Mądre psy
Źródło: unsplash/Valerie Elash

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Znamy ranking czworonożnych bystrzaków, czy Twój pupil jest wśród nich?

26 Października 2020

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Z pewnością każdy właściciel czworonoga będzie obstawał przy tym, że to właśnie jego pupil jest urodzonym geniuszem, który nie ma sobie równych. Psia inteligencja okazuje się być o wiele bardziej skomplikowaną kwestią, niżby się powszechnie wydawało. Badacz psiej psychologii przedstawił niepodważalne fakty na to, które psiaki wyróżniają się ponadprzeciętnym intelektem. Oto ranking najbłyskotliwszych czworonogów.

Które rasy psów są najinteligentniejsze? Być może zadawałeś sobie już wcześniej to pytanie, obserwując oraz porównując zachowanie czworonogów. Nie od dziś wiadomo, że wśród psów znajdują się odmiany charakteryzujące się wyjątkowo bystrym umysłem, który pozwala im przyswoić nowe informacje w zdecydowanie krótszym czasie. Niektóre spośród wszystkich ras uchodzą za szczególnie inteligentne. Po czym ocenić, że Twój pupil plasuje się na podium?

Na świat przyszedł wyjątkowy pies. Jego oczy skrywają zagadkę, której nie potrafi rozwikłać żaden weterynarzNa świat przyszedł wyjątkowy pies. Jego oczy skrywają zagadkę, której nie potrafi rozwikłać żaden weterynarzCzytaj dalej

Które rasy psów są najinteligentniejsze i dlaczego?

Opiekunowie najinteligentniejszych psich ras mogą zauważyć, że ich pupile potrzebują znacznie więcej uwagi w porównaniu z innymi czworonogami. Urodzeni bystrzacy nieustannie potrzebują stymulacji oraz nowych bodźców intelektualnych, aby się nie nudzić. Psy te uwielbiają wyzwania i zagadki, dlatego obowiązkiem ich opiekuna jest zagwarantowanie im nie tylko dużej dawki aktywności fizycznej, ale też zadań umysłowych. Nic ich tak nie cieszy jak pochwały za dobrze wykonaną robotę.

Stanley Coren postanowił odkryć, jakie rasy psów wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją. Profesor psychologii wykłada na University of British Columbia w Vancouver, a przy tym jest także aktywnym badaczem psiej psychologii. W swojej książce „Inteligencja Psów” Coren przedstawił wyniki ocen aż 199 ekspertów od psiego posłuszeństwa.

Warto nie zapominać o tym, że choć odpowiedzi większości pokrywała się ze sobą, to oczywiście zdarzały się wyjątki. Specjaliści podkreślali w swoich wypowiedziach, że wiele zależy od indywidualnych predyspozycji psa oraz metod treningu czworonoga.

Badacz ustalił, że psia inteligencja dzieli się na kilka rodzajów: adaptywna (odpowiadająca za kreatywność), inteligencja pracy (rozumienie i wykonywanie poleceń - próby pracy) oraz instynktowna (wrodzone talenty). Jako dodatkowe kategorie ustanowił inteligencję kinetyczną, przestrzenną, interpersonalną i wiele innych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tragedia w Sieradzu. Agresywne psy sąsiada rzuciły się na matkę z dzieckiem. 4-latek trafił do szpitala
2. Ryzyko jest ogromne. GLW pilnie przypomina o obowiązujących nakazach i zakazach
3. Przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad zwierzętami. Sędzia wymierzył kobiecie "alternatywną sprawiedliwość"

Top 10 najinteligentniejszych psich ras

Coren dowiódł, że najwyższy poziom, czyli psy, którym nauczenie się nowej komendy zajmuje poniżej pięciu prób, są posłuszne w 95% przypadków. Wśród psiej elity znalazły się poniższe rasy:

1. Border collie

Border collie

2. Pudel

Pudel

3. Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki

4. Golden retriever

Golden retriever

5. Doberman pinczer

Doberman pinczer

6. Owczarek szetlandzki

Owczarek szetlandzki

7. Labrador retriever

Labrador retriever

8. Papillon

Papillon

9. Rottweiler

Rottweiler

10. Australian cattle dog

Australian cattle dog

Czy skład "topowej dychy" były dla Was zaskoczeniem? A jakie rasy psów są Waszym zdaniem najinteligentniejsze?

ZOBACZ TAKŻE:

Następny artykuł