Swiatzwierzat.pl
Mądre psy

unsplash/Matt Briney

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Ranking

26 Października 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Z pewnością każdy właściciel czworonoga będzie obstawał przy tym, że to właśnie jego pupil jest urodzonym geniuszem, który nie ma sobie równych. Psia inteligencja okazuje się być o wiele

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Być może zadawałeś sobie już wcześniej to pytanie, obserwując oraz porównując zachowanie czworonogów. Nie od dziś wiadomo, że wśród psów znajdują się odmiany charakteryzujące się wyjątkowo bystrym umysłem, który pozwala im przyswoić nowe informacje w zdecydowanie krótszym czasie. Niektóre spośród wszystkich ras uchodzą za szczególnie inteligentne. Po czym ocenić, że Twój pupil plasuje się na podium?

Które rasy psów są najinteligentniejsze i dlaczego?

Opiekunowie najinteligentniejszych psich ras mogą zauważyć, że ich pupile potrzebują znacznie więcej uwagi w porównaniu z innymi czworonogami. Urodzeni bystrzacy nieustannie potrzebują stymulacji oraz nowych bodźców intelektualnych, aby się nie nudzić. Psy te uwielbiają wyzwania i zagadki, dlatego obowiązkiem ich opiekuna jest zagwarantowanie im nie tylko dużej dawki aktywności fizycznej, ale też zadań umysłowych. Nic ich tak nie cieszy jak pochwały za dobrze wykonaną robotę. 

Stanley Coren postanowił odkryć, jakie rasy psów wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją. Profesor psychologii wykłada na University of British Columbia w Vancouver, a przy tym jest także aktywnym badaczem psiej psychologii. W swojej książce „Inteligencja Psów” Coren przedstawił wyniki ocen aż 199 ekspertów od psiego posłuszeństwa.

Warto nie zapominać o tym, że choć odpowiedzi większości pokrywała się ze sobą, to oczywiście zdarzały się wyjątki. Specjaliści podkreślali w swoich wypowiedziach, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji psa oraz metod treningu czworonoga. 

Badacz ustalił, że psia inteligencja dzieli się na kilka rodzajów: adaptywna (odpowiadająca za kreatywność), inteligencja pracy (rozumienie i wykonywanie poleceń - próby pracy) oraz instynktowna (wrodzone talenty). Jako dodatkowe kategorie ustanowił inteligencję kinetyczną, przestrzenną, interpersonalną i wiele innych.

Top 10 najinteligentniejszych psich ras

Coren dowiódł, że najwyższy poziom, czyli psy, którym nauczenie się nowej komendy zajmuje poniżej pięciu prób, są posłuszne w 95% przypadków. Wśród psiej elity znalazły się poniższe rasy: 

1. Border collie

2. Pudel

3. Owczarek niemiecki

4. Golden retriever

5. Doberman pinczer

6. Owczarek szetlandzki

7. Labrador retriever

8. Papillon

9. Rottweiler

10. Australian cattle dog

Czy skład "topowej dychy" były dla Was zaskoczeniem? A jakie rasy psów są Waszym zdaniem najinteligentniejsze? 

Źródła: focus.pl

Tagi:

Rasy psówCiekawostkiWeterynarzPies

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jak rozpoznać, czy szczeniak wyrośnie na dużego psa? Fakty i mity

Czytaj więcej >
sierść psa

Psy

Dlaczego mokra sierść psa brzydko pachnie? Odpowiedź może zaskoczyć, przyczyn jest kilka

Czytaj więcej >

Psy

Odwodnienie u psa. Uważaj na te objawy

Czytaj więcej >

Psy

Jakie owoce dla psa są najzdrowsze? Jakich nie podawać?

Czytaj więcej >

Psy

Jak schłodzić psa? Podpowiadamy, jak chronić go przed udarem

Czytaj więcej >

Psy

Po czym poznać, że pies umiera? 10 objawów nadchodzącej śmierci

Czytaj więcej >