Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak się zachować i czego nie robić, gdy pies warczy? Praktyczne porady
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 21.06.2024 06:00

Jak się zachować i czego nie robić, gdy pies warczy? Praktyczne porady

pies
Fot. Canva/nedomacki

Warczenie to jeden ze sposobów psiej komunikacji. W zależności od sytuacji, w jakiej znalazł się pies oraz jego mowy ciała, dźwięk ten może oznaczać różne stany. Raz jest to znak ostrzegawczy, a niekiedy prośba o pomoc. Jak się zachować i czego nie robić, gdy pies warczy? Przedstawiamy praktyczne porady.

Co oznacza warczenie u psa?

Według powszechnie panujących stereotypów warczenie u psa kojarzone jest z przejawem agresji i sygnałem, że zwierzę może niebawem ugryźć. Niejednokrotnie właściciele, będąc świadkami takich sytuacji, próbują natychmiast zatrzymać ten proces i karcą pupila, aby przestał warczeć.

Jak się okazuje powodów, dla których czworonożny towarzysz komunikuje się za pomocą powarkiwania, jest znacznie więcej. Mogą one oznaczać:

  • mowę;
  • sygnał ostrzegawczy;
  • prośbę o wyeliminowanie źródła wywołującego niepokój;
  • wołanie o pomoc.
pies
Fot. Canva/Juan José Napurí Guevara
"Zostawiłam psy pod sklepem, dorwało się do nich dziecko". Matka zrobiła jej awanturę Dzikie zwierzę siedziało na płocie leśniczówki. Leśnik zdążył zrobić mu zdjęcie

Warczenie u psa - jakie intencje się za nim kryją?

Aby lepiej zrozumieć, co dokładnie chce nam przekazać pies, należy zacząć od poprawy wzajemnej relacji. Dzięki temu wyjdziemy poza utarte przez lata schematy i pogłębimy dotychczasową więź z czworonogiem.

Wbrew pozorom zjawisko warczenia u psa jest dobre, gdyż zwierzę próbuje się z nami skomunikować, przekazać jakąś informację. Dzięki niemu wiemy, że pies czuje się niekomfortowo w danej sytuacji, która go przerasta i chce, aby dobiegła końca. W związku z tym nie jest wynikiem złego wychowania, lecz przejawem stresu oraz wołaniem o pomoc. Poprzez ten sygnał ostrzegawczy czworonóg daje możliwość wycofania się z interakcji z nim.

pies
Fot. Canva/nedomacki

Jak się zachować i czego nie robić, gdy pies warczy? Praktyczne porady

Czego się wystrzegać, gdy pies warczy? Jeśli jesteś świadkiem, że pupil zaczął powarkiwać w twojej obecności, musisz wiedzieć, że nie należy go za to karcić. Metoda ta może i wyeliminuje sam sposób psiej komunikacji, ale nie uchroni przed potencjalnym atakiem. Działanie może przynieść efekt odwrotny do zmierzonego, gdyż pupil wyzbędzie się “systemu ostrzegawczego”, ale nie rozwiąże to jego problemu wywołującego niepokój i być może ugryzie bez uprzedniego ostrzeżenia. Karcenie zwierzęcia jest złe i nie działa motywująco. Co więcej, przemoc wobec czworonoga może wywołać szereg niepożądanych skutków, takich jak: poczucie strachu czy wzmożona agresja.

Jak się zatem zachować i co robić, gdy zwierzę warczy? Przede wszystkim wykaż zainteresowanie jego stanem i zainicjuj chęć współpracy. Ważne jest, aby pies nie bał się opiekuna a wzajemna ludzko-zwierzęca relacja oparta była na partnerstwie i zaufaniu. Tylko dzięki temu czworonóg będzie postrzegał cię, jako autorytet. W przeciwnym wypadku w oczach psa zostaniesz zapowiedzią czegoś złego, tracąc całkowitą kontrolę nad nim. Dodatkowo wprowadź przeciwwarunkowanie, czyli łączenie ze sobą skrajnych bodźców — tego wywołującego dobre emocje, ale i tego powodujące złe. Dzięki takim zabiegom zbudujesz u psa pozytywne skojarzenia z czynnikiem, który pierwotnie wywoływał u niego lęk. Jako przykład pozytywnego skojarzenia mogą służyć smaczki, a negatywnego np. kąpiel. Każdy niedogodny dla pupila moment, jakim jest np. pora mycia, będzie “załagodzone” pojawieniem się właściciela wręczającego mu przyjemny smakołyk. Ważne jest, aby w momencie nagradzania psa, był spokojny, w przeciwnym przypadku wzmocnisz niechcianą reakcję. Duża dawka cierpliwości, bacznej obserwacji oraz uszanowanie granic pupila i z pewnością przyniesie upragniony sukces.

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?