją i zamienią się w smakowite kąski.

5. Podaj go bezpośrednio strzykawką do pyszczka

Jeśli nie jesteś w stanie sprawić, by pies zjadł cokolwiek zmieszanego z lekarstwem, dobrym rozwiązaniem będzie rozpuszczenie go w wodzie i podanie strzykawką. Ważne, aby nie wpychać jej bezpośrednio do gardła, ponieważ zwierzę może się zakrztusić. Najlepiej usiądź na ziemi bokiem do pupila, delikatnie chwyć jego pyszczek i aplikuj zawiesinę między policzek a zęby. Jednak w tym przypadku należy pamiętać, żeby upewnić się, że środek może być rozpuszczany.

Jeśli żaden z wyżej wymienionych sposobów nie działa, warto rozważyć wizytę u weterynarza, który poda psu lek. W związku z tym, że to obca dla niego przestrzeń, a lekarz ma niewątpliwie większe doświadczenie, będzie mu zdecydowanie łatwiej zająć się upartym psiakiem.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: The Dodo; rikoland.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Małe, wtulone w siebie szczeniaki, a wokół las. To właśnie w nim ktoś pozbył się niechcianych zwierząt
Czytaj więcej >

Psy

DIOZ ujawnia kolejny akt przemocy dziecka wobec psa. Wszystko widać na brutalnym filmie
Czytaj więcej >

Psy

Podszedł do nich pies żywcem zżerany przez świerzb. Desperacko błagał, "Zabierzcie ode mnie ten ból"
Czytaj więcej >

Psy

Miała być idealną opiekunką nad psami. Ukryta kamera obnażyła, co naprawdę robiła w pracy
Czytaj więcej >

Psy

Zapakowali szczeniaka do torby i wyrzucili na drogę. Czuwał nad nim "anioł stróż"
Czytaj więcej >

Psy

10-letni owczarek niemiecki ponownie spotyka swojego pana. W mig zmienia się w szczeniaczka
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]