Swiatzwierzat.pl
Mądre psy

unsplash/Valerie Elash

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Znamy ranking czworonożnych bystrzaków, czy Twój pupil jest wśród nich?

26 Października 2020

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Z pewnością każdy właściciel czworonoga będzie obstawał przy tym, że to właśnie jego pupil jest urodzonym geniuszem, który nie ma sobie równych. Psia inteligencja okazuje się być o wiele

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Być może zadawałeś sobie już wcześniej to pytanie, obserwując oraz porównując zachowanie czworonogów. Nie od dziś wiadomo, że wśród psów znajdują się odmiany charakteryzujące się wyjątkowo bystrym umysłem, który pozwala im przyswoić nowe informacje w zdecydowanie krótszym czasie. Niektóre spośród wszystkich ras uchodzą za szczególnie inteligentne. Po czym ocenić, że Twój pupil plasuje się na podium?

Które rasy psów są najinteligentniejsze i dlaczego?

Opiekunowie najinteligentniejszych psich ras mogą zauważyć, że ich pupile potrzebują znacznie więcej uwagi w porównaniu z innymi czworonogami. Urodzeni bystrzacy nieustannie potrzebują stymulacji oraz nowych bodźców intelektualnych, aby się nie nudzić. Psy te uwielbiają wyzwania i zagadki, dlatego obowiązkiem ich opiekuna jest zagwarantowanie im nie tylko dużej dawki aktywności fizycznej, ale też zadań umysłowych. Nic ich tak nie cieszy jak pochwały za dobrze wykonaną robotę. 

Stanley Coren postanowił odkryć, jakie rasy psów wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją. Profesor psychologii wykłada na University of British Columbia w Vancouver, a przy tym jest także aktywnym badaczem psiej psychologii. W swojej książce „Inteligencja Psów” Coren przedstawił wyniki ocen aż 199 ekspertów od psiego posłuszeństwa.

Warto nie zapominać o tym, że choć odpowiedzi większości pokrywała się ze sobą, to oczywiście zdarzały się wyjątki. Specjaliści podkreślali w swoich wypowiedziach, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji psa oraz metod treningu czworonoga. 

Badacz ustalił, że psia inteligencja dzieli się na kilka rodzajów: adaptywna (odpowiadająca za kreatywność), inteligencja pracy (rozumienie i wykonywanie poleceń - próby pracy) oraz instynktowna (wrodzone talenty). Jako dodatkowe kategorie ustanowił inteligencję kinetyczną, przestrzenną, interpersonalną i wiele innych.

Top 10 najinteligentniejszych psich ras

Coren dowiódł, że najwyższy poziom, czyli psy, którym nauczenie się nowej komendy zajmuje poniżej pięciu prób, są posłuszne w 95% przypadków. Wśród psiej elity znalazły się poniższe rasy: 

1. Border collie

2. Pudel

3. Owczarek niemiecki

4. Golden retriever

5. Doberman pinczer

6. Owczarek szetlandzki

7. Labrador retriever

8. Papillon

9. Rottweiler

10. Australian cattle dog

Czy skład "topowej dychy" były dla Was zaskoczeniem? A jakie rasy psów są Waszym zdaniem najinteligentniejsze? 

Źródła: focus.pl

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >