Swiatzwierzat.pl Psy Jak sprawdzić, czy pies lub kot jest mądry? Banalnie prosty sposób, a wie o nim tak mało osób
Test na inteligencję zwierząt, źródło: Helena Jankovičová Kováčová

Jak sprawdzić, czy pies lub kot jest mądry? Banalnie prosty sposób, a wie o nim tak mało osób

20 stycznia 2024
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Uważasz, że Twój pies lub kot jest mądrzejszy od innych zwierzaków? Istnieje łatwy sposób na potwierdzenie lub zaprzeczenie tym przypuszczeniom. Pracownicy kliniki weterynaryjnej postanowili sprawdzić, czy na podstawie opracowanej przez nich metody da się określić poziom inteligencji domowych pupili. Wyniki ich badań okazały się być zaskakujące, a opiekunowie psów i kotów na własnych pupilach sprawdzają, czy nowa teoria ma jakikolwiek sens. Testu możesz dokonać we własnych czterech ścianach.

Jak sprawdzić, czy pies lub kot jest mądry? Specjaliści z kliniki weterynaryjnej opracowali nowy test

W jaki sposób można ocenić, że należące do nas zwierzątko domowe to prawdziwy bystrzak, czy też wręcz przeciwnie i niekoniecznie grzeszy rozumem? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć w jednoznaczny sposób, bowiem inteligencja poszczególnych gatunków zwierząt jest złożoną cechą, na którą wpływ ma nie tylko uwarunkowanie genetyczne, rasa oraz indywidualne predyspozycje, ale również sam właściciel, oraz dieta, jaką serwuje swojemu milusińskiemu. Istnieje jednak pewna metoda pozwalająca choć w najmniejszym stopniu zaspokoić naszą ciekawość.

Pracownicy kliniki weterynaryjnej Aldergrove Animal Hospital postanowili przeprowadzić nietypowe testy na szczeniętach rasy mops. Korzystając z tego, że chwilowo nie mieli zbyt dużo pracy w gabinecie, nagrali filmik przedstawiający wyniki spontanicznie wymyślonego eksperymentu. Specjaliści podkreślili, że „badania” należy traktować jako formę żartu, a nie jako twarde dowody naukowe na temat inteligencji mopsów czy innych zwierząt domowych.

Kreatywni specjaliści z zakresu weterynarii po kolei przysuwali szczenięta w stronę ściany i bacznie obserwowali ich reakcję . Uznali, że osobniki wystawiające łapy po to, aby pyszczkiem nie zderzyć się z twardą powierzchnią, charakteryzują się wyższym poziomem inteligencji niż te czworonogi, które podczas testów zachowały postawę bierną. “Badanie” to zaintrygowało wielu internautów. Niektórzy z nich postanowili przetestować je na własnych pupilach.

sss.JPG
Spontanicznie wymyślony test stał się hitem w mediach społecznościowych, źródło: newsweek.com
Polska na ustach świata. "Operation Frost" odbiła się szerokim echem, a lista potrzebujących rośnie

Internauci przeprowadzają testy na własnych zwierzętach. Wyniki są zaskakujące

Kociarze uznali, że test przeprowadzony na psach równie dobrze sprawdzi się w przypadku badania poziomu inteligencji mruczków. Podobnie jak w przypadku mopsów, wyniki eksperymentów okazały się być zaskakująco różnorodne. Niektóre domowe mruczki widząc ścianę, natychmiast wystawiały przed siebie łapy. Nie brakowało jednak też takich osobników, które nic nie robiły sobie z tego, że ich pyszczek znajdował się na ścianie.

Warto podkreślić, że każdy, kto ma ochotę na wykonanie własnej wersji opisanych badań, powinien pamiętać o tym, że najważniejszy jest komfort zwierzaka. Jeżeli czworonóg wykazuje wyraźną niechęć do udziału w nietypowej zabawie, daj mu spokój. Oczywiście nikt nie powinien też mocno przyciskać zwierzaka do ściany. Test polega jedynie na delikatnym przyłożeniu psa lub kota do pionowej i płaskiej powierzchni, co można zobaczyć na poniższym filmiku:

Na inteligencję psów składa się kilka wzajemnie uzupełniających się elementów

Stanley Corey, specjalista z zakresu szkolenia psów, komentując zabawne „badania”, podkreślił, że u domowych pupili wyróżnia się trzy elementy, na które składa się poziom inteligencji danego osobnika:

  • Instynkt — to wrodzona zdolność zwierząt do określonych zachowań w różnych sytuacjach .
  • Inteligencja adaptacyjna — zwierzęta uczą się poprzez obserwowanie otoczenia i wyciągania wniosków z konsekwencji swoich czynów. Ten element rozwija się wraz z wiekiem czworonoga i w dużej mierze zależy od środowiska, w którym przyszło mu żyć.
  • Tresura — to, czy pies będzie zachowywał się w sposób adekwatny do sytuacji, w dużej mierze zależy od jego właściciela . Ci, którzy regularnie tresują swojego pupila doskonale wiedzą, że z czasem zwierzak jest w stanie opanować coraz trudniejsze zadania. Wszystko dzięki temu, że stale się rozwija.

Źródło: newsweek.com, buzzfeed.com

Pies cały czas wąchał brzuch ciężarnej. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby nie poszła do lekarza
Mały dzik zamarzał na śmierć, miał poniżej 30 st. Wpis rozjuszył internautów. "Wszyscy umywają ręce"
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy